Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий Закон про валюту: валютні обмеження та свободи

(Коментар до Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21. 06. 2018 р.  № 2473-VIII, далі — Закон про валюту)

(Коментар до Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. № 2473-VIII, далі - Закон про валюту)

Діятиме з 07.02.2019.

Закон про валюту декларує принцип свободи здійснення валютних операцій - дозволено все, що не заборонено (ч. 1 ст. 4 Закону про валюту).

Однак Закон як таких заборон і не запроваджує - він передає регулювання валютних операцій НБУ. Саме його нормативно-правові акти й визначатимуть правила, за якими проводитимуться валютні операції. Тож у Законі є лише загальні норми та правила, конкретика з'явиться після прийняття НБУ своїх документів.

А тепер докладніше про найголовніше.

Коли стартують зміни

Набув чинності Закон про валюту 07.07.2018 (наступного дня після опублікування в "Голосі України" за 06.07.2018).

А ось почне діяти він через сім місяців, тобто 07.02.2019 (ч. 1 ст. 16 Закону про валюту).

Разом з уведенням у дію Закону про валюту мають почати діяти й нормативні акти НБУ, затверджені під нього. Для їх прийняття в НБУ є півроку, оприлюднити піднормативну базу мають за 30 днів до початку запуску змін, тобто до 07.01.2019. Тож предметно говорити про валютні правила, норми, порядки можна буде саме на початку 2019 року.

Відкриття рахунків за кордоном - без обмежень і дозволів?

Як фізособи, так і юрособи мають право за кордоном відкривати рахунки та проводити валютні операції через них з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України (ч. 3 ст. 4 Закону про валюту).

Нерезиденти мають право відкривати рахунки в українських фінансових установах, але з урахуванням обмежень (ч. 3 ст. 4 Закону про валюту).

Хоча сам Закон про валюту не встановлює обмежень для відкриття рахунків, однак НБУ як захід захисту може запроваджувати свої обмеження (ч. 1 ст. 12 Закону про валюту).

Вільне інвестування за кордон?

Закон про валюту не вимагає отримання індивідуальних ліцензій для інвестицій за кордон. Та поспішати з висновками зарано, хоча індивідуальні ліцензії й буде скасовано (див. ст. 9 та ч. 7 ст. 16 Закону про валюту). Адже в арсеналі заходів НБУ залишилась можливість запровадження дозволів і лімітів на певні операції та встановлення особливостей для операцій із рухом капіталу (п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону про валюту). Щоправда, строк дії таких заходів обмежено.

Хто може торгувати валютними цінностями?

Як і раніше, торгівля валютними цінностями проводиться лише через уповноважені установи - банки, небанківські фінансові установи, операторів поштового зв'язку, які діють на основі ліцензії НБУ (ч. 3 ст. 6, п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону про валюту).

Тож проводити обмін валюти будь-яке підприємство чи підприємець не зможуть.

Чи можна розраховуватися валютою на території України?

Ні, як і раніше, розрахунки на території України можна проводити тільки у гривні (ч. 1 ст. 5 Закону про валюту).

Передбачено лише низку винятків, коли валюта може бути використана як засіб платежу на території України (ч. 2 ст. 5 Закону про валюту). Серед них, скажімо, отримання іноземних інвестицій, виплата дивідендів (прибутків) іноземному інвестору.

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначатиме НБУ (ч. 4 ст. 5 Закону про валюту).

Переміщення та пересилання фізособами готівки через кордон

НБУ закріплює порядок переміщення валютних цінностей.

У Законі лиш сказано, що обов'язково фізособам потрібно буде письмово декларувати вивезення, увезення готівки через кордон у сумі, що дорівнює чи перевищує в еквіваленті 10 тис. євро (ст. 8 Закону про валюту).

Чи треба буде декларувати валютні цінності за кордоном?

Жодного слова про необхідність декларування валютних цінностей за кордоном Закон про валюту не містить (а нормативні документи, які вимагали щоквартального подання Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, - Указ Президента від 18.06.1994 р. № 319/94 та Декрет КМУ від 19.02.1993 р. № 15-93 - втратять чинність 7 лютого 2019 р.). Здається, що таке декларування піде в небуття. Та знову ж таки не поспішатимемо з висновками. Адже НБУ має право збирати статінформацію (ст. 10 Закону про валюту). Тобто може бути передбачено і звітність щодо валютних операцій, зокрема стосовно валютних цінностей, які перебувають за кордоном. Чекатимемо на нормативи від НБУ і тоді вже робитимемо умовиводи.

Чи скасовано індивідуальні ліцензії НБУ? Які валютні обмеження можуть бути? А також про відповідальність за порушення валютного законодавства читайте в матеріалі "Новий Закон про валюту: валютні обмеження та свободи" газети "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся БЕЗКОШТОВНИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему