Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Путівки за рахунок підприємства

15.15, 20 серпня 2018
4593
0

Роботодавці, що піклуються про відпочинок та здоров’я своїх працівників, прагнуть надавати їм за власні кошти путівки або, принаймні, частково компенсувати їх вартість. Як стимул цьогоріч законодавець...

Роботодавці, що піклуються про відпочинок та здоров'я своїх працівників, прагнуть надавати їм за власні кошти путівки або, принаймні, частково компенсувати їх вартість. Як стимул цьогоріч законодавець надав пільгу в оподаткуванні таких доходів громадян. Тож, поговоримо про особливості надання й обліку таких путівок у світлі всіх нововведень

Статтею 145 КЗпП передбачено, що працівникам, які успішно та сумлінно виконують свої трудові обов'язки, насамперед надаються переваги та пільги у сфері соціально-культурного та житлово-побутового обслуговування, у т.ч. путівки до санаторіїв і будинків відпочинку.

Крім того, згідно зі ст. 185 і ст. 1861 КЗпП роботодавець повинен за потреби видавати вагітним жінкам, жінкам, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, батькам, що виховують дітей без матері (у?т.ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), опікунам (піклувальникам) і прийомним батькам путівки до санаторіїв і будинків відпочинку безкоштовно чи на пільгових умовах. Тому в колективному (трудовому) договорі важливо прописати умови та порядок надання путівок за рахунок коштів підприємства із частковою або повною оплатою їх вартості, а інколи й категорії працівників, які мають право на отримання таких путівок.

Водночас ст. 91 КЗпП указує, що підприємства вправі встановлювати додаткові, порівняно із законодавством, трудові та соціально-побутові пільги для працівників. Тож, путівки можуть надаватися й на підставі рішення роботодавця, оформленого наказом керівника підприємства, і заяви працівника, навіть якщо про них нічого не зазначено в колективному чи трудовому договорі.

Вартість путівки (її компенсація) для працівників підприємства є доходом подвійного призначення: може як включатися, так і не включатися до фонду оплати праці. Якщо надання путівки (компенсація її вартості) передбачено колективним або трудовим договором у розділі "Оплата праці", такий дохід належить до фонду оплати праці (далі - ФОП), що підтверджує пп. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі - Інструкція № 5).

У разі якщо колективного чи трудового договору (як окремого документа) на підприємстві немає та якщо у цих документах путівки не згадуються або згадуються в інших розділах (наприклад, у розділі "Соціальні гарантії"), такі путівки не вважаються зарплатною виплатою.

Бухгалтерський облік

Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291 (далі - Інструкція № 291), путівки на санаторно-курортне лікування за рахунок підприємства в бухгалтерському обліку відображають на субрахунку 331"Грошові документи в національній валюті". Переконані, ця норма дозволяє відображати на вказаному субрахунку й решту путівок, зокрема на відпочинок працівників.

За дебетом субрахунку 331 указують надходження путівок на підприємство, за кредитом - їх вибуття та списання після надання працівникам.

Вартість придбаних підприємством путівок, яка не відшкодовується працівниками, відображається за дебетом субрахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності" (якщо вартість путівки не є зарплатою) або 23, 91-94 - залежно від того, де задіяний працівник (якщо путівка належить до зарплатних виплат). Своєю чергою, по кредиту буде рахунок 377, якщо вартість путівки - не зарплата, або 661, якщо - зарплата.

У разі коли працівник повністю компенсує підприємству вартість путівки, витрати не виникають - роблять проводку Дт 301, 311 Кт 377.

А якщо, навпаки, підприємство повністю або частково компенсує працівникові придбану ним путівку, кореспонденція для незарплатної путівки рахунків буде такою:

Дт 949 Кт 377;

Дт 377 Кт 301, 311.

Для зарплатної путівки кореспонденція така:

Дт 23, 91-94 Кт 661;

Дт 661 Кт 301, 311

У цих випадках підприємство, звісно, саму путівку на баланс не бере, тобто на субрахунку 331не відображає…

Крім того, у продовженні матеріалу "Путівки за рахунок підприємства" видання "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням розглянуто податковий облік.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему