Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи отримає неповнолітня дитина допомогу після смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві — Верховний Суд

Реклама

Верховний Суд дійшов висновку, що СК України є спеціальним законом, який має враховуватися при визначенні поняття сім'ї та її членів під час вирішення питання щодо наявності права на отримання допомоги, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Отже, факт проживання неповнолітньої дочки після розлучення подружжя окремо від батька (в цьому випадку потерпілого) не свідчить, що вона перестала належати до сім'ї потерпілого та, відповідно, втратила право на отримання страхових виплат внаслідок настання страхового випадку.

Про це йдеться у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі № 360/1239/19. Це та ще понад 90 млн судових рішень можна знайти у системі VERDICTUM. Бажаєте отримати тестовий доступ до системи VERDICTUM - тисніть сюди.

В указаній справі, у зв'язку із смертю колишнього чоловіка, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві, позивачка в інтересах їхньої спільної неповнолітньої дочки звернулася до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України із заявою про отримання в порядку ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" одноразової допомоги в сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату. Також через настання страхової події, дочці загиблого як особі, яка перебувала на його утриманні, була призначена та виплачена одноразова допомога в сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Проте в задоволенні вимог заявниці відмовили з посиланням на те, що її дочка не входить до складу сім'ї загиблого. Вважаючи такі дії протиправними, позивачка оскаржила їх до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що неповнолітня дочка потерпілого не є членом сім'ї свого батька, оскільки проживала окремо, спільним побутом вони з ним пов'язані не були, взаємних прав та обов'язків не мали. Натомість згідно з інформацією, зазначеною в довідці Виконкому селищної ради, разом із загиблим чоловіком мешкала його співмешканка.

Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив нове - про часткове задоволення позову. Суд указав, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не містить визначення сім'ї та її членів. Визначення поняття сім'ї та її членів закріплено в Сімейному кодексі України. За його нормами дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає (абз. 3 ч. 2 ст. 3 СК України).

Рекомендуємо роботодавцям та їхнім бухгалтерам наступні публікації сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" (скористайтеся тестовим 3-денним доступом або передплатіть прямо зараз):

Маєте питання щодо розрахунку лікарняних та винагород? Відповіді знайдете в системі LIGA360:Бухгалтер. Тут об'єднані ключові професійні видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН" та "Інтербух". Більше про переваги дізнайтеся за посиланням.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини