Середньоденну заробітну плату для нарахування декретних всім застрахованим особам, зокрема й працівникам резидента Дія Сіті, розраховують у загальному порядку відповідно до п. 3 Порядку № 1266:
«Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої ЗА РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), НА ЯКУ НАРАХОВАНИЙ ЄДИНИЙ ВНЕСОК... на кількість календарних днів зайнятості… у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. <...> В ТАКОМУ Ж ПОРЯДКУ ОБЧИСЛЮЄТЬСЯ СЕРЕДНЬОДЕННА СУМА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ (ДОХОДУ) ЗАСТРАХОВАНОЇ ОСОБИ, ЯКА Є ПРАЦІВНИКОМ АБО ГІГ-СПЕЦІАЛІСТОМ РЕЗИДЕНТА ДІЯ СІТІ, З ЯКОЇ ФАКТИЧНО СПЛАЧЕНО СТРАХОВІ ВНЕСКИ».
Проте є обмеження розміру допомоги як щодо суми допомоги за кожен окремий місяць декретної відпустки, так і щодо суми середньоденної зарплати. Це зумовлено тим, що застрахованій особі, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують у розмірі суми заробітної плати (доходу) цієї особи, з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу (пп. 6 ч. 1 ст. 17 Закону № 1105).
Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.
Нагадаємо, що для резидента Дія Сіті базу нарахування ЄСВ визначено окремо в п. 141 ст. 8 Закону № 2464. Зокрема, щодо найманих працівників ЄСВ треба нараховувати:
«1) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", - У РОЗМІРІ МІНІМАЛЬНОГО СТРАХОВОГО ВНЕСКУ <...>»
Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, яку визначають розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, установлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), і яка підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464).
Отже, база нарахування ЄСВ для резидента Дія Сіті - це розмір мінімальної заробітної плати. Тому допомогу по тимчасовій непрацездатності працівнику резидента Дія Сіті може бути виплачено виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.
Обмеження щодо максимальної суми допомоги по тимчасовій непрацездатності в розрахунку на місяць вказано також у ч. 3 ст. 17 Закону № 1105:
«Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачено страхові внески. СУМА ДОПОМОГИ ПО ТИМЧАСОВІЙ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї) В РОЗРАХУНКУ НА МІСЯЦЬ, ЩО ВИПЛАЧУЄТЬСЯ ПРАЦІВНИКАМ ТА ГІГ-СПЕЦІАЛІСТАМ РЕЗИДЕНТІВ ДІЯ СІТІ, НЕ МАЄ ПЕРЕВИЩУВАТИ РОЗМІР ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ (ДОХОДУ) ТАКИХ ОСІБ, З ЯКОГО ФАКТИЧНО СПЛАЧЕНО СТРАХОВІ ВНЕСКИ».
На це Пенсійний фонд указав і в листі від 06.02.2024 р. № 2800-030401-8/7290:
«...Якщо в ПОВНОМУ МІСЯЦІ ПЕРІОДУ ТИМЧАСОВОЇ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ розрахована виплата за такий місяць перевищує розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, а у випадках, які стосуються працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті, - МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, то ДОПОМОГА ПО ТИМЧАСОВІЙ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ В ЦЬОМУ МІСЯЦІ ОБМЕЖУЄТЬСЯ розміром максимальної величини бази нарахування єдиного внеску або РОЗМІРОМ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ відповідно».
Тож якщо період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами припадає на 2025 рік, то за кожний повний календарний місяць сума допомоги загалом за місяць не може перевищувати 8000 грн.
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.
Водночас потрібно врахувати й обмеження щодо максимального розміру середньоденної зарплати, який визначають згідно з п. 4 Порядку № 1266:
«СЕРЕДНЬОДЕННА ЗАРОБІТНА ПЛАТА... НЕ МОЖЕ ПЕРЕВИЩУВАТИ максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру В ОСТАННЬОМУ МІСЯЦІ РОЗРАХУНКОВОГО ПЕРІОДУ на середньомісячну кількість календарних днів (30,44)».
На необхідність враховувати це положення вказано в листі ПФУ від 02.06.2023 р. № 2800-030401-8/30346.
<…>
Розблокуйте доступ до повної аналітики в LIGA360. Отримуйте експертні поради, корисні тематичні матеріали, покрокові схеми та чек-листи для ефективного прийняття рішень.