Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Місцева влада вимагає погодження з нею режиму роботи кафе та магазинів — чи законно це

19.03.2021, 09:55
463
0

Зараз законодавством встановлений вичерпний перелік документів дозвільного характеру
Зараз законодавством встановлений вичерпний перелік документів дозвільного характеру

Місцеві органи влади не мають підстав вимагати від суб'єктів господарювання погоджувати режим роботи закладів сфери обслуговування. Про це інформує Державна регуляторна служба України. Режим роботи закладів торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, може встановлюватися суб'єктами господарювання самостійно. При цьому орган місцевого самоврядування (ОМС) звертається до суб'єкта господарювання з метою погодження режиму роботи, а не навпаки.

Річ у тім, що деякі місцеві ради включили до переліку адміністративних послуг, які надаються через ЦНАП, послугу з погодження режиму роботи підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності. Досить часто виникають ситуації, коли органи місцевого самоврядування, виходячи за межі своїх повноважень, розробляють нормативно-правові акти локальної дії, що приймаються всупереч Законам України. На підставі цих регуляторних актів суб'єкти господарювання повинні погоджувати власний режим роботи з місцевим чиновницьким апаратом.

На жаль, багатьма підприємцями така ситуація вже сприймається як належне і прирівнюється в їх розумінні до необхідності отримання спеціального дозволу (погодження).

Проте, згідно з позицією ДРС, механізм надання такої адміністративної послуги як погодження режиму роботи є надуманим та не регламентованим законодавчо, а прийняття актів, які його запроваджують, не відповідає чинному законодавству України.

Підприємці мають право самостійно встановлювати режим роботи й не зобов'язані погоджувати його з жодними органами (окрім окремих випадків, встановлених законом).

Відповідно до Закону про місцеве самоврядування до самоврядних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.

В свою чергу до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.

Важливим є той факт, що органи місцевого самоврядування встановлюють режим роботи "за погодженням з власниками", а не навпаки. Окрім цього, вказана норма не надає жодних дозвільних повноважень виконавчим органам сільських, селищних та міських рад.

Таким чином, орган місцевої влади може лише звертатися до суб'єкта господарювання з метою отримання від нього згоди на встановлення режиму роботи, проте, ні в якому випадку не вимагати від суб'єкта господарювання отримання будь-яких погоджень від органів влади.

Зараз встановлений вичерпний перелік документів дозвільного характеру. Погодження щодо режиму роботи не закріплено Законом України "Про перелік документів дозвільного характеру", а відтак і вимоги щодо його отримання є безпідставними.

Перевірити, чи потрапила ваша компанія до плану перевірок контролюючих органів, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT. А дізнатися про дієві практики захисту від безпідставних претензій контролерів - у системі судових рішень VERDICTUM.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар