Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов’язання та податковий кредит

17.00, 10 вересня 2018
3065
0

Як це відобразити у ПДВ-декларації постачальнику — платнику ПДВ і покупцю — платнику ПДВ? У якому саме звітному періоді декларувати податкові зобов’язання постачальнику та податковий кредит — покупцю?...

У червні 2018 року постачальник - платник ПДВ склав і зареєстрував у ЄРПН податкову накладну з помилкою: помилково проставлена відмітка «Зведена податкова накладна». На підставі цієї податкової накладної постачальник задекларував податкові зобов'язання, а покупець - податковий кредит. Помилку виявили у вересні 2018 року. Відповідно, для виправлення помилки відразу ж було складено й зареєстровано в ЄРПН «анулюючий» розрахунок коригування та нову податкову накладну.

Як це відобразити у ПДВ-декларації постачальнику - платнику ПДВ і покупцю - платнику ПДВ? У якому саме звітному періоді декларувати податкові зобов'язання постачальнику та податковий кредит - покупцю?

У постачальника - податкові зобов'язання

Постачальник декларує свої податкові зобов'язання з ПДВ за «першою подією»відповідно до п. 187.1 ПКУ:

· на дату отримання коштів від покупця товарів/послуг;

· на дату відвантаження товарів: у разі експорту товарів - на дату оформлення митної декларації згідно з митним законодавством, а для послуг - на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Водночас не важливо, яка податкова накладна - з помилкою чи без помилки, і навіть якщо податкова накладна взагалі не зареєстрована в ЄРПН. Головне, аби постачальник виконав свій обов'язок - задекларував правильну суму податкових зобов'язань.

До того ж у нашому випадку під час заповнення додатка Д5 до декларації з ПДВ були правильно зазначені ІПН покупця та сума податкових зобов'язань із ПДВ. Помилкове проставляння в податковій накладній відмітки «Зведена податкова накладна» не призвело до перекручення таких даних. Тому в додатку Д5 не потрібно нічого виправляти. Відповідно - немає що виправляти й у ПДВ-декларації (за червень 2018 року). Отже, постачальнику - платнику ПДВ не потрібно подавати уточнюючий розрахунок.

Якби, приміром, мовилося про виправлення в податковій накладній помилок в ІПН покупця та при цьому в додатку Д5 до декларації з ПДВ також був би зазначений неправильний ІПН, тоді постачальнику довелося б подавати уточнюючий розрахунок з уточнюючим додатком Д5 (див.роз'яснення в підкатегорії 101.23 системи «ЗІР»). Детальніше про це читайте в матеріалах:

· «Виправлення помилок у додатку Д5 до ПДВ-декларації на прикладах» газети № 98/2018;

· «Помилки в декларації з ПДВ: алгоритм виправлення» газети № 128/2017.

У покупця - податковий кредит

Податкову накладну з помилковою позначкою у графі «Зведена податкова накладна»покупцеві в декларації з ПДВ відображати не варто. Адже податківці навряд чи схвалять визнання податкового кредиту на підставі такої податкової накладної.

Див., наприклад, ІПК ДФСУ від 01.06.2018 р. № 2418/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. У цій ІПК контролери зазначили:

«…у разі якщо платником податку при складанні податкової накладної у полі «Зведена податкова накладна» було помилково проставлено позначку «X», такому платнику податку необхідно скласти «від'ємний» розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому в полі «До зведеної податкової накладної» поставити позначку «X», та скласти і зареєструвати в ЄРПН правильну податкову накладну, яка буде підставою для формування податкового кредиту покупцем (отримувачем) товарів/послуг» (Виділено авт. - А.П.).

Тобто, на думку податківців, податкова накладна з такою помилкою не може бути підставою для відображення податкового кредиту. Таку податкову накладну потрібно анулювати («мінусовим» розрахунком коригування) і скласти нову податкову накладну, яка й слугуватиме підставою для відображення податкового кредиту.

Нагадаємо

Відповідно до п. 198.6 ПКУ, покупець - платник ПДВ включає суми «вхідного» ПДВ до складу податкового кредиту:

· за своєчасно зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування - протягом 1095 к.дн. із дати їх складання;

· за несвоєчасно зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування - починаючи зі звітного податкового періоду, у якому зареєстровано такі податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 к.дн. із дати складання податкових накладних/розрахунків коригування, у т.ч. для платників ПДВ, які застосовують касовий метод.

У нашому випадку з дати виникнення податкових зобов'язань із ПДВ, відповідно, і з дати складання податкової накладної, уже минув не один місяць. Тому нова податкова накладна точно буде зареєстрована в ЄРПН із порушенням граничних строків , установлених у п. 201.10 ПКУ.

А відповідно до п. 198.6 ПКУ…

Продовження матеріалу "Податкова накладна з помилкою: коли декларувати ПДВ-зобов'язання та податковий кредит" видання "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Детальніше про порядок заповнення розрахунків коригування та податкових накладних читайте в матеріалах:

· "Розрахунок коригування до податкової накладної: правила складання" газети № 77/2018;

· "Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН" газети № 78/2018;

· "Виправлення помилок у податкових накладних: як скласти розрахунок коригування"газети № 81/2018;

· "Податкова накладна - 2017: порядок заповнення" газети № 63/2017;

· "Нова податкова накладна у зразках" газети № 64/2017.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему