Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила бронювання-2024 від А до Я: аналізуємо постанову КМУ №650

Умови бронювання переписали – КМУ затвердив нові вимоги для працівників та їхніх роботодавців

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 05.06.2024 № 650. Те, про що так довго обговорювали і у владі, і в бізнес-середовищі, стало реальністю: з’явилися оновлені вимоги для бронювання – як щодо роботодавців, так і щодо працівників. Зверніть увагу – у новій редакції виклали Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану. Окрім того, затвердили Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. Простіше кажучи, запровадили електронне бронювання через Дію. Погляньмо на зміни більш детально.

Отримай доступ до найповнішої інформаційної бази для бухгалтера прямо сьогодні! Понад 1,8 млн нормативно-правових актів й аналітики, форми та бланки для бухгалтерського обліку. Дізнайся ще більше переваг за посиланням.

 Що змінилося у бронюванні завдяки Постанові №650

Отже, Порядок №76 буде викладено в новій редакції. Надалі він буде охоплювати випадки бронювань військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу:

— в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;

— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;

— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

— у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України.

Військовозобов’язані, яких забронюють, отримають відстрочку від призову незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності (якщо пригадуєте, свого часу була суперечка через колізію в законодавстві – чи можливо бронювати людей з дефіцитними ВОС).

Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Зверніть увагу, що зберегли норму, за якою юрособи-роботодавці повинні складати та подавати щокварталу звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані згідно з Порядком №76, станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом. У додатках до Порядку №76 буде надалі три форми такого звіту залежно від статусу роботодавця.

 

Як подають списки на бронювання згідно з Постановою №650

Як і раніше бронювання здійснюється рішенням Мінекономіки за списками, погодженими Міноборони (якщо військовозобов’язані – на обліку в СБУ, СЗР чи ГУР МО, то списки погоджують ці відомства). Органи державної влади, інші державні органи подають до Міноборони (СБУ, СЗР, ГУР МО) для погодження списки за відповідними сферами управління, галузями національної економіки, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями. Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості), або у паперовій та/або електронній формі.

Органи місцевого самоврядування подають списки відповідним місцевим органам виконавчої влади для подальшого погодження з Міноборони (СБУ, СЗР, ГУР МО).

Підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, подають список до:

— Міноборони — підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;

— центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями, СБУ — підприємства, установи та організації, визначені ними критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;

— Мінстратегпрому — підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 до Порядку №76 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2.

Підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, банки та інші установи, державне регулювання діяльності яких здійснюється НБУ, подають список центральному органу виконавчої влади або Нацбанку, або відповідній обласній, Київській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), який прийняв рішення про визначення таких юросіб критично важливими.

У разі наявності сумніву щодо інформації, поданої підприємством, орган, що прийняв рішення про визнання його критично важливим, може запросити документальне підтвердження відповідної інформації.

Не витрачай час на пошук аналітики на різних ресурсах. Тепер усі видання LIGA ZAKON для бухгалтерів доступні у рішенні LIGA360. А ще ти можеш налаштувати свою стрічку професійних новин та обраних посилань для роботи. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.

 

Які ліміти на кількість заброньованих працівників згідно з Постановою №650

Кількість військовозобов’язаних, які займають посади в органі влади, на підприємстві, установі та організації і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників у такій юрособі станом на 18 травня 2024 р.

А у разі збільшення чисельності військовозобов’язаних працівників у відповідній юрособі 50-процентний ліміт буде станом на дату подання списків, зокрема для органів (підприємств, установ, організацій), утворених після 18 травня 2024 року.

 

Хто підлягає обов’язковому бронюванню за Постановою №650

Бронюванню підлягають всі військовозобов’язані, які займають посади:

— державної служби категорії “А”;

— штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

— керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення);

— державної служби категорії “Б”, але на яких тимчасово покладено виконання обов’язків за вакантною посадою державної служби категорії “А”;

—  голів обласних, районних, районних у місті (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських голів.

На підприємствах, в установах та організаціях бронюванню підлягають всі військовозобов’язані:

— кінцеві бенефіціарні власники критично важливих підприємств, які не є їх працівниками;

— члени наглядових рад суб’єктів господарювання, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень;

— які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням.

Окрім того, не застосовують 50-процентне обмеження щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, до:

— підприємств, установ та організацій ПЕК та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування об’єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період, перелік яких затверджується Міненерго;

— підприємств, установ та організацій, що обслуговують системи життєзабезпечення, та їх підрядні організації, в тому числі ті, які здійснюють будівництво, ремонт та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання в особливий період, перелік яких затверджується Мінінфраструктури;

— технічних працівників, включених наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств (постачальників електронних комунікаційних послуг та/або мереж та їх підрядних організацій, що здійснюють технічне обслуговування, ремонт, відновлення електронних комунікаційних мереж), що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та виконують відновлювальні аварійні роботи мереж електронних комунікацій на територіях Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, м. Києва, які визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у сфері цифровізації, перелік яких затверджується Мінцифри;

 — підприємства, що виконує функції технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, фонду, що надає фінансову підтримку (гранти) для забезпечення розвитку інновацій та технологій для потреб оборони, та підприємств, яким надано зазначену фінансову підтримку (гранти) на час виконання грантового договору, перелік яких затверджується Мінцифри;

— підприємств, установ та організацій, що виконують роботи з будівництва фортифікаційних споруд, перелік яких затверджується обласними військовими адміністраціями за погодженням з Міноборони;

— підприємств, установ та організацій, які визначені Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу;

— спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, закордонних дипломатичних установ України, представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

— представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

— Товариства Червоного Хреста України, інших українських неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, перелік яких затверджується Мінреінтеграції;

— спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;

— установ та організацій, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю, перелік яких затверджується Мінмолодьспортом.

 

Який строк бронювання за Постановою №650

Строк дії відстрочки не зможе перевищувати:

— строку проведення мобілізації для військовозобов’язаних з органів влади;

— строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань для військовозобов’язаних з критично важливих для ЗСУ юросіб (зрозуміло, що йдеться передусім про підприємства оборонно-промислового комплексу);

— 12 місяців — для військовозобов’язаних з критично важливих для економіки юросіб;

— строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), для «міжнародних» військовозобов’язаних.

Всі джерела інформації для вашої роботи - в новому рішенні LIGA360 PRO. Доступ до найповнішої бази законодавства, судових рішень та інструментів перевірки контрагентів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням

 

Як перевіряють і погоджують списки на бронювання за Постановою №650

Орган влади проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, та подає список у строк не більш як п’ять робочих днів з дня отримання до Міноборони (СБУ, СЗР, ГУР МО) для погодження, яке надають у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання. Погоджені списки передають Мінекономіки, яке приймає у строк не більш як п’ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов’язаних.

Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов’язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також до Міноборони (СБУ, СЗР, ГУР МО). Міноборони доводить зазначене рішення до відома відповідних ТЦК.

 

Який документ підтверджує відстрочку заброньованого працівника згідно з Порядком №650

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов’язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3 до Порядку №76, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності). Витяг видається військовозобов’язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Також роботодавці у п’ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов’язаному надсилають до ТЦК, де той перебуває на обліку, повідомлення про бронювання військовозобов’язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

У разі переведення військовозобов’язаного або звільнення з подальшим призначенням у того самого роботодавця надана відстрочка від призову залишається дійсною. Роботодавець у разі зміни посади надсилає у до ТЦК повідомлення про такі зміни, а працівнику видають новий витяг за новою посадою з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку.

Усі зміни в оплаті праці,  кадровому та військовому обліку в 2024 році відстежуйте в LIGA360. Слідкуйте за розілом "Персонал" - отримуйте інформацію про зміни законодавства, оплати лікарняних та оподаткування заробітної плати. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

 

Коли анулюють відстрочку для заброньованого працівника згідно з Постановою №650

Надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:

1) закінчення строку її дії;

2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;

5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах однієї юрособи);

6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;

7) обґрунтованого подання керівника юрособи-роботодвця;

8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення — для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України.

 

Нові критерії визначення підприємств критично важливими

Окрім іншого, Постанова №650 затвердила в новій редакції Критерії та порядок за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за такими критеріями:

1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого ЄСВ протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;

2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;

3) підприємство, установа, організація має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до Переліку №83;

4) підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади;

5) відсутність заборгованості із сплати ЄСВ, що підтверджується довідкою від податківців або витягом з інформаційної системи органів ДПС;

6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату);

7) підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті.

Також до критично важливих віднесли низку юросіб зі специфічними функціями, зокрема підприємства, установи та організації протезно-ортопедичної галузі та ті, які надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань.

Підтвердження статусу критично важливого здійснюється підприємством, установою, організацією не рідше ніж один раз на рік.

Окремо прописали критерії та умови для визнання юросіб критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

 

Як бронювати працівників через Дію згідно з Постановою №650

Бронювання під час воєнного стану військовозобов’язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія) буде для тих, хто працює (проходить службу):

— в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі — державні органи);

— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — підприємства);

— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — установи).

Мінекономіки сформує Єдиний перелік, до якого включать відповідних роботодавців.

Списки на бронювання засобами Порталу Дія подаються державними органами, підприємствами, установами, які включені до Єдиного переліку. Керівник такої юрособи або уповноважена ним особа засобами Порталу Дія формує списки після проходження ідентифікації та автентифікації (тобто коли залогіниться на порталі з використанням електронного підпису).

З інших державних реєстрів Дія отримає інформацію щодо загальної кількості військовозобов’язаних в такій юрособі, а також щодо загальної кількості військовозобов’язаних, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік (щодо останніх, то керівник юрособи зможе через Дію отримати про них інформацію).

Формування списку для бронювання засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої ним особи.

У разі позитивного результату перевірки списку автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки. З моменту переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку №76.

Військовозобов’язаний не підлягає бронюванню, про що керівнику повідомлять через Дію, у разі:

— відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про військовозобов’язаного;

— відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про перебування військовозобов’язаного у трудових відносинах з державним органом, підприємством, установою.

Інформація про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі. Тут треба зауважити, що такого документа ще нема, хоча розмови про нього вже ведися – і урядовці, і нардепи говорили про намір запровадити «електронний військовий квіток», скоріш за все – у тій таки Дії.

Працівник через Портал Дія зможе замовити витяг про бронювання військовозобов’язаного (далі — витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки. Витяг формується в електронній формі та надсилається засобами Порталу Дія в електронний кабінет користувача на Порталі Дія. Підпис або печатка на витягу не проставляється, але він матиме унікальний електронний ідентифікатор (QR-код).

Бронювання військовозобов’язаного підлягатиме анулюванню у випадках, визначених пунктом 13 Порядку №76. Також роботодавець може надати через Портал Дія повідомлення, на підставі якого бронювання анулюють.

 

Додаткові умови щодо бронювання

У Постанові №650 передбачили, що бронювання за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання, що подані після 10 травня 2024 року, здійснюється Міністерством оборони та Міністерством економіки.

А відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності Постановою №650, є чинними протягом строку, на який вони надані.

Зверніть увагу: органи влади, а також підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ або для функціонування економіки, не пізніше ніж протягом наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору подають Пенсійному фонду відповідні відомості через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі з обов’язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Алла Король,
есперт з питань обліку та оподаткування

 

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини