Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Списання боргу з ЄСВ «сплячих» ФОП — хто і як може скористатися Законом № 592

Списання боргів з єдиного внеску можливо, але досягнуть цього не всі платники, до того ж доведеться попрощатися зі своїм статусом

Обіцяного три роки чекають

 

Запровадження у 2017 році обов’язкової сплати ЄСВ в мінімальному розмірі навіть за відсутності доходу (прибутку) багато хто з фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП) та самозайнятих осіб з незалежною професійною діяльністю (далі – НПД) сприйняв як вселенську несправедливість. Адже не секрет, що далеко не у всіх підприємницька діяльність або НПД триває безперервно: хто виконує замовлення лиш час від часу (малює картини, розробляє проекти і т.п.), прибутки інших мають сезонний характер (новорічні свята, обслуговування курортників, весняні чи осінні польові роботи тощо).

У підсумку ФОПи, яких простонародно називали «сплячими» через нерегулярний характер діяльності, опинилися перед складним вибором – терміново «закриватися», з зітханням сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі чи махнути рукою і очікувати на скасування відповідної вимоги, ходячи під загрозою щомісячного зростання суми недоїмки. Ідеального рецепту не існувало і питання сплати ЄСВ в мінімальному розмірі тривалий час «отруювало» життя тисячам підприємців та самозайнятих осіб.

Та ось на обрії забриніло звільнення від такого обтяжливого платежу – спершу на рівні обговорення, а потім і в якості законопроекту була сформульована ініціатива про скасування відповідного обовязку. На фінішній прямій це вилилося в Закон № 592, який пафосно іменується таким, що покликаний ліквідувати дискримінацію окремих платників єдиного внеску. Утім, після оприлюднення остаточного тексту Закону № 592 та вдумливого ознайомлення з ним залишається чимало запитань, попри зовнішню простоту його норм.

Одразу зауважимо, що норми Закону № 592 можна умовно поділити на два великі блоки. Перший стосується внесення змін до Закону про ЄСВ щодо звуження кола платників єдиного внеска. Ці норми запрацюють аж 1 січня 2021 року.

Нас більше цікавлять ті норми Закону № 592, які набрали чинності після його офіційного оприлюднення, тобто 3 червня 2020 року. Йдеться про довгоочікуваня списання сум недоїмок, нарахованих платникам ЄСВ, а також штрафів і пені, нарахованих на такі суми. На них і зупинимося більш детально. Тим більше, що час йде, а роз’яснень і тлумачень щодо цієї процедури наразі нема за виключенням роз'яснення ДПС із категорії 201.08 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

 

Більше інформації про те, як бізнесу попередити наслідки кризової ситуації вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН.

 

Що підлягає списанню на підставі Закону № 592

 

Очікується, що претендувати можна на списання сум недоїмки, які:

 • нарахованих двом категоріям платників єдиного внеску (про них – далі) за період з 01 січня 2017 року до 03 червня 2020 року;
 • несплачені станом на 03.06.2020 р.;
 • щодо яких платником подано заяву до 31 серпня 2020 року включно.

Також списанню підлягають штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки.

 

Хто може претендувати на списання недоїмки з ЄСВ

 

Це дві категорії платників єдиного внеску:

 • фізичні особи - підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування)
 • особи, які провадять НПД, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

 

Які передумови списання недоїмки, штрафів та пені

 

Попри загальну ліберальну спрямованість Закону № 592, скористатися шансом на списання заборгованості з ЄСВ насправді, на нашу думку, зможуть не так багато платників. Адже для цього передбачено дотримання таких вимог:

 1. відповідними платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО;
 2. протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592 (тобто до 31 серпня 2020 року включно) платниками подано передбачені цим Законом документи.

Так, від ФОПів (крім, звісно, єдинників) потрібно подання:

 • державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
 • до податкового органу - звітності відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 р.

Від осіб, які провадять НПД та отримують дохід від цієї діяльності, очікують подання до податкового органу за основним місцем обліку:

 • заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску;
 • звітності відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 р.

Як ФОПи, так і особи з НПД, можуть не подавати звітність з ЄСВ за 2017-20 роки, якщо вона подавалася ними раніше.

 

До речі, для підприємців є відмінний помічник, який самостійно розраховує та сплачує податки, — бот-бухгалтер ReporTaх.

 

Як відбувається процедура списання

 

Податковий орган береться за діло після отримання відомостей від державного реєстратора (щодо ФОПів) або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску (від особи, що провадить НПД) та за умови подання платником звітності з ЄСВ. Після цього у податківців є 15 робочих днів, протягом яких вони проводять камеральну перевірку. І вже за її результатами будуть приймати рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Або ж ухвалять в той же строк вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені. Відмовити контролери зможуть, якщо встановлять, що платник таки отримував оподатковуваний ПДФО дохід за період з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 р. Або якщо недоїмки нема: платник уже повністю сплатив свою заборгованість з ЄСВ та відповідних штрафів і пені або ж відповідні суми були стягнуті з нього повністю в порядку, передбаченому Законом про ЄСВ.

З останньою підставою усе зрозуміло – ніхто повертати уже сплачене платникам не збирається. Тож ті, хто до появи Закону № 592 повністю розрахувався (добровільно чи примусово) з ЄСВ, не можуть очікувати на регресні виплати.

Однозначний плюс – якщо платнику погодили списання заборгованості з єдиного внеску, то до нього не застосують штрафні санкції, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ. Тобто його не будуть штрафувати за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом.

 

Перевірити, чи потрапила ваша компанія до плану перевірок контролюючих органів, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT.

 

Підводні камені списання заборгованості з ЄСВ

 

Зверніть увагу на першу підставу для відмови у списанні – наявність будь-якого доходу. Саме вона видається нам головною перепоною для широкого застосування процедур списання. Адже отримання навіть однієї гривні від підприємницької діяльності ФОПа чи НПД самозайнятої особи миттєво ставлять жирний хрест на спробах добитися списання – не варто й починати. А отже Закон № 592, на який покладали стільки сподівань, спрацює лише стосовно тих платників ЄСВ, які залізно дотримувалися принципу не отримувати жодного доходу від підприємницької діяльності чи НПД з моменту набрання чинності нормами Закону про ЄСВ про сплату єдиного внеску в мінімальному розмірі незалежно від отримання прибутку. Йдеться про чималий відрізок часу — з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 р. І не секрет, що попервах чимало ФОПів та осіб з НПД ще продовжували діяти і отримувати дохід. Хтось не звернув уваги на повідомлення про нововведення, інші сподівалися, що його скоро скасують. І ось тепер для тих, хто отримав відповідної діяльності бодай крихти і лиш потім перетворився на «сплячого» платника ЄСВ без діяльності та доходу, дорога, окреслена у Законі № 592, повністю закрита.

Що буде з тими, хто не мав діяльності та доходу від неї, але сплатив бодай раз єдиний внесок за себе в мінімальному розмірі? Їм можна скористатися умовами Закону № 592. Адже він передбачає, що якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому Законом про ЄСВ, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Звісно, відмова в списанні за наявності навіть мінімального доходу, не єдина ложка дьогтю в бочці меду Закону № 592. Однозначно не зможуть скористатися ним ті ФОП, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Скоріш за все, відмовлятимуть податківці й тим ФОПам та особам з НПД, які подали заяви, відповідно, про припинення підприємницької діяльності чи про скасування статусу платника ЄСВ до 03.06.2020 р. – адже Закон № 592 вимагає подання такої заяви після набрання чинності його нормами про списання.

Ще один спірний момент, який зміни в законодавстві не пояснюють, це доля того ЄСВ в мінімальному розмірі, який платник повинен сплатити з 03.06.2020 р. до дня припинення його підприємницької діяльності (якщо йдеться про ФОПа) чи НПД (коли розглядаємо ситуацію з особою, що її здійснює). Адже Закон № 592 та, відповідно, Закон про ЄСВ не дозволяють списання платежів за цей період.

 

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи.


Алла КОРОЛЬ,

головний редактор порталу Бухгатер.UA

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини