Як організувати дистанційну роботу під час карантину — поради Держпраці

8.04.2020, 17:46
3142
0

Впровадження дистанційного режиму роботи є запобіжником масового звільнення працівників
Впровадження дистанційного режиму роботи є запобіжником масового звільнення працівників

Як відомо, Закон № 540 встановив нові засади регламентації окремих форм праці, які можливо застосувати під час карантину. Держпраці нагадує, що у період карантину та застосування жорстких обмежувальних заходів запровадження таких режимів є особливо актуальним. Серед них - і дистанційна робота. Нагадуємо, що ми підготували для своїх читачів докладні публікації "Як оформити переведення працівників на дистанційну роботу на час карантину" та "Карантин в садочку і школі: як оформити відсутність працівників на роботі".

Як вказує Держпраці у своєму роз'ясненні, дистанційна робота - це форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

Стаття 24 КЗпП містить вимогу щодо письмової форми укладення договору про дистанційну (надомну) роботу. Виключенням з цього правила є запровадження такого режиму роботи у період загрози поширенню епідемії, пандемії, коли умову про таку роботу достатньо зазначити у наказі (розпорядженні) керівника.

Законодавство дає право працівнику самостійно обирати місце для виконання роботи та не містить особливих вимог до нього.

В той же час, при запровадженні дистанційної роботи мають бути обумовлені умови, що визначають взаємні обов'язки сторін. Сторони трудового договору мають самостійно домовитися про систему оплати праці (почасову чи відрядну), строки виконання робіт, способи контролю за виконанням, питання охорони праці, відповідальності сторін тощо. Статтею 125 КЗпП передбачено, що працівники, які використовують свої інструменти для потреб підприємства, установи, організації, мають право на одержання компенсації за їх зношування (амортизацію). Розмір і порядок виплати цієї компенсації визначаються роботодавцем за погодженням із працівником. Також можна домовитись про компенсацію витрат за використання електроенергії та води, зв'язку та обслуговування обладнання тощо.

При дистанційній роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, правила внутрішнього трудового розпорядку на них не поширюються і оплата праці здійснюється за фактично виконану роботу. Але роботодавцю необхідно забезпечити облік виконаної роботи з використанням будь-яких методів обліку, щодо яких сторони дійшли згоди.

При проведенні оплати за виконану роботу мають бути дотримані норми статті 115 КЗпП щодо виплати заробітної плати не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Тривалість робочого часу "дистанційників" не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 КЗпП (40 або менше годин на тиждень).

Таким чином, на "дистанційників" в повній мірі поширюється законодавство про працю з урахуванням специфіки та особливостей застосування дистанційного режиму роботи, які обумовлюються у трудовому договорі. Виконання дистанційної (надомної) роботи не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. До речі, про те, що при дистанційній роботі посаду та зарплату роботодавці повинні зберігати говорив і Мін'юст.

Зверніть увагу також на наступні повідомлення, актуальні під час карантину:

- "Роботодавець наполягає, щоб працівник був на роботі під час карантину: як діяти працівнику";

- "Підприємці повинні дотримуватись трудових норм про переведення працівників";

- "Держпраці дала роботодавцям алгоритм звільнення працівників під час карантину";

- "Чи може працівник відмовитися від відрядження під час карантину - Держпраці";

- "Скільки у квітні відпочиватимуть ті українці, які не на карантині";

- "Встановили умови для переведення держслужбовців на дистанційну роботу".

Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть скористатися ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар

Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту