Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вихід учасника з ТОВ: бухгалтерський облік в емітента

11.30, 23 жовтня 2018
1231
0

Порядок відображення в бухгалтерському обліку операції з виходу учасника з ТОВ має особливості, акцентуємо на них увагу в даній статті

Як визначити вартість частки, що виплачується

У статті "Вихід учасника з товариства" було зазначено, що вартість частки, яка виплачується учасникові, визначається за такими правилами:

- станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви для проведення державної реєстрації змін до статуту (ч. 6 ст. 24 Закону про ТОВ);

- виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства, пропорційно до розміру частки такого учасника (ч. 8 ст. 24 Закону про ТОВ).

Дискусійним на цей час є питання про необхідність залучення незалежного оцінювача для визначення ринкової вартості сукупності всіх часток ТОВ.

З одного боку, у Законі про ТОВ немає чіткої вимоги щодо обов'язковості визначення ринкової вартості всіх часток учасників товариства саме суб'єктами оціночної діяльності. Зазначено лише, що статутом товариства може бути передбачено порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності.

Водночас у ст. 7 Закону № 2658, як і раніше, визначено, що проведення оцінки майна є обов'язковим у разі виходу учасника зі складу товариства, до якого внесено майно господарських товариств із державною часткою (часткою комунального майна).

З іншого боку, "ваги" зараз схиляються, найімовірніше, до необхідності залучення незалежного оцінювача для оцінки часток, оскільки в ч. 12 ст. 24 Закону про ТОВ сказано, що в статуті обумовлюється порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності. Тобто передбачається, що такого суб'єкта все-таки потрібно залучати. До того ж і податківці наполягають на тому, що під час виплати учаснику вартості його частки необхідно проводити незалежну оцінку майна (див. про це статтю "Вихід учасника з ТОВ: податковий облік в емітента").

Незалежно від того, залучали оцінювача чи ні, ринкова вартість частки в більшості випадків відрізнятиметься від суми внеску, зробленого учасником до статутного капіталу (номінальної вартості частки), у більший або менший бік.

А втім, такі розбіжності траплялися й до ухвалення нового Закону про ТОВ, просто зазвичай вартість частки, яка виплачується, визначалася на основі показника чистої вартості активів.

Ринкова вартість частки та переоцінка активів

...

Продовження матеріалу "Вихід учасника з ТОВ: бухгалтерський облік в емітента" читайте за посиланням.

Також на цю тему читайте статтю "Вихід учасника з ТОВ: податковий і бухгалтерський облік в інвестора".

Для отримання доступу до іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему