Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які перевірки і хто проводить під час війни

У зв’язку з запровадженням воєнного стану на території України органами державної влади було встановлено мораторій на проведення нових позапланових податкових перевірок.

Однак, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 р. № 2260-IX (далі — Закон № 2260-IX), яким надано дозвіл на проведення камеральної, документальної та фактичної перевірок.

Розглянемо, який порядок проведення перевірок передбачений на період дії воєнного стану.

Бізнес потерпає від застарілих методів управління? Спробуйте рішення LIGA360. Працюйте в єдиному інформаційному середовищі для вирішення ключових завдань - legal research, контроль ризиків в умовах війни, аудит та комплаєнс, онбординг та перевірка контрагентів. Замовте презентацію LIGA360 для своєї компанії прямо сьогодні.

Особливості проведення камеральних перевірок під час дії воєнного стану

Камеральна податкова перевірка — це перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, Законом № 2260-IX  встановлено строки на проведення камеральних перевірок у період воєнного стану.

Терміни проведення камеральних перевірок:

– за звітні податкові періоди з лютого по травень 2022 року перевірки розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;

– за звітні податкові періоди з червня по липень 2022 року перевірки розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року.

Звертаємо Вашу увагу на те, що у випадку отримання акту камеральної перевірки, проведеної із порушенням встановлених строків — це є підставою для оскарження наслідків перевірки, тобто нарахувань.

Особливості проведення документальних перевірок під час дії воєнного стану

Документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану проводяться: за зверненням платника податків; у разі проведення реорганізації або припинення юрособи; платником ПДВ подано декларацію, в якій заявлено бюджетне відшкодування, та/або задекларовано від’ємний ПДВ понад 100 тис. грн; документальні позапланові перевірки платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Окрім цього, документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану проводяться лише за наявності безпечного:

- доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування такими платниками податків;

- доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності

- проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Документальні позапланові перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються та закінчуються протягом 60 днів з дня, наступного за днем набрання чинності Законом № 2260-IX. Такі перевірки поновлюються на невикористаний строк.

Документальні позапланові перевірки, які були розпочаті, але не можуть бути завершені у зв’язку з виникненням обставин, наведених вище, можуть бути зупинені до завершення дії таких обставин та/або усунення перешкод щодо їх проведення за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Таке зупинення перериває перебіг строку проведення перевірки.

Документальні позапланові перевірки, що будуть розпочаті після набрання чинності Законом № 2260-IX, проводяться протягом 60 календарних днів, що настають після закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки відповідної декларації або уточнюючого розрахунку.

Бізнес потерпає від застарілих методів управління? Спробуйте рішення LIGA360. Працюйте в єдиному інформаційному середовищі для вирішення ключових завдань - legal research, контроль ризиків в умовах війни, аудит та комплаєнс, онбординг та перевірка контрагентів. Замовте презентацію LIGA360 для своєї компанії прямо сьогодні.

Особливості проведення фактичних перевірок під час дії воєнного стану

Закон України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2120-IX  припинив дію мораторію на проведення фактичних перевірок представників бізнесу, які здійснюють реалізацію товарів першої необхідності (продуктів харчування, засобів особистої гігієни, лікарських засобів, медичних препаратів, тютюнових виробів, пального) та перевірок за інформацією від державних органів або за письмовим зверненням споживача про порушення бізнесом порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Представникам бізнесу необхідно врахувати, що серед підстав для проведення фактичних перевірок з’явилася нова – «у тому числі незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів».

Таким чином, запровадження воєнного стану не звільняє платників податків від податкових перевірок.

Бізнес не встигає за сучасним ритмом? Автоматизуйте роботу з LIGA360. Моніторте зміни воєнного стану, правові новації, свіжі судові кейси та діяльність ваших контрагентів. Замовте презентацію LIGA360 для своєї компанії прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини