Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Головні новини минулого тижня (30.07 - 05.08)

СОЦСТРАХУВАННЯ

Оновлено форму Протоколу комісії (уповноваженого) із соцстрахування на підприємстві. Нарешті реорганізований ще минулого року Фонд соцстраху затвердив нове Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (постанова Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 13).

Відмітимо, що як і передбачалося, із функцій комісії (уповноважених) із соціального страхування вилучено такі: виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв застрахованим особам і членам їх сімей; виділення путівок до дитячих оздоровчих закладів; надання соціальних послуг із позашкільного обслуговування з дітьми застрахованих осіб; виділення новорічних подарунків, оскільки Законом № 1105 це не передбачено.

Враховано в новому Положенні зміни найменування страховика на Фонд соціального страхування України, а також його робочих органів.

Також затверджено нову редакцію протоколу засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого).

Зверніть увагу! З 1 жовтня 2018 року почне діяти нова форма заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення застрахованим особам, яка затверджена постановою Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12. Новації цього документи розглядалися у новині "Заявки-розрахунок на виплату лікарняних із 1 жовтня можна подавати в електронному вигляді".

Зважаючи, що норми Положення про роботу комісії із соцстрахування суттєвих змін не зазнали, можете користуватися в роботі матеріалом "Комісія із соціального страхування на підприємстві: повноваження та контроль" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

МІСЦЕВІ ПОДАТКИ І ЗБОРИ

ДФС оприлюднила ставки місцевих податків і зборів на 2019 рік. Із 2018 року за ДФС закріплено обов'язок оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір і дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях, а також про проведену нормативну грошову оцінку земель. Така інформація мала з'явитися на офіційному веб-сайті ДФС не пізніше 15 липня поточного року. Цього вимагає п. 48 р. І Закону України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII.

Для цього на офіційному веб - порталі ДФС створено розділ "Ставки місцевих податків і зборів" у рубриці "Податки, збори, платежі",який розміщено за посиланням.

У подальшому, у разі надходження до контролюючих органів копій рішень про встановлення місцевих податків та зборів або змін до них, прийнятих місцевими радами, інформація на веб-порталі ДФС буде оновлюватись. Оскільки ДФС не наділено повноваженням здійснювати контроль за своєчасністю та правильністю прийняття органами місцевого самоврядування рішень про встановлення місцевих податків та зборів платники податків для уточнення інформації щодо прийнятих рішень можуть звертатися до місцевої ради, на території якої знаходяться об'єкти оподаткування.

Чи платити податок на нерухомість за об'єкт незавершеного будівництва? Об'єкт незавершеного будівництва не вважається об'єктом нерухомого майна. На цьому наголосили фахівці ДФС в ІПК від 25.07.2018 р. № 3262/6/99-99-12-02-03-15/ІПК.

Відповідно, якщо у Реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва з відкриттям розділу як на об'єкт незавершеного будівництва, то таке майно не є об'єктом оподаткування податком на нерухомість.

Місцеві податки за нульовою ставкою: невже можливо? Відповідь на це запитання читайте в матеріалі видання видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики інформаційно-правової системи "ЛІГА:ЗАКОН" - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

ПДВ

Відтепер можна реєструвати ПН/РК на суму показника "?Перевищ". За результатами червня 2018 року платники ПДВ уперше відзвітували за оновленими формами додатків Д1 і Д5 до декларації з ПДВ, зміни до яких були внесених наказом Мінфіну України від 23.03.2018 р. № 381.

Надання платниками відповідної інформації, передбаченої у вказаних вище додатках, дає змогу платникам з 01.08.2018 скористатися правомщодо реєстрації в ЄРПН у порядку, визначеному п. 2001.9 ПКУ тільки податкових накладних та розрахунків коригування виключно за звітні періоди, в яких виникло таке перевищення (?Перевищ).

Про це на своєму офіційному веб-сайті повідомила ДФСУ.

Крім того, контролери нагадали, що в ІТС "Електронний кабінет" платникам в режимі реального часу надано доступ до сервісів СЕА ПДВ.

Дату отримання покупцем "зменшуючого" розрахунку коригування зафіксувати неможливо. Зменшуючий" розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг. Для цього постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Згідно п. 201.10 ПКУ реєстрація такого розрахунку коригування в ЄРПН повинна бути здійснена протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування отримувачем (покупцем).

При цьому виникає питання: а як же визначається дата отримання покупцем розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг?

ПКУ не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування. Тому, з метою недопущення помилок при складанні податкової звітності та уникнення непорозумінь при обрахунку у СЕА ПДВ показника "?Перевищ", реєстрацію розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податківці радять здійснювати з урахуванням термінів, визначених абз.абз. 15-16 п. 201.10 ПКУ.

Тобто, реєстрація в ЄРПН повинна бути здійснена:

· для "зменшуючих" розрахунків коригування, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони були складені;

· для "зменшуючих" розрахунків коригування, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.

Див. ІПК ДФСУ від 20.07.2018 р. № 3204/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Розрахунок коригування пройшов блокувальну процедуру: коли його відображати в ПДВ-декларації. Платник ПДВ може зменшити податкові зобов'язання на суму ПДВ, зазначену у розрахунку коригування до відповідної податкової накладної, реєстрацію якого у ЄРПН зупинено, лише після припинення процедури такого зупинення:

· у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування - у декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено;

· у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН - у декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.

Якщо не дотримуватися цього порядку відображення розрахунку коригування в декларації, то у платника ПДВ виникне невідповідність між показниками податкової звітності з ПДВ та даними ЄРПН, що приведе до неправильного обрахунку показника ?Перевищ. Виправити таку невідповідність можна шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за відповідні звітні періоди, згідно з п. 50.1 ПКУ.

Див. ІПК ДФСУ від 25.07.2018 р. № 3260/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Зміна ціни послуг після передоплати: на яку дату складати розрахунок коригування. Якщо після отримання попередньої (авансової) оплати за послуги (здійснення часткової поставки послуг), що не містять відокремленої вартості, ціна таких послуг збільшується, то постачальник - платник ПДВ має скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отриманої передоплати.

При цьому податківці хочуть, щоб такий розрахунок коригування постачальник складав на дату першої події (оформлення акта прийому-передачі виконаних обсягів робіт або доплати за такі роботи).

Таке зауваження зробило ГУ ДФС у Запорiзькiй області в ІПК від 26.07.2018 р. № 3293/ІПК/08-01-12-01-10.

Ми вважаємо, що в таких випадках правильніше було б оформлювати розрахунок коригування на дату зміни ціни (підписання додаткової угоди).

Продаж ключів активації програмного продукту: право на ПДВ-пільгу відстоюємо в суді. Протягом певного періоду платник ПДВ здійснював операції з продажу ключа активації для програмного продукту. Дані операції підприємством було віднесено до складу звільнених від ПДВ операцій, на підставі п. 261 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ.

Однак, прийшли податківці і заявили, що ніякого постачання програмного забезпечення тут не було - платник ПДВ не передавав право інтелектуальної власності на програмний продукт споживачам, а передавав лише право використання об'єкта інтелектуальної власності іншим споживачам. Тому, операції з продажу ключів активації програмного продукту не звільняються від оподаткування ПДВ, а підлягають оподаткуванню у встановленому порядку.

Відповідно, такому платнику ПДВ були донараховані податкові зобов'язання з ПДВ і нараховано штрафні санкції.

Не погодившись із цим, платник ПДВ звернувся до суду. Утім дніпропетровські судді підтримали контролерів (див. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2017 р. у справі № 804/4301/17).

Тоді платник ПДВ вирішив подати апеляцію. Судді ж апеляційної інстанції визнали, що посилання податківців на те, що платник ПДВ здійснював реалізацію лише коду активації програмного продукту, що не можна розглядати як постачання товару, оскільки даний код давав лише право користування програмним продуктом протягом визначеного часу, є неправомірним. Адже, навіть за умови неправильного визначення у фіскальних чеках назви продукту ("ключ активації" замість "програмний продукт") ключ активації прикладної програми є невід'ємним компонентом/складовою прикладної програми, який забезпечує використання функціональних можливостей певних версій, а отже є програмною продукцією в розумінні приписів п. 261 підрозділу 2 р. XX ПКУ.

Отже, судді апеляційної інстанції вважають, що платником ПДВ правомірно не здійснювалось оподаткування ПДВ операцій з постачання програмного продукту.

Такі висновки були зроблені в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 р. у справі № 804/4301/17.

Зміни, яких зазнали форми додатків Д1 і Д5 до декларації з ПДВ ми прокоментували в матеріалі «Оновлено додатки Д1, Д5 і ДС9 до декларації з ПДВ: іще більше деталізації та інформації» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Крім того, порядок заповнення таких додатків ми розглянули в матеріалах сервісу «Інтерактивна бухгалтерія»:

«Додаток Д1 до декларації з ПДВ: розписуємо суми коригування податкових зобов'язань і податкового кредиту»;

«Додаток Д5 до декларації з ПДВ: розшифровуємо контрагентів».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО

ФОП-пенсіонер помилково визначив суму ЄСВ у Звіті: яка відповідальність? Податківці у підкатегорії 301.19 "ЗІР" відповідають: у разі самостійного визначення бази нарахування ЄСВ такими ФОП, суми ЄСВ підлягають сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.

Відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник, тобто ФОП.

Старі КВЕД не замінено на нові: чи можуть податківці застосувати штрафи? Перехід на новий КВЕД було здійснено ще з початку 2012 року, проте, як це не дивно, залишаються й такі що продовжують працювати за КВЕД ДК 009:2005.

Види економічної діяльності на основі КВЕД ДК 009:2010 є обов'язковими для:

· зазначення їх у заяві про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування у разі обрання суб'єктом господарювання першої-третьої групи платника єдиного податку (п.п. 5 п. 298.3 ПКУ);

· визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності (п. 3 Порядку визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 р. № 237) тощо.

Слід зазначити, що ПКУ не передбачено прямої норми щодо притягнення до відповідальності суб'єкта господарювання, який не змінив з 01.01.2014 види економічної діяльності на основі КВЕД ДК 009:2005 на аналогічні види діяльності на основі КВЕД ДК 009:2010.

При цьому види економічної діяльності, що були визначені на основі КВЕД ДК 009:2005, рекомендується замінити на аналогічні види діяльності на основі КВЕД ДК 009:2010 шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру.

Про це йдеться в підкатегорії 119.12 "ЗІР".

Єдинник змінює ставку 5% на 3% зі сплатою ПДВ: що з перехідними операціями. Для платників єдиного податку третьої групи ПКУ встановлена фіксована ставка у розмірі 3% доходу у разі сплати ПДВ і 5% доходу у разі включення ПДВ до складу єдиного податку (п. 293.3 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Таким чином, періодом виникнення доходу у даному випадку є квартал, в якому підприємству надійшли кошти. При цьому до доходу включається вся сума коштів, отримана від покупця.

Водночас датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ є дата "першої події" (п. 187.1 ПКУ), а саме:

· дата отримання коштів від покупця/замовника

або

· дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

ПДВ-реєстрація осіб у разі зміни ставки єдиного податку діє з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (абз. 2 п. 183.5 ПКУ).

До того ж, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПКУ(п. 201.8 ПКУ).

Враховуючи зазначене, якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів) відбулася до його реєстрації платником ПДВ, а друга подія (зарахування коштів) відбулася після такої реєстрації платником ПДВ, то податкове зобов'язання з ПДВ за такою операцією не нараховується за умови, що такий платник не обрав касового методу визначення податкового зобов'язання.

Див. ІПК ДФСУ від 20.07.2018 р. № 3201/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Про новації у сплаті ЄСВ підприємцями можна дізнатися із матеріалів "Особливості нарахування ЄСВ і звільнення від його сплати у 2018 році" та "Нарахування та сплата ЄСВ: запізнілі оновлення" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

ОПЛАТА ПРАЦІ

Чи подвоювати оплату праці за роботу у нічний час на вихідних. Оплата за роботу у святковий день працівникам, праця яких оплачується за годинними ставками здійснюється у розмірі подвійної годинної ставки (ст. 107 КЗпП).

В той же час відповідно до ст. 108 КЗпП робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (територіальною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

Отже, якщо працівник виконує роботу у нічний чи вечірній час у святковий день, то йому мають нарахувати доплати без подвоєння, на загальних підставах.

Не забувайте, що згідно із абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Відповідний висновок наведено в листі Мінсоцполітики від 11.07.2018 р. № 1217/0/101-18/28.

В Інформаційно-правових системах "ЛІГА:ЗАКОН" розміщено низку аналітичних матеріалів з оплати праці. Наприклад, у нагоді стане Ситуація для бухгалтера "Оплата роботи в нічний час".

Крім того, радимо ознайомитись із наступними статтями електронного видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН:

"Оптимізація "трудових" витрат: аналіз структури фонду оплати праці"

"Як нараховувати зарплату працівнику, який не відпрацював норму робочого часу"

Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступ до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

БЮДЖЕТНІ УСТАНОВИ

Мінфін планує оновити форми Балансу та консолідованої фінзвітності для бюджетників. Мінфін презентував проекти наказів, які мають внести зміни до:

· Порядку заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 28.02.2017 р. № 307;

· НП(С)БОДС 101 "Подання фінансової звітності", 102 "Консолідована фінансова звітність".

По-перше, усі примірники фінзвітності суб'єктів державного сектору, а також консолідована фінзвітність перевірятимуться і візуватимуться відповідним органом Казначейства шляхом:

· накладання ЕЦП на кожну форму фінзвітності (у разі подання звітності із застосуванням автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Казначейства (далі - АС "Є-Звітність");

· засвідчення підписом, печаткою або штампом на кожній сторінці всіх форм фінзвітності (у разі подання звітності на паперових носіях).

По-друге, форми звітності складаються та подаються із застосуванням АС "Є-Звітність".

По-третє, пропонується оновити:

· форму Баланса (№1-дс);

· форми консолідованої фінзвітності для суб'єктів держсектору (№ 1-4-кдс).

Нещодавно для бюджетних установ вийшли матеріали тема тижня "Облік у бюджетних установах" газети "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку в Facebook щоб завжди залишатися в курсі актуальних бухгалтерських подій

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему