Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Наші за кордоном: оподаткування доходів

16.00, 5 липня 2024
379
0

Вимушене перебування за кордоном окрім іншого, викликає ще й питання оподаткування отриманих виплат і доходів. Тож доречним буде пригадати, що з цього приводу кажуть контролери.

Нагадаємо, що на початку війни доволі довго зберігалася невизначеність в оподаткуванні доходів наших співвітчизників. Зокрема, в частині отриманої допомоги від країн - прихисниць чи благодійників.

"Доходи біженців: оподатковувати чи ні";

"Декларування доходів, отриманих українцями за кордоном".

Зрештою, наразі маємо усталену позицію контролерів, висловлену нещодавно в ІПК від 30.04.2024 р. № 2466/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.

Отже, на запит фізособи, яка скористалася правом на тимчасовий захист і перебуває за кордоном, щодо отриманих на себе і на дітей соціальних виплат у різній валюті від декількох іноземних держав та їхніх державних фондів контролери зауважили, що "тимчасово-захищених" українців у частині допомоги, отриманої від іноземних держав та їхніх державних фондів, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність, звільнено від обов'язку щодо подання податкової декларації.

Якщо ж платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень ПКУ, тоді ці виплати потрібно показати поряд з іншими доходами.

Нагадаємо також, на підставі анкети вітчизняного Мінфіну з описом можливих ситуацій, у яких опинилися за кордоном громадяни України, та переліком питань, що виникають у зв'язку з цим, профільні відомства країн, що приймають, надали відповіді.

У матеріалах закумульовано інформацію про:

• наявність угоди про уникнення подвійного оподаткування з Україною;

• спеціальні норми в податковому законодавстві, що застосовуються до громадян України у 2022 році;

• визначення статусу податкового резидента для фізичної особи;

• податки, що застосовуються в цих країнах;

• оподаткування українських підприємств, які продовжують використовувати працю фізичних осіб, які вимушено переміщені з України;

• усунення подвійного оподаткування;

• дотримання податкових зобов'язань та звітності;

• сплату належного податку;

• наслідки недотримання правил оподаткування;

• отримання сертифіката про резидентство;

• посібник щодо податкових зобов'язань, доступний для фізичних осіб з України;

• контактну інформацію для звернення за підтримкою;

• питання, що стосуються конкретних випадків.

Слідкувати за інформацією, яку збирають за допомогою цієї анкети, в розрізі країн, від яких отримано відповіді, можна на сайті Мінфіну за посиланням.

Зараз маємо інформацію від компетентних органів, зокрема, таких країн:

Німеччини;

Бельгії;

Данії;

Литви;

Австрії;

Португалії;

Італії;

Чехії;

Латвії;

Польщі.

Тут також доречно звернути увагу на особливості комунікацій переселенців із вітчизняними контролерами. Зокрема, особа, яка перебуває за кордоном і не може прибути до відповідного контролюючого органу в Україні, може надіслати поштою на адресу ДПС письмове клопотання з проханням щодо реєстрації / унесення змін до ДРФО й отримання Картки платника податків. При цьому до клопотання необхідно додати Облікову картку за ф. № 1ДР / Заяву за ф. № 5ДР, на якій підпис фізичної особи має бути засвідчено в установленому законодавством порядку, а також ксерокопію з чітким зображенням документа, що посвідчує особу, та інші документи, необхідні для реєстрації / унесення змін до ДРФО.

Розгляд звернень (клопотань) громадян, у тому числі звернення, які стосуються надіслання поштою Картки платника податків особи, яка перебуває за кордоном та не може прибути до контролюючого органу в Україні, здійснюють у порядку, визначеному ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.96 р. № 393/96-ВР. Звернення розглядають і вирішують у термін не більше ніж один місяць від дня їх надходження, а ті, що не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше ніж п'ятнадцять днів від дня їх отримання (див. роз'яснення з категорії 116.09 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Олена Гармай,

експертка ЛІГА:ЗАКОН

Скористайся найгарячішою пропозицією - Summer program від LIGA ZAKON! Твоя знижка на нову LIGA360 для контролю бізнес-ризиків й ухвалення рішень. Забезпеч всю команду інформацією, і економ більше з кожною додатковою ліцензією.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему