ВАСУ відмітив, що п. 87.11 НКУ встановлений особливий порядок стягнення податкового боргу платників-фізосіб в порівнянні з порядком погашення податкового боргу юрособ.
Тому загальні правила погашення податкового боргу можуть застосовуватися до фізосіб з урахуванням наступних особливостей.
По-перше, процедура стягнення податкового боргу з фізособи може ініціюватися тільки через поводження органу стягнення з відповідним позовом. Тому рішення справ за позовом податкового органу про стягнення податкового боргу з фізособи повинне здійснюватися за загальними правилами позовного виробництва. Податковий орган не має права звернутися з таким клопотанням в порядку, передбаченому ст. 1833 КАСУ.
По-друге, в порядку позовного виробництва розглядаються вимоги про стягнення податкового боргу в цілому. Окремі процедури стягнення засобів по податковому боргу і продажу майна, що знаходиться в податковій запоруці, не застосовуються.
По-третє, виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізособи здійснюється не податковими органами, а старанною службою згідно із Законом про старанне виробництво.
При цьому податкова вимога вирушає фізособам в тому ж порядку і на тих же підставах, що і юрособам. Вказане виходить зі змісту ст. 59 НКУ, що передбачає уніфіковані правила відправлення податкових вимог усім платникам податків.
Таким чином, право на поводження з позовом про стягнення податкового боргу з фізособи виникає через 60 календарних днів з моменту відправлення йому податкової вимоги (лист від 04.05.2012 р. № 1198/12/12-12).