Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Держпраці дала поради для запровадження та оплати суміщення посад

23 квітня 2020, 13:00
1670
0
Реклама

ГУ Держпраці у Херсонській області надало роз'яснення щодо суміщення посад, порядку документального оформлення та оплати праці під час суміщення. Суміщення професій (посад) - це виконання працівником поряд із своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) в межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві, установі, організації.

Для встановлення суміщення посад у штатному розписі підприємства має бути передбачена вакантна посада. Про це йдеться в п. 9 Інструкції № 53. У разі відсутності вільної посади або посади в штатному розписі, суміщення посад є неможливим і доплата за суміщення посад не може здійснюватись.

Суміщення посад може бути встановлено за заявою працівника або на підставі прийнятого роботодавцем рішення. Якщо суміщення ініційовано роботодавцем, працівник має бути повідомлений про зміни в організації виробництва та праці згідно з ч. 3 ст. 32 КЗпП не пізніше ніж за два місяці.

Оформлюється суміщення професій (посад) наказом роботодавця. Оскільки працівник продовжує обіймати свою основну посаду, записи про суміщення до особової картки працівника та трудової книжки не вносяться.

У наказі в обов'язковому порядку вказують назву професії (посади), за якою відбуватиметься суміщення, умови виконання роботи та розмір доплати до посадового окладу. Тобто, якщо з працівником укладено письмовий трудовий договір, то для оформлення суміщення посад не потрібно укладати новий трудовий договір чи вносити зміни до наявного трудового договору за допомогою укладання додаткової угоди тощо. Достатньо наказу керівника підприємства з обов'язковими вимогами зазначеними вище.

Доплата за суміщення проводиться винятково за наказом, оскільки виконання такої роботи не відображається в табелі обліку робочого часу та встановлюється відповідно до вимог КЗпП на умовах, передбачених колективним договором.

Потрібно зазначити, що в колективному договорі та наказі про суміщення має бути чітко зазначено, від якої саме посади встановлюється доплата та її розмір. Це пов'язано з тим, що розмір такої доплати затверджено тільки працівникам бюджетної сфери на підставі п. 3 Постанови № 1298.

Суміщення посад може встановлюватися на певний строк або без обмеження строку. Якщо суміщення встановлювалося на певний строк, виконання додаткової роботи в порядку суміщення припиняється без видання окремого наказу. Тобто, якщо в наказі про встановлення суміщення зазначений строк, на який працівнику доручалася додаткова робота, але він минув, працівник повертається до виконання лише своєї основної роботи.

Якщо строк не було встановлено, то працівник має право припинити суміщення з власної ініціативи, надавши роботодавцю відповідну заяву, на підставі якої видається наказ.

Суміщення посад також може бути скасовано за ініціативи роботодавця. У такому випадку згідно зі ст. 32 КЗпП працівника необхідно попередити про зміну істотних умов праці - скасування суміщення посад - за два місяці, про що має бути видано наказ з основної діяльності.

Варто зазначити, що право працівника виконувати тільки ту роботу, про яку він домовився із роботодавцем при укладанні трудового договору, гарантує ст. 31 КЗпП. Отже, роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Роботодавець може змінити трудову функцію працівника лише договірним шляхом, тобто отримавши на це згоду працівника, склавши при цьому розпорядчі документи відповідно до норм чинного законодавства.

Також, для врегулювання спорів працівник має право звернутись безпосередньо до керівництва підприємства, з яким він перебуває у трудових відносинах. У випадку, якщо сторони не можуть врегулювати трудовий спір самостійно працівник має право звернутися до комісії по трудових спорах відповідно до вимог ст.225 КЗпП (при її наявності на підприємстві) або використати своє право відповідно до вимог ст.232 КЗпП та звернутисядо суду.

Читайте також:

- "Суміщення посад обов'язково оплачують - Верховний Суд";

- "Працівнику з окладом менше мінімалки не вигідно суміщати посаду або заміщати колегу";

- "Суміщення посад: чи потрібна згода працівника";

- "Суміщення посад: чи встановлювати доплату працівнику".

Про дистанційну роботу, гнучкий графік та оплату простою під час карантину читайте в матеріалі "КЗпП оновили: дистанційна робота, гнучкий графік, оплата простою й не тільки" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН. Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть скористатися ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини