Коментованою постановою наприкінці 2019 року Нацбанк уніс зміни до Положення № 705. Як указує сам регулятор, ці зміни покликані спонукати банки вдосконалювати рівень обслуговування користувачів, що сприятиме посиленню захисту прав користувачів і зростанню їхньої довіри до використання електронних платіжних засобів (далі - ЕПЗ), тобто платіжних карток. Тож розгляньмо, що саме було змінено в порядку емісії платіжних карток та здійснення операцій з їх використанням.
Нові терміни
Насамперед коментованим документом підкориговано п. 4 розд. І Положення № 705. Зокрема, додано нове поняття "інформаційно-технічний посередник", під яким розуміють оператора послуг платіжної інфраструктури, який надає інформаційні й технологічні послуги щодо переказу коштів та відомості щодо якого внесено НБУ до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем й операторів послуг платіжної інфраструктури. Наприклад, до інформаційно-технічних посередників належать Рortmone, iРay, FONDY, Platon, Global Pay тощо.
Також уведено нове поняття:
...платіжний застосунок - програмне забезпечення, встановлене в технічному/мобільному пристрої, яке дає змогу держателю ініціювати платіжні або інші операції із використанням електронного платіжного засобу.
(пп. 12 п. 4 розд. І Положення № 705)
Тобто платіжним застосунком є різні варіанти інтернет-банкінгу та застосунки, установлені на смартфонах для здійснення платежів за допомогою платіжної картки, наприклад Аpple Pay чи Google Pay.
Крім того, змінено визначення платіжного додатка, зокрема додано таке уточнення: програмний засіб, розміщений в апаратно-програмному середовищі ЕПЗ (магнітна смуга, чип контактний/безконтактний), за допомогою якого здійснюють платіжні та інші операції, передбачені договором (пп. 11 п. 4 розд. І Положення № 705).
Тобто під "платіжним застосунком" варто розуміти те, що ми раніше називали платіжним додатком, а ось платіжним додатком тепер є магнітна смуга або контактний/безконтактний чип, що дає змогу здійснювати платежі за допомогою платіжної картки.
Види карток та хто їх може отримати
Оновлено п. 2 розд. ІІ Положення № 705. Відтепер там указано, що банк має право надавати для здійснення платіжних та інших операцій:
1) особисті ЕПЗ - фізичним особам, які не здійснюють підприємницької діяльності, та їх довіреним особам;
2) корпоративні (бізнесові) ЕПЗ - суб'єктам господарювання (юридичним особам або фізичним особам, які здійснюють підприємницьку діяльність, незалежну професійну діяльність).
Тож тепер одержати особисту платіжну картку може як фізособа, так і її довірена особа, а ось корпоративну картку - не лише юрособа і ФОП, а й фізособа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Ба більше, банки зобов'язані ідентифікувати й верифікувати не тільки клієнтів, які відкривають рахунки в банку, і користувачів, що здійснюють операції за рахунком, до якого емітовано платіжну картку, а й представників користувача, які отримують ЕПЗ за довіреністю (п. 9 розд. І Положення № 705).
В продовженні матеріалу читайте про "Використання корпоративної картки" і "Хто може користуватися ЕПЗ, крім власника" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням. Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій