Як і у випадку з паперовими лікарняними, для отримання допомоги за електронним лікарняним роботодавець має сформувати та подати до ФССУ заяву-розрахунок - саме від дати її отримання залежить дата фінансування матеріального забезпечення. Які особливості оформлення заяви-розрахунку за е-лікарняними? Про них нагадали у ФСС.
Форма заяви-розрахунку, яку необхідно заповнити для отримання коштів на виплату допомог за е-лікарняними, не змінилась і тотожна для паперових і електронних лікарняних. Вона визначена у Порядку фінансування страхувальників.
Однак у е-лікарняному відсутня серія та відрізняються причини непрацездатності, тож заповнення заяви-розрахунку за такими лікарняними має особливості. У зв'язку із цим не можна поєднувати листки непрацездатності різних видів - за паперовими і е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.
Хоча форми заяв-розрахунків однакові для всіх лікарняних, більшість клієнтських спеціалізованих програмних забезпечень для електронного документообігу пропонують окремі форми заяв для паперових і електронних листків непрацездатності - наголошують у ФСС.
Процедура формування заяви-розрахунку за е-лікарняним наступна:
перші шість колонок заповнюються без змін, а поле «Серія» необхідно залишити порожнім;
у полі «Номер» вказується номер електронного лікарняного - він складається із десяти цифр і цифри після знаку дефісу;
у наступному полі потрібно вказати, є е-лікарняний первинним або продовженням (1 або 2 відповідно). Визначити це допоможе унікальний номер випадку непрацездатності, який також зазначено в електронному лікарняному - він буде співпадати для всіх лікарняних, сформованих в межах одного страхового випадку;
у десятій колонці вказується оновлений код причини непрацездатності - він відрізняється від визначених для паперових лікарняних;
решта колонок заповнюються, як і раніше.
В е-лікарняних причини непрацездатності бувають наступні:
- «1 - Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві»;
- «2 - Вагітність і пологи»;
- «3 - Необхідність догляду за хворою дитиною»;
- «4 - Необхідність догляду за хворим членом сім'ї»;
- «5 - Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;
- «6 - Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;
- «7 - Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;
- «8 - Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;
- «9 - Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв'язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);
- «10 - Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2»
Також у разі наявності в медичному висновку відмітки про зв'язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта, причина непрацездатності за кодом 1 після завершення відповідного розслідування може бути змінена Фондом на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:
- «11 - Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»
- «12 - Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві»;
Процедура подання заяв-розрахунків за паперовими і е-лікарняними не відрізняється. Документ можна подати онлайн за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення або на паперових носіях. Однак зверніть увагу, що заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс в електронному кабінеті страхувальника на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України - наразі він не має функціональної реалізації, а подані через нього заяви-розрахунки не передаються до органів Фонду соціального страхування України!
Щоб мінімізувати кадрові ризики, необхідна злагоджена робота HR-департаменту. Найефективніша робота команд доступна на ІТ-платформі LIGA360. Отримайте максимальний функціонал продуктів ЛІГА:ЗАКОН для зручної роботи HR-відділу, спільно ухвалюйте рішення й оцінюйте ризики, обмінюйтеся документами й новинами. Замовте презентацію LIGA360 прямо сьогодні.