Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Каковы причины и основания для включения предприятия в план проверок налоговиков на текущий год

Немало предприятий и бизнесменов задаются вопросом: каким образом органы ГФСУ формируют годовой план проверок налогоплательщиков и можно ли каким-то образом избежать этого? Но вот ответ на него достат...

У багатьох підприємств і бізнесменів виникає запитання: яким чином органи ДФСУ формують річний план перевірок платників податків і чи можна якимось чином уникнути цього? Та ось відповідь на нього доволі банальна: вивчайте критерії, за якими підприємства включають до плану-графіка, та намагайтеся не допускати їх наявності на вашому підприємстві. Своєю чергою, періодично переглядайте план-графік - адже іноді можуть спрацювати критерії, не залежні від вас

Наш екскурс розпочнімо з повідомлень.

Перше - хоча органи ДФСУ й декларують, що, керуючись вимогами Податкового кодексу України (далі - ПКУ), перейшли до складання річного графіка перевірок, розслаблятися не варто. Графік таки річний, але протягом року до нього можуть уноситися зміни. Нерідко. Тож варто іноді зазирати туди й пересвідчуватися, що вашої компанії там усе ще немає.

Друге - план-графік на 2018 рік уже сформований, однак зроблено це було за дещо старими правилами. У березні 2018 року Мінфін виклав у новій редакції Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Мінфіну від 02.06.2015 р. № 524 (далі - Порядок № 524). Це не означає автоматично, що план обов'язково переглядатимуть, але певний вплив, без сумнівів, буде. Сам план-графік є публічною інформацією, і його можна знайти за посиланням.

До плану перевірок на 2018 рік включено біля 5,5 тис. платників податків, а це, своєю чергою, означає, що відвідають цьогоріч далеко не всіх платників, але точно найбільших і ризикових.

За повідомленням ДФСУ, до графіка на 2018 рік передусім потрапили:

· платники, у яких рівень сплати податку на прибуток і ПДВ нижчий за рівень сплати по відповідній галузі;

· ті, хто декларував від'ємне значення об'єкта обкладення податком на прибуток;

· ті, хто мав відносини з контрагентами, що перебувають у розшуку, ліквідовані чи збанкрутували;

· ті, хто має розбіжності між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом;

· ті, хто проводив операції з придбання товарів (послуг) у сумнівних постачальників;

· ті, хто здійснював зовнішньоекономічні операції через нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах.

Власне статистика останніх років свідчить, що органи ДФСУ намагаються проводити якомога більше планових перевірок. Однак ефективність цього збільшення підпадає під сумнів.

Наприклад: за офіційними даними тієї ж ДФСУ, протягом 2017 року підрозділами аудиту ДФС порушникам законодавства було донараховано грошових зобов'язань на суму 26,6 млрд грн, узгодили лише 16,4 млрд грн, а надійшло взагалі тільки 5,1 млрд грн, тобто ефективність цієї роботи низька - 19,2% .

Наразі мовитиметься лише про підприємства, однак у Порядку № 524 містяться окремі критерії для фізосіб-підприємців, представництв нерезидентів, банків, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності тощо. Загальні правила стосуються всіх, а от щодо специфіки для різних груп див. текст цього документа.

Про загальні правила формування плану-графіка

1. План-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, котрий передує року, у якому здійснюватимуться такі документальні планові перевірки. За потреби цей річний план-графік коригується.

2. Під час відбору платника податків до плану-графіка органи ДФСУ повинні враховувати вимоги:

· п. 102.1 ПКУ - у частині граничних строків здійснення перевірки та визначення податкового зобов'язання платника податків;

· п. 77.3 ПКУ - у частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів і єдиного внеску під час виплати (нарахування) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) і зобов'язань за бюджетними позиками та кредитами, що гарантовані бюджетними коштами;

· ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI - згідно з якою строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів і нарахованої пені не застосовується. Своєю чергою, за ЄСВ перевіряють періоди з 1 січня 2011 року.

3. План-графік складається з 4 розділів. Більшості підприємств слід вивчати лише розділ 1 та розділ 4. В останньому йдеться про документальні планові перевірки юросіб із питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати ПДФО, військового збору (ВЗ) і ЄСВ. До розділу 2 варто зазирнути банкам, страховикам, торговцям цінними паперами, іншим небанківським установам, постійним представництвам і представництвам нерезидентів.

4. На правилах структурування списків платників у межах кожного розділу плану-графіка ми не зупинятимемося. Завважимо лише, що розділ 1 містить три підрозділи - А, Б та С. Підрозділ А стосується так званих кластерних об'єднань платників податків та їх контрагентів. Під поняттям "кластерні об'єднання" мається на увазі група суб'єктів господарювання - юридичних осіб із централізованим управлінням виробничою, фінансовою та комерційною діяльністю. До плану-графіка, безумовно, потраплять основні підприємства, які (на думку ДФСУ!) належать до кластерних об'єднань платників податків.

Розподіл платників проводиться також за категоріями зі ст. 55 Господарського кодексу України: суб'єкти великого підприємництва; суб'єкти середнього підприємництва; суб'єкти малого підприємництва.

Як відбирають підприємства до плану-графіка

Для цього органи ДФСУ керуються критеріями ризиків, наведеними в Порядку № 524. У своїх розрахунках вони враховують показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Але якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, під час планування враховуються показники за попередній рік.

До плану насамперед включають платників податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків і зборів, платежів.

Зокрема до підрозділу А передусім включають платників податків, які мають не менше трьох критеріїв високого ступеня ризику й обсяги доходів чи обсяги постачання для головних управлінь ДФС у:

· Дніпропетровській, Київській областях, місті Києві - дорівнюють або більш як 100 млн грн,

· у Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Харківській областях - дорівнюють або більш як 50 млн грн;

· для Офісу великих платників податків - дорівнюють або більш як 10 млрд грн;

· для інших ГУ ДФС - дорівнюють або більш як 20 млн грн (у розрахунку на рік).

За потреби органи ДФСУ проводять додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС і за пропозиціями своїх структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектора економіки. Також ними ідентифікуються ваші ризикові контрагенти, у т.ч. ті, які перебувають на обліку в інших територіальних органах ДФС.

У разі включення підприємств до плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальним органам ДФС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, і направити їх переліки не пізніше 25 листопада року, що передує року, у якому проводитимуться такі документальні планові перевірки, до відповідних територіальних органів ДФС, на обліку в яких перебувають указані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у т.ч. шляхом включення їх до плану-графіка (коригування плану-графіка) у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.

За умови виявлення під час перевірок нових контрагентів підприємств територіальними органами ДФС у разі необхідності здійснюються заходи щодо організації їх перевірок шляхом проведення коригування плану-графіка…

Якими критеріями керуються органи ДФСУ? Дізнайтесь відповідь у продовженні матеріалу "Які причини та підстави для включення підприємства до плану перевірок податківців на поточний рік" видання "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням розглянуто облік у повіреного на прикладі.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему