Підпис |
Cитуация 1. Два "дружні" товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) прийняли рішення про приєднання одного ТОВ до іншого. Чи є якісь нюанси, якщо в одному (чи обох) з цих ТОВ є доля, що належить фізичній особі? До яких податкових наслідків для цієї фізособи приведе ця операція?
Особливих норм, які регламентували б специфіку приєднання ТОВ, в яких долі належать фізичним особам, в законодавчих актах немає. Тому такі операції відбиваються в загальному порядку, який розглядався в статтях "Приєднання підприємств : правові і організаційні аспекти", "Приєднання підприємств : податковий облік у приєднуваної особи", "Приєднання підприємств : податковий облік у правонаступника", "Приєднання підприємств : бухгалтерський облік у сторін".
Підпис |
На податок на прибутки фізичних осіб операція по приєднанню у учасника - фізичної особи не впливає, оскільки в даному випадку відсутній інвестиційний прибуток. Нагадаємо: згідно пп. 170.2.2 НКУинвестиционная прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податків від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), і його вартістю, яка визначається з суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 НКУ (окрім операцій з дериватами).
У даному ж випадку доля фізичної особи в приєднуваному ТОВ переходить в том же розмірі (у грошовому еквіваленті) до ТОВ-правонаступника. Це добре видно з прикладів, представлених в статті "Приєднання підприємств : правові і організаційні аспекти".
Підпис |
До того ж в даній ситуації учасник - фізична особа не проводить відчуження своєї долі : вона просто переходить в порядку досягнутої домовленості у складі усього майна приєднуваного ТОВ до його правонаступника.
Єдиний нюанс пов'язаний з можливою зміною статусу "зв'язаності" фізичної особи - учасника і ТОВ. Так, згідно пп. 14.1.159 НКУ пов'язані особи - юридичні і фізичні особи, стосунки між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності або діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням того, що фізична особа безпосередньо і опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами юридичної особи у розмірі 20 % і більше.
При цьому для визначення того, чи володіє фізична особа безпосередньо і опосередковано корпоративними правами у розмірі 20 % і більше в юридичній особі, усі корпоративні права, що належать (безпосередньо і опосередковано) фізичній особі, є сумою доль корпоративних прав, які :