Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Повернення податкових перевірок — до кого завітають контролери у 2024 та що перевірятимуть

На кого чекатимуть перевірки?

Планові перевірки у 2024 році чекатимуть не на всіх платників податку, а лише тих:

1) які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва/реалізації підакцизної продукції;

2), які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері грального бізнесу;

3) які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;

4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи (постійні представництва);

5) платники податків, які за підсумками 2021 року, відповідають одному з критеріїв:

 • рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати по галузі;

 • рівень сплати ПДВ на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати по галузі (крім, платників у яких експорт становлять 25 і більше відсотків загальних обсягів постачання та рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 % сплати по галузі);

 • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;

 • нарахування та/або виплата заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по галузі у відповідному регіоні.

Тобто, не лише окремі специфічні галузі/товари/послуги, а і фактично, всі платники чий бізнес постраждав від епідемії, з високою долею вірогідності опиняться у плані-графіку перевірок на 2024 рік.

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням.

Наталія Куріленко,

членкиня Асоціації правників України, керівник податкової практики, аудитор та адвокат адвокатської компанії “Соколовський і партнери”

Хто може оминути перевірку?

Незважаючи на підпадання під критерії перевірки, вона може проводитися лише за наявності безпечних умов для їх проведення, а саме безпечного:

 • доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування таких платників податків;

 • доступу, допуску до документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та до іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, фінансової і статистичної звітності;

 • проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Таким чином, в разі отримання повідомлення про проведення перевірки, за відсутності безпечних умов, перевірку не може бути розпочато, а вже розпочата має бути зупинена за заявою платника до усунення перешкод.

Також з 1 грудня 2023 року діє мораторій на проведення перевірок платників податків податкова адреса яких:

 • на території тимчасово окупованій РФ , - до останнього числа місяця, в якому була завершена окупація, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

 • на території де ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

 • на території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій , а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження.

Таким чином, в разі отримання інформації про включення до плану-графіку платника податків, податкова адреса якого знаходиться на територіях тимчасово окупованих РФ, де ведуться активні бойові дії чи проведення можливих бойових дій - достатньо повідомити заявою податковий орган про дію мораторію.

Отримай доступ до найповнішої інформаційної бази для бухгалтера прямо сьогодні! Понад 1,8 млн нормативно-правових актів й аналітики, форми та бланки для бухгалтерського обліку. Дізнайся ще більше переваг за посиланням.

Що перевірятимуть?

Перевірятимуть всі господарські операції з 2017 року, приділяючи особливу увагу тим, що стали підставою для включення до плану- графіку:

 • операції з виробництва/реалізації підакцизної продукції;

 • операції у сфері грального бізнесу;

 • фінансові операції та платіжні послуги;

 • операції нерезидентів, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи (постійні представництва);

 • операції, що призвели до низької сплати податку на прибуток (збитків) та ПДВ, накопичення дебіторської заборгованості; низького рівня сплати заробітної плати.

Також, зацікавить робота із ФОП, “ризиковими” контрагентами, нерезидентами, наявність нетипових операцій (товарів/послуг) або безприбуткових, відсутність оригіналів документів (їх втрата/псування) тощо. Не забуваємо, що втрата/пошкодження/дострокове знищення документів не привід не проводити перевірку, а лише підстава для відновлення втрачених документи протягом 90 кал. днів та перенесення перевірки на цей строк.

Взагалі очікуються значні нарахування податків та штрафів за результатами планових перевірок 2024 з метою поповнення бюджету. Тому, кожний платник має проаналізувати наявність безпечних умов проведення перевірки та підстав для дії мораторію на перевірку, а за наявності скористатись ними. Це превентивна міра для уникнення нарахувань.

В той же час, необхідно перевірити та забезпечити повне документальне оформлення всіх проведених операцій. Це означає поновити документи в разі їх втрати або внести зміни в разі помилок; перевірити правильність обліку таких операцій (як бухгалтерського, так і податкового).

І нарешті, платник податків має потурбуватись про юридичний захист ще до початку перевірки, а не тільки під час її проведення чи на стадії оскарження її результатів. Адже багато питань можна вирішити завчасно.

Наталія Куріленко,

членкиня Асоціації правників України, керівник податкової практики,

аудитор та адвокат адвокатської компанії “Соколовський і партнери”

Читай усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему