Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Обов'язкове щеплення та відсторонення від роботи в запитаннях-відповідях

14.30, 23 листопада 2021
1922
0

Цю статтю присвячено відповідям на запитання наших читачів щодо відсторонення від роботи невакцинованих працівників

Тема обов'язкового щеплення працівників і відсторонення від роботи тих, хто відмовляється вакцинуватися, сьогодні серед найбільш актуальних і гаряче обговорюваних. Адже з 8 листопада 2011 року набрав чинності новий п. 416 Постанови № 1236, яким передбачено відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників і державних службовців, які відмовляються (ухиляються) від проведення таких щеплень. У Переліку № 2153, який також набрав чинності з 8 листопада 2021 року, указано, що обов'язковим профілактичним щепленням проти COVID-19 на період дії карантину, установленого Кабміном, підлягають працівники:

- центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

- місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

- закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Із 9 грудня до цього переліку будуть включені також працівники:

- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

- установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

- підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 83.

За наявності протипоказань працівник, який відмовляється від щеплення, має надати роботодавцю виданий закладом охорони здоров'я медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19. Відповідну форму № 028-1/о "Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" затверджено наказом МОЗ від 02.11.2021 р. № 2394.

Противники і прихильники вакцинації мають свої численні аргументи за і проти, але у відносинах між роботодавцем і працівником, а також у відносинах із контролюючими органами найперше має значення юридична складова. Адже наслідком недотримання правових норм будуть штрафи, судові позови, відшкодування тощо.

Тож далі розглянемо практичні запитання, які наразі виникають у зв'язку з набранням чинності п. 416 Постанови № 1236 і Переліку № 2153.

Чи повинен працівник надавати керівнику друковану копію сертифіката про вакцинацію, яка зберігатиметься у відділі кадрів?

У п. 416 Постанови № 1236 не передбачено зобов'язання працівника надавати керівництву копію COVID-сертифіката про вакцинацію. Разом із тим зрозуміло, що для керівництва підприємства (установи, організації) на випадок перевірки важливо мати підтвердження того, що працівники отримали щеплення. Підтвердженням могла б бути саме копія сертифіката.

Однак слід урахувати, що збереження у відділі кадрів копій COVID-сертифікатів працівників про вакцинацію межує з поняттям "обробка персональних даних".

У ст. 2 Закону № 2297 визначено таке:

Персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована;

обробка персональних даних - це будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем.

Таким чином, зберігання копій COVID-сертифіката про вакцинацію може бути розцінено як обробка персональних даних. Без згоди працівника підприємство цього робити не може.

Відповідно до п. 3 Правил № 954 підтвердження чинності COVID-сертифікатів здійснюється за ініціативою, зокрема, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб у випадку використання COVID-сертифікатів для здійснення заходів (діяльності) без застосування обмежень, установлених до відповідного рівня епідемічної небезпеки.

При цьому підтвердження чинності COVID-сертифіката полягає в такому випадку у пред'явленні для перевірки COVID-сертифіката його власником або законним представником власника. Для перевірки чинності COVID-сертифіката власник або законний представник власника пред'являє QR-код зазначеного сертифіката. Тобто для перевірки COVID-сертифіката саме його власник (а не роботодавець) має надати QR-код сертифіката.

Також у п. 7 Правил № 954 вказано, що після проведення перевірки чинності COVID-сертифіката забороняється будь-яка обробка (збір, зберігання, використання, передача тощо) персональних, зокрема медичних, даних, які містяться в ньому.

Таким чином, у роботодавців немає законних підстав зберігати копії COVID-сертифікатів про вакцинацію без надання працівниками згоди на обробку персональних даних. Разом із тим вони можуть перевіряти наявність у працівників COVID-сертифікатів, якщо вимога щодо щеплення працівників є обов'язковою для продовження діяльності суб'єкта господарювання.

З відповідями на решту питань ознайомтесь за посиланням.

Отримайте всі відповіді щодо бухгалтерського й кадрового обліку на ІТ-платформі LIGA360. Покрокові інструкції, експертні роз'яснення, свіжа аналітика. Подробиці за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему