Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Збереження середнього заробітку в разі переведення на нижчеоплачувану роботу

15.15, 31 серпня 2018
12716
1

(коментар до листа Мінсоцполітики від 11. 07. 2018 р. № 275/0/22-18)

(коментар до листа Мінсоцполітики від 11.07.2018 р. № 275/0/22-18)

Суть питання

Чи зберігати середній заробіток працівнику, якого переведено на постійну нижчеоплачувану роботу?

Позиція Мінсоцполітики

У разі переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення(ч. 1 ст. 114 КЗпП).

Середній заробіток зберігається незалежно від того, із чиєї ініціативи було таке переведення: з ініціативи роботодавця чи працівника. Тому середній заробіток зберігається протягом двох тижнів і в тому разі, коли переведення мало місце з ініціативи самого працівника (п. 18 постанови Пленуму ВСУ "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" від 24.12.1999 р. № 13).

Коментар редакції

Переведення на іншу роботу передбачає зміну виконуваної працівником роботи, обумовленої трудовим договором (контрактом), посади, спеціалізації або місця роботи. Тобто переведення працівника на іншу роботу означає доручення йому роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором (п. 31 постанови Пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.1992 р. № 9).

Не варто плутати переведення на іншу роботу зі зміною істотних умов праці.

Зміна істотних умов праці допускається при збереженні спеціальності, кваліфікації або посади, але про зміну істотних умов праці працівників попереджають за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

Переведення на іншу роботу передбачає, зокрема, зміну спеціальності, кваліфікації або посади, і для такого переведення необхідна згода працівника (попереджати за два місяці не потрібно). У разі переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігають його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення (ч. 1 ст. 114 КЗпП). Проте постійно виникає запитання, як реалізувати цю норму, тобто як обчислювати в такому випадку середній заробіток за попередньою посадою та що виплачувати: середній заробіток чи доплачувати до його розміру?

У разі якщо переведений працівник виконував іншу постійну нижчеоплачувану роботу, то в табелі обліку робочого часу мають бути проставлені робочі дні та години, та, відповідно, нараховують зарплату за відпрацьований згідно з установленими умовами праці період.

Після того, як нарахували зарплату, потрібно перевірити, чи дотримано норми ч. 1 ст. 114 КЗпП. У разі коли після переведення на постійну нижчеоплачувану роботу працівник отримуватиме зарплату:

· більшу, ніж середній заробіток за попередньою роботою, - доплачувати не треба;

· меншу, ніж середній заробіток за попередньою роботою, - потрібно здійснити доплату до його розміру.

Алгоритм реалізації норми щодо збереження попереднього середнього заробітку протягом двох тижнів після переведення буде таким:

· спочатку визначають денну зарплату виходячи з повного місяця й умов оплати за новою нижчеоплачуваною посадою (роботою);

· потім обчислюють середньоденну зарплату за попередньою посадою - здійснюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому працівника перевели на нижчеоплачувану посаду (абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100, далі - Порядок № 100);

· далі порівнюють ці показники, і якщо середньоденна зарплата вища, визначають розмір денної доплати;

· за всі робочі дні, що припадають на перші два тижні з дня переведення, здійснюють доплату.

Приклад

Працівника перевели на постійну нижчеоплачувану роботу з 13 серпня 2018 року. Посадовий оклад за новою посадою становить 3500 грн, за попередньою - 4000 грн (п'ятиденний робочий тиждень, щодня - по 8 год.).

У червні та липні 2018 року він відпрацював усі дні за графіком, індексації немає, оскільки базовий місяць за попередньою посадою - січень 2018 року.

У серпні 2018 року право на індексацію не настало (підвищення окладу за новою посадою відбулося у січні 2018 року), доплат, надбавок і премій не було, місяць відпрацьований повністю.

У червні та липні 2018 року нараховано оклад - 3800 грн.

Крок 1. За повністю відпрацьований серпень 2018 року за новою посадою мали б нарахувати оклад і доплату до мінзарплати:

3500 грн + 223 грн = 3723 грн.

Денна зарплата за серпень 2018 року:

3723 грн : 22 р.дн. = 169,23 грн.

Крок 2. У червні та липні 2018 року нараховано оклад - 3800 грн.

Середньоденну зарплату за два останні місяці перед переведенням визначаємо таким чином:

· сумарний заробіток за червень-липень 2018 року:

3800 грн + 3800 грн = 7600 грн;

· кількість робочих днів у розрахунковому періоді (червень-липень 2018 року):

20 р.дн. + 22 р.дн. = 42 р.дн.;

· середньоденна зарплата:

7600 грн : 42 р.дн. = 180,95 грн…

Продовження матеріалу "Збереження середнього заробітку в разі переведення на нижчеоплачувану роботу" видання "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему