Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підвищення військового збору та податків – аналізуємо Закон №4015

Військовий збір для єдинників встановлюють на період воєнного стану

Як ми і прогнозували, Президент України підписав нарешті Закон про внесення змін до Податкового кодексу для фінансування Сил оборони та забезпечення фінансової стабільності. Тим самим законопроєкт 11416-д, про який так багато говорили, зокрема і ми, перетворився на Закон України від 10.10.2024 року №4015-ІХ.

Закон №4015 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (а опублікують його в газеті «Голос України» 30 листопада), щоправда – з певними винятками. Приміром, зміна термінів подання звітності з ПДФО та деякі інші норми наберуть чинності з 1 січня 2025 року.

Ключові новації Закону  прокоментував Мінфін. Так, передбачено підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року. А податок на прибуток від банків за 2024 рік – у розмірі 50%. Але найгучніша тема, мабуть, це зміни щодо військового збору.

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

 

Підвищення ставки військового збору для фізосіб та встановлення військового збору для ФОПів.

Зміна ставки військового збору для фізичних осіб на заробітну плату, доходи з банківських депозитів, оренди нерухомості, виграшів та інших доходів збільшується з 1,5% до 5% і набуває чинності з 1 грудня 2024 року

Для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) першої, другої та четвертої груп платників єдиного податку обов’язок сплати військового збору з'являється з 1 січня 2025 року. Ставка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.

Платники єдиного податку третьої групи (ФОПи) сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.

Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором. 

Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.

Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.

Військовий збір для платників єдиного податку встановлюється тимчасово на період воєнного стану. 

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, розʼяснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

 

Зміни в адмініструванні податків та зборів

Окрім суто фінансових змін, кажуть у Мінфіні, ухвалений Закон містить також і деякі принципові речі, які додають економіці та суспільним відносинам прозорості.

Перше – Закон запроваджує місячну звітність щодо ПДФО та ЄСВ замість квартальної, і це необхідно для забезпечення прозорості наявної системи бронювання. 

Друге – на прохання Всеукраїнської аграрної ради законом підвищується розмір мінімального податкового зобов’язання (мінімальна сума податкових платежів з одного гектару сільськогосподарської землі) до 1400 гривень за гектар. Це дозволить збільшити прозорість відносин в аграрному секторі.

Третє – на прохання представників сектору нафти і газу законом вводиться авансовий внесок з податку на прибуток на кожну окрему АЗС. Це дозволить збільшити прозорість відносин на паливному ринку та зробить більш конкурентними легальних учасників ринку.

Четверте – на прохання представників українського виноробства законом підвищуються мінімальні ціни на вино та виноробну продукцію. Було багато нарікань від українських виробників вина, яким складно конкурувати з тими, хто продає вино з порошків. Такий захід додасть більше спроможностей легальним виробникам українського вина.

Пʼяте – закон робить крок до справедливого оподаткування надр. Зокрема підвищується рента на пісок, щебінь та каолін. Наприклад, якщо держава отримує за тонну щебня 5 гривень, то буде отримувати 13 гривень. 

Водночас не оподатковуватимуться рентною платою обсяги видобутої піщано – гравійної сировини, такої як галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння, які використовуються як наповнювач для бетону та для мостіння доріг, що безоплатно передаються на користь ЗСУ та інших органів для забезпечення оборони держави.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"?  Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

 

Казус з підписанням і набранням чинності окремими нормами Закону №4015

Як пояснив народний депутат Ярослав Железняк, заступник глави парламентського податкового комітету, Закон №4015 вступить в силу після публікації. «Тобто опублікують 30 листопада – в силу вступить 01 грудня. А виправимо ми чи ні колізії, це буде відомо тільки на наступному пленарному тижні».

Раніше Ярослав Жедезняк зауважив: «вони ж зараз підпишуть №11416д і типу опублікують 30 листопада, щоб він з 01 грудня вступив в силу. А зміни які прибирають «заднє число» треба ще проголосувати, тому це навіть в теорії не раніше ніж середина наступного тижня. Там ще підписати і все таке. Тому фактично вийде ідіотська ситуація, коли на тиждень грудня все одно впровадять податки заднім числом (для ФОПів з 01 жовтня)…. А потім відмінять. Добра новина, що на практиці платники податків цю законотворчу шизофренію не мають відчути, але чому одразу було не зробити нормально, а не через одне місце питання відкрите».

Йдеться про те, що військовий збір для ФОПів-єдинників та юросіб-єдинників ІІІ групи запроваджено… з 1 жовтня. З цього приводу у Мінфіні заявили, що враховуючи зміни, які були підтримані Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та направлені до Верховної Ради (законопроєкт №9319), податковий закон не передбачатиме нарахування платникам військового збору “заднім числом”.

Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевняв, що у разі підписання Президентом закону про підвищення податків Верховна Рада має ухвалити поправку, відповідно до якої закон набере чинності 1 грудня. «Усі зміни, які передбачені законом, наберуть чинності не раніше 1 грудня», – заявив глава уряду. За його словами, це дуже важливий аспект, який обговорювався з парламентаріями та президентом. «Тобто ніяких вступів в силу "заднім числом" не буде», – наголосив Шмигаль.

 

До речі, відповідні ініціативи ми вже неодноразово аналізували. Читайте публікації наших експертів з цього приводу:

Новий законопроєкт про історичне підвищення податків

Податкові зміни: для кого діють нові правила в ПКУ

Військовий збір: нові правила для податкових агентів і платників єдиного податку

Військовий збір для ФОП: відповідальність за особливими правилами

Збільшення ставок податків: перспективи та ризики

Актуальні кадрові питання-2024 – у новій LIGA360. Військовий облік, бронювання працівників, нестандартні кейси при нарахуванні й виплаті відпускних, лікарняних тощо. Замовте презентацію прямо зараз.

Алла Король,

есперт з питань обліку та оподаткування

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини