Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як діяти, якщо колектори турбують через борги іншої особи

9 листопада 2020, 18:10
25350
0
Реклама

Нещодавно ми розповідали про наміри НБУ суттєво обмежити колекторам способи впливу на боржників. Але що робити вже зараз, за відсутності обмежень у законодавстві, коли сваволя колекторів переходить усі межі? Відповідні поради надав Координаційний центр з надання правової допомоги.

Повернення заборгованості є основним видом діяльності колекторських компаній, які використовують різні методи. Як правило, прийоми спілкування з клієнтами залежать від терміну позики, яку заборгував клієнт, його історії сплати тіла та відсотків за кредитом.

Колекторські компанії не зацікавлені звертатися з позовами до суду внаслідок тривалості судових процесів та значними додатковими фінансовими витратами. Це вимагає залучення кваліфікованих юристів для здійснення цього етапу, що вимагає від колекторської компанії відповідних витрат. Колекторські компанії завжди намагаються отримати оплату боргу ще на досудовому етапі.

Як діяти в умовах психологічного тиску та погроз? Головне запастися терпінням, адже колекторські фірми діють в загальному психологічним тиском, а саме: поширюють конфіденційну та неправдиву інформацію про боржника, погрожують забрати майно, телефонують у вечірній час; погрожують життю боржника та життю їх родини та інше.

Важливо! Ніхто без Вашого дозволу не має права заходити до квартири чи будинку (це злочин, передбачений ст.162 ККУ - порушення недоторканості житла), забирати будь-які речі (це злочин, передбачений ч.3 ст.186 ККУ - грабіж, поєднаний з проникненням у житло), примушувати сплатити заборгованість (це злочин, передбачений ст.355 ККУ - примушування до виконання цивільно-правових зобов'язань), присвоювати собі функції Державної виконавчої служби (це злочин, передбачений ст.356 ККУ - самоправство).

Отже, якщо вам зателефонували і погрожують, ви маєте бути емоційно спокійними, не давати причин розвивати агресивність в спілкуванні; якщо до вас приїхали люди, які вимагали гроші (з метою залякати) - викликайте поліцію, ні в чому не сумніваючись; не піддавайтеся провокаціям.

Не дайте рейдерам і шахраям нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

При спілкуванні з колектором ви маєте право дізнатись його прізвище, ім'я, по батькові, посаду, реквізити організації, в якій він працює, та реквізити договору. Рекомендовано не розголошувати при розмові будь-які персональні дані. Якщо представники колекторської організації дійсно набули право грошової вимоги, за вашою вимогою вони повинні надати цю інформацію. Якщо ж ні - є ризик того, що ви розмовляєте з шахраями. Якщо ж у вас є підозра, що ви розмовляєте з шахраями, які не мають ніякої інформації чи представляються працівниками поліції, але не можуть представитись - рекомендовано припинити розмову.

Трапляються випадки, коли представники колекторських компаній надсилають листи, які зовнішньо мають ознаки позовної заяви до суду, однак з припискою "Зразок", які надсилаються боржникам задля залякування. Також трапляються й листи, в яких йде мова про те, що нібито суд постановив стягнути з боржника певні грошові кошти чи навіть арештувати його майно.

Листи від колекторських організацій бувають різні. Зверніть увагу на наявність підпису та печатки на листі, якщо вони відсутні або надруковані на принтері - юридична сила такого листа є сумнівною. Якщо ви заборгували банку і не маєте інформації щодо того, чи отримала колекторська організація право вимоги за боргом, варто дізнатись від представників банку, чи дійсно вашу справу перепродали. Для того, щоб дізнатись, чи справжня організація, яка вимагає від вас погашення заборгованості, рекомендовано перевірити її наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Зручний та швидкий пошук інформації на більш ніж 6,5 млн юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України надає аналітична система перевірки та моніторингу CONTR AGENT.

У разі, якщо до боржника ще й телефонують, треба вимагати копію договору про відступлення вимоги.

Щоб дізнатись, чи дійсно було відкрите судове провадження по вашій справі, перевірте цю інформацію на сайті "Судова влада України". Введіть в пошукову форму свої дані та дізнайтесь, чи були на території України судові справи по вашому питанню за останні роки. Відповідно до чинного законодавства на території України примусове стягнення боргу можливе тільки органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями. Тому в разі, коли ви отримали листа з погрозами про виконання ніби рішення суду, на якому відсутні справжні печатка та підпис, - хвилюватись не варто, краще перевірте цю інформацію на сайті Судової влади. Якщо ж до вас особисто приходять підозрілі люди, які погрожують життю чи здоров'ю, - варто звертатись до поліції. У свою чергу правоохоронні органи не можуть і не будуть вимагати у вас виконати грошові зобов'язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними.

Як діяти, якщо від вас вимагають віддати кредит, який ви не брали? Ситуацій, коли колектори стягують "міфічні" борги може бути декілька:

- телефонують по чужому кредиту, де позичальник залишив ваш номер телефону як контактної особи;

- близький родич оформив кредит, своєчасно не повернув борг, при цьому колектори віднайшли телефони всіх близьких людей та починають їм систематично дзвонити та погрожувати;

- кредит оформили шахраї без вашого відома через онлайн сервіс та інші.

Якщо вас та вашу родину турбують колектори щодо кредиту, який ви точно не брали, слід відразу про це повідомити колектору та уточнити, до вас звертаються як до боржника за кредитом чи як до третьої особи (так званого поручителя). Адже непоодинокі ситуації, коли ваш родич чи знайомий взяв кредит і вказав вас поручителем, надавши ваш номер телефону та іншу контактну інформацію. При цьому ви можете і не підозрювати про це. У такому разі краще говорити колекторам, що з боржником ви давно не спілкуєтеся, не бачитеся і не збираєтеся його шукати, щоб передати інформацію. Будуйте розмову спокійно, чітко та впевнено (ваш співрозмовник повинен переконатися, що всі подальші звернення до вас жодним чином не забезпечать повернення простроченого кредиту).

Будь-який збір інформації про фізичну особу без її згоди є незаконним. У разі порушення своїх прав така фізична особа може звернутися зі скаргою на незаконні дії, пов'язані зі збором, зберіганням і обробкою його персональних даних до спеціально уповноваженого органу державної влади з питань захисту персональних даних або до суду.

Ефективне управління бізнесом можливе з LIGA360:ПІДПРИЄМЕЦЬ. Унікальний комплекс інформаційно-аналітичних продуктів від ЛІГА:ЗАКОН допоможе бути в курсі всіх законодавчих змін та також забезпечать надійне партнерство завдяки унікальному модулю БІЗНЕС-РОЗВІДКА. Дізнайтеся більше про рішення LIGA360:ПІДПРИЄМЕЦЬ.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини