Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Із 1 лютого стартує оновлений блокувальний Порядок ПН/РК

Постанова Кабміну "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11. 12. 2019 р. № 1165

Останнім часом складається враження, що платники ПДВ працюють від однієї версії "поліпшеного" блокування до іншої, від одного рішення суду, на яке не зважають контролюючі органи, до іншого. Така собі ланцюгова реакція, і нинішній випадок не є винятком. Оскільки Верховний Суд на прохання податківців хоч і призупинив виконання програної апеляції щодо дії Порядку № 117, було цілком очевидно, що останньому залишилось існувати недовго. Тож першою ластівкою був Порядок № 520 (докладніше на тему - у коментарі "Мінфін затвердив Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК"), аж ось справа дійшла до коментованої Постанови № 1165, що набере чинності з 1 лютого 2020 року. Зауважимо, що загалом алгоритм моніторингу ПН/РК залишився незмінним (більш докладно про це - у статті "Блокування податкових накладних: загальна процедура"). Отже, якщо ПН/РК відповідають одній із ознак безумовної реєстрації, то їх реєстрація не зупиняється (п. 4 Порядку № 1165). У разі коли ПН/РК не відповідають жодній із ознак безумовної реєстрації, тоді їх перевіряють на відповідність критеріям ризиковості платника і критеріям ризиковості операцій (п. 5 Порядку № 1165). Якщо ж платник відповідає критеріям ризиковості платника, то блокуються усі його ПН/РК, крім тих, які відповідають ознакам безумовної реєстрації.

Якщо за результатами автоматизованого моніторингу ПН/РК установлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких ПН/РК зупиняється.

Про ознаки безумовної реєстрації і Таблицю даних платника податку

Ці ознаки "осіли" в п. 3 Порядку № 1165 і зазнали деяких змін порівняно з Порядком № 117. Проте, якщо раніше поза "імунітетом" були лише "зменшувальні" РК, то тепер до їх лав Кабмін долучив і РК, складені на неплатника податку.

Звертаємо увагу, що, як і раніше, згідно з п. 3 Порядку № 1165 ПН/РК, які подають на реєстрацію в ЄРПН до проведення моніторингу, перевіряють відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК (крім РК, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, у якому їх складено), зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в ЄРПН ПН/РК, становить менше 500 тис. гривень за умови, що:

- обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень;

- сума ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена в попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень (прим. авт. - раніше аналогічна норма не містила застереження щодо вироблених в Україні товарів (робіт, послуг));

- керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

- загальна сума ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, у якому складено ПН/РК, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН, становить більше 1 млн грн. Як видно, податкове навантаження збільшено з 400 тис. грн до 1 млн грн із уточненням, що йдеться про суму ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

- одночасно дотримуються такі нерівності:

D = S/T >0,05.

Тут зауважимо, що зазнав зміни лише показник S, який відтепер є загальною сумою сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, у якому складено ПН/РК, сум ЄСВ та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС (прим. автора - без застереження про невключення "імпортного" ПДВ), платником податку та його відокремленими підрозділами.

Значення решти показників не змінилось.

Р < Pм х 1,4;

4) у ПН/РК відображено операцію з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугу за кодом згідно з ДКПП, які зазначено в таблиці даних платника податку (далі - Таблиця), урахованій контролюючим органом (докладніше про подання Таблиці ми писали в статті "Блокування податкових накладних: як подати таблицю даних платника ПДВ").

Це нова ознака, проте врахуйте таке. Як і раніше, підставою для неврахування податківцями Таблиці можуть бути (додатки 6 і 7 до Порядку № 1165):

- наявність в контролюючих органах податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій;

- виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам;

- інше.

І це "інше", як і за часів Порядку № 117, знову фактично віддано на розсуд фіскалам. Проте є й хороша новина: якщо Таблицю було прийнято до набрання чинності Порядком № 1165, таке рішення залишається чинним (п. 21 Порядку № 1165).

Щодо самої таблиці, то, як і раніше, її подають із поясненнями, що характеризують вид діяльності з посиланням на податкову та іншу звітність платника (п. 14 Порядку № 1165). Розглядає Таблицю комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів після її отримання (п. 15 Порядку № 1165).

У Таблиці зазначають:

- види економічної діяльності відповідно до КВЕД;

- коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України;

- коди послуг згідно з ДКПП, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п. 13 Порядку № 1165).

У п. 18 Порядку № 1165, зокрема, уточнено, що для автоматичного врахування Таблиці для сільгоспвиробників загальна площа земельних ділянок повинна становити не менше 200 га включно станом на 1 січня (прим. автора - раніше було більше 200 га).

В продовженні матеріалу читайте "Про критерії ризиковості платника" і "Про позитивну податкову історію" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему