Прямі й посередницькі договори
Для цілей ведення бухгалтерського обліку договори з надання туристичних послуг поділяються на прямі й посередницькі. За прямими договорами туроператор придбаває турпослугу за власний рахунок і продає її від свого імені. У межах посередницьких договорів він не "одержує у власність" турпослугу й може укладати або договори комісії, відповідно до яких він діє від свого імені, але за рахунок комітента, або договори доручення (агентські договори), за якими він як повірений (агент) надає турпослуги від імені довірителя (суб'єкта, якого представляє агент).
На реалізацію свого турпродукту туроператор у загальному випадку оформляє агентський договір із турагентами (ст. 20 Закону № 324/95). Такий самий договір (порядок його укладання регламентовано гл. 31 ГКУ) підписують і з іншими туроператорами на реалізацію їхнього готового турпродукту за посередницькими договорами.
З туристами ж укладають договори на туристичне обслуговування, особливості оформлення яких наведено в ст. 20 Закону № 324/95.
На практиці трапляються ситуації, коли туроператор придбаває частину турпослуг, які входять до турпродукту, за прямими договорами, а частину - за посередницькими. Під час укладення з туристом договору на такий "змішаний" турпродукт треба виходити з того, за якими саме посередницькими договорами туроператор придбавав послуги. Зокрема, якщо турпослуги куплено за договором комісії, згідно з яким туроператор діє від свого імені, він може оформити з туристом один договір із вказівкою вартості турпослуг, які входять до складу турпродукту.
Якщо ж туроператор надає послуги в межах договорів доручення (агентських договорів), треба зазначити, що частину послуг (з виділенням їх вартості) буде надано від імені довірителя (суб'єкта, якого представляє агент).
Внутрішній туризм: бухгалтерський облік за прямими договорам
....
Продовження матеріалу "Туроператори: бухгалтерський облік операцій із внутрішнього туризму" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН читайте за посиланням. Бухгалтерський облік за посередницькими договорами аналогічний обліку в турагента, який розглянуто в статтях: "Туроператори: податковий облік"; "Туроператори: бухгалтерський облік". Також на цю тему читайте матеріал "Туроператори: бухгалтерський облік операцій із виїзного та в'їзного туризму". Для отримання доступу до іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються. |