Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

2023 рік приніс ІТ-індустрії неприємні сюрпризи.  Закінчилась дія  пільги по операціям з програмною продукцією, які звільняються від оподаткування ПДВ. Так, до програмної продукції, операції з постачання якої звільнено від оподаткування ПДВ, раніше належали:

- результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;

- примірники (копії, екземпляри) комп'ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп'ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп'ютерної програми чи в іншій формі;

- будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп'ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;

- криптографічні засоби захисту інформації.

Із 1 січня 2023 року при постачанні програмної продукції підприємцям доведеться реєструватись платниками ПДВ, нараховувати та сплачувати податок.80-85% витрат на створення  ІТ-продуктів - вартість послуг ІТ-спеціалістів. Вони включають  заробітну плату робітників компанії або послуги спеціалістів аутсорсингу, які зареєстровані як ФОП. В результаті,  компанії фактично не мають податкового кредиту з ПДВ та не можуть знизити свої ПДВ-зобов’язання.  Фактично це означатиме збільшення вартості ІТ-послуг відразу на 20%, яке вплине на різке зниження конкурентоспроможність українського продукту.

Деяку надію на позитивне вирішення ситуації надає те, що податковий Комітет Верховної Ради України опрацьовує Проект Закону України №7611 від 28.07.2022 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу 20 „Перехідні положення“ ПКУ (щодо пролонгації особливостей оподаткування програмної продукції)». Цим проектом пропонується продовжити дію ПДВ-пільги до 1 січня 2028 року. 

Додатковим викликом для ІТ-індустрії 2023 року стане подвійне оподаткування. Частина ІТ-спеціалістів може залишитися за кордоном України та змінить свій резидентський статус та відповідно країну сплати податків. Оскільки більшість їх залишиться зареєстрованим ФОПами, українські податкові органи будуть намагатись оподаткувати отримані доходи в Україні. Це призведе до подвійного оподаткування і  також може вплинути на розвиток ІТ-бізнесу в Україні.

За останні роки ІТ-індустрія стала одним з головних драйверів  економіки України. У 2022 рік майже половина доходів  від експорту послуг дала саме ІТ-галузь. Зростання ІТ-сектора забезпечили в не останню чергу  сприятливі умови оподаткування. Вони стали більш конкурентоспроможними у порівнянні із іншими країнами.

Так,  86% ІТ-спеціалістів-ФОПів використовують  третю групу єдиного податку. Багато приватних підприємців  перейшли на сплату єдиного податку за пільговою ставкою 2%. Це  фактично зменшило вартість цих послуг та зацікавило інвесторів.

І попри постійні розмови про зміну законодавства для обмеження господарських відносин юридичних осіб  із ФОП на єдиному податку 3 групи, 2023 рік залишає можливість праці ІТ-спеціалістів ФОПами на 3 групі та й ще за ставкою 2%. Отже, у порівнянні із високими ставками загальної системи оподаткування на фонд заробітної плати, як у нас в країні, так і за кордоном, українська система оподаткування має свої переваги для розвитку ІТ-індустрії.

 Наталія Куріленко, членкиня Комітету АПУ з податкового та митного права, керівниця податкової практики, старша радниця адвокатської компанії «Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка

 

Шукаєш розʼяснення законодавчих норм для бухгалтерського обліку? Спробуй LIGA360. З будь-якого НПА можна перейти на повʼязані документи, як-то статті, розʼяснення держорганів, чи інші закони. Обирай вигідний тариф прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини