Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

НБУ розповів, коли для кредиту обов’язково купувати страховку

23 вересня 2020, 14:55
922
2
Реклама

Національний банк України повідомляє, що часом працівники банків можуть зловживати правами клієнтів, нав'язуючи ті чи інші додаткові послуги, наприклад, страховку, стверджуючи, що вона є "обов'язковою". Хоча це не завжди так.

У окремих випадках страхування дійсно є обов'язковим. Якщо ви берете кредит на житло, вам потрібно буде застрахувати квартиру чи будинок, які є предметом іпотеки. Це вимога ст. 7 Закону України "Про страхування" та ст. 8 Закону України "Про іпотеку".

Водночас обов'язок банку - дати клієнту можливість обрати страховика з переліку компаній, з якими співпрацює фінансова установа. Якщо банк стверджує, що є можливість оформити страховку лише в одній конкретній компанії, - це порушення (ст. 20 Закону України "Про споживче кредитування").

У разі оформлення автокредиту є декілька нюансів. По-перше, кожен водій зобов'язаний мати поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (простіше кажучи, "автоцивілку"). Законодавство не вимагає від банку оформлювати такий поліс під час видачі кредиту, але банки зазвичай включають його оформлення до пакета послуг. Проте фінустанова має дати клієнту можливість обрати страховика з переліку акредитованих компаній (вимога ст. 20 Закону України "Про споживче кредитування").

По-друге, банк може запропонувати клієнту застрахувати предмет застави - тобто авто. Така страховка називається КАСКО. Вона не є обов'язковою, але може бути корисною як для клієнта, так і для банку. Адже зменшить ризики у випадку пошкодження авто, яке знаходиться в заставі.

Серед звернень до Національного банку є випадки уведення клієнтів в оману. Наприклад, працівник фінансової установи запевняє, що під час отримання споживчого кредиту потрібно обов'язково оформити страхування життя, а під час оформлення грошового переказу - купити страховку від нещасного випадку.

Самі банки у відповідь на запити Національного банку стверджують: фінансова установа має право пропонувати клієнтам супутні продукти, але страхування в таких випадках не є обов'язковим.

Тому клієнти мають право відмовитися від страховки. Адже банку заборонено вимагати від клієнта придбання товарів чи послуг, як обов'язкової умови надання банківських послуг. Це норма ст. 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Якщо працівники банку порушують ваші права, потрібно скаржитися. Спершу до самого банку, а потім до Національного банку.

Радимо звернути увагу на матеріали сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" (скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом):

- "Податковий та бухгалтерський облік автоцивілки";

- "Купили смартфон зі страховкою: як показати в обліку";

- "Службовий автомобіль потрапив у ДТП: бухоблік наслідків";

- "Страхування майна підприємства: бухоблік й оподаткування";

- "ВСУ роз'яснює наслідки несвоєчасного повідомлення страхової компанії про ДТП".

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини