Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Кого звільнили від сплати ЄСВ за березень, квітень та травень 2020 року

13.00, 19 березня 2020
201195
9

Тимчасово, за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе самозайнятих осіб

Наразі діють зміни до Законів України, котрі мають підтримати платників податків на період заходів, що спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Йдеться про:

- Закон України від 17.03.2020 р. № 533-IX (далі - Закон № 533), який діє із 18.03.2020 р.;

- Закон України від 30.03.2020 р. № 540-IX; який діє із 02.04.2020 р.;

- Закон України від 13.05.2020 р. № 591-IX, який діє із 29.05.2020 р.

Серед їх положень - зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону про ЄСВ. Проаналізуємо їх.

Як діятиме звільнення від сплати ЄСВ для самозайнятих осіб

Тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня, з 1 по 31 травня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе:

- фізичні особи - підприємці, в т. ч. спрощенці;

- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;

- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Зважайте, що до таких періодів та для таких осіб не застосовують вимогу про сплату мінімального страхового внеску, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу. Тобто, призупинили на вказаний період дію абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.

Закон № 533 не передбачає, аби самозайняті особи відмічали десь у звітності з ЄСВ або ж подавали заяви, щоб скористатися правом на тимчасове звільнення від нарахування та сплати ЄСВ.

Звісно, таким особам залишили право за власним рішенням нарахувати, обчислити та сплатити ЄСВ за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня, з 1 по 31 травня 2020 року в загальному порядку. Але тоді інформацію про сплачені суми ЄСВ зазначають у звітності з ЄСВ за звітний період.

Тож ті, хто скористаються звільнення від нарахування та сплати ЄСВ за березень-квітень-травень 2020 року, у формі №Д5 не показують суму доходу та суму ЄСВ. Інакше під час декларування доходу та сум ЄСВ у звітності доведеться сплатити ЄСВ.

Якщо ж скористалися звільненням від нарахування та сплати ЄСВ, тоді за підсумками І кварталу 2020 року можете сплатити ЄСВ лише за січень-лютий 2020 року, який складе за умови сплати мінімального внеску: 1039,06 грн х 2 місяці = 2078,12 грн, а за ІІ квартал тільки за червень 2020 року - 1039,06 грн..

Нагадаємо, що самозайняті особи сплачують ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачують ЄСВ (пп. 2 п. 4, пп. 2 п. 5, пп. 2 п. 6 і п. 11 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449).

Чи зарахують у страховий стаж місяці, за які звільнили від сплати ЄСВ

Самозайнятим особам, яких звільнили від нарахування та сплати ЄСВ за березень, квітень та травень 2020 року, такі періоди включать до страхового стажу для призначення пенсії та вважатимуть, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Відповідну норму внесли до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Проте аналогічного не можна сказати про страховий стаж для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняних та декретних). Адже змін до Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV не внесли.

Алгоритм надання та оплати лікарняних описаний у статті сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом. Тут ви знайдете аналітичні статті, тематичні вебінари та спецвипуски, а якщо досить складне питання - скористайтесь можливістю отримати професійну консультацію на електронну адресу.

Які штрафні санкції та перевірки скасували, починаючи із березеня 2020 року і по останній день місяць, в якому завершиться карантин

Тимчасово штрафні санкції (визначені ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ) не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершиться карантин:

- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансових платежів);

- несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів. При цьому не застосовують штраф як за повторне порушення, пов'язане із несвоєчасне подання звітності з ЄСВ, яке мало місце у вказаний період.

Також упродовж періодів із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершиться карантин,платникам ЄСВ не нараховують пеню, а вже нараховану пеню за ці періоди спишуть.

На період із 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершиться карантин, діятиме мораторій на документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

Перелічені послаблення щодо штрафів, пені та перевірок діють для усіх платників ЄСВ, як роботодавців, так і самозайнятих осіб.

Проте зважайте, що не скасований обов'язок сплати ЄСВ під час надання до банків платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати зарплати, який передбачений ч. 2 ст. 24 Закону про ЄСВ.

Чи звільнили роботодавців від нарахування ЄСВ на зарплату працівників

На жаль, така норма відсутня в Законі № 533. Ба більше, якщо у зв'язку з простоєм або відпусткою без збереження зарплати у період із 12 по 31 березня сума нарахованої заплати в цілому за березень 2020 року складе менше мінімальної зарплати, то доведеться донарахувати ЄСВ до суми мінімального страхового внеску як того вимагає ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (не стосується місця роботи за сумісництвом).

Про визначення мінімальної бази нарахуваня ЄСВ йшлось у статті сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом. Тут ви знайдете аналітичні статті, тематичні вебінари та спецвипуски, а якщо досить складне питання - скористайтесь можливістю отримати професійну консультацію на електронну адресу.

Микола Кирильчук, провідний бухгалтер-експерт порталу "Бухгалтер.UA"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему