Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Кого торкнеться Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р.  2710-IX   щодо зупинення на 2023 рік дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"?

Усі роботодавці отримали послаблення на 2023 рік у вигляді призупинення обов’язків щодо нарахування індексації заробітної плати починаючи з 01.01.2023 року. Востаннє провести індексацію потрібно за грудень 2022 року. Але зупинення дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" торкнувся не лише заробітної плати, а і усіх інших доходів фізичних осіб, які індексують за цим Законом, серед яких:

-грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських тощо;

-пенсії;

-стипендії для студентів;

-аліменти, сума яких визначена судом у твердому еквіваленті;

-виплати, котрі стосуються загальнообов’язкового державного соціального страхування;

-виплати сум особам щодо втрати годувальника;

-відшкодування шкоди, що була заподіяна особі, в результаті якої отримала каліцтво чи інше ушкодження здоров’я;

Виняток — щомісячні виплати потерпілим на виробництві та членам їхніх родин.

Читай усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

 

Чи потрібно нараховувати індексацію тим працівникам, які до 2023 року отримували індексацію?

 Обов’язку нараховувати індексацію працівникам, які до 2023 року отримували індексацію у працедавця з 01.01.2023 року до кінця 2023 року не має.

Все залежить від працедавця, який може вирішити (це не обов’язково) продовжувати нараховувати індексацію заробітної плати працівників,  наприклад встановивши в колективному трудовому договорі, що буде продовжено індексацію заробітної плати. Та буде не зайвим   розробити внутрішній документ, у якому потрібно визначити правила проведення такої самостійної індексації, та прописати умови її нарахування, зокрема, як буде визначатись сума такої індексації, щоб була підстава включити її до фонду оплати праці,  адже законодавчі норми щодо її проведення з 01.01.2023 року не діють.

 Чи потрібно нараховувати індексацію у 2023 році тим працівникам, яким досі не нараховувалася така індексація? 

Проведення індексації регулюється Законом України "Про індексацію грошових доходів населення"  від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ та розробленим під нього Порядком проведення індексації грошових доходів населення (постанова КМУ від 17.07.2003 р.  № 1078). Якщо не діє Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", то і не діє  Порядок проведення індексації грошових доходів населення протягом 2023 року. Виходить, що не діють усі норми цих нормативно-правових актів, без виключень. Це означає, що не залежно від того, коли у працівника виникне чи виникло право на індексацію, у 2023 році вона йому не нараховується. Тож призупинення нарахування індексації у 2023 році стосується як поточної індексації протягом 2023 року, так і минулих періодів  до 01.01.2023 року.

Наталія Лета,

головний бухгалтер компанії з управління активами Rebail Asset Management 

Що треба знати бухгалтеру про надання і оплату відпусток у 2023 році? Усі потрібні матеріали оновлюються у LIGA360. Слідкуйте за розілом "Персонал" — отримуйте інформацію про зміни законодавства, оплати лікарняних та оподаткування заробітної плати. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини