Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Мін’юст пояснив зміни в держреєстрації речових прав на нерухоме майно

Реклама

Ми вже розповідали про те, що уряд змінив процедуру реєстрації речових прав на нерухоме майно. І ось Мін'юст листом від 25.11.2021 р. № 114586/8.4.1/32-21 уточнив які саме зміни набрали чинності з 25 листопада.

Насамперед звернули увагу, що зміни до Порядку № 1127 в частині викладення у новій редакції пунктів, пов'язаних з державною реєстрацією права власності на закінчений будівництвом об'єкт у результаті здійснення нового будівництва чи реконструкції, не змінюють загальних засад державної реєстрації права власності на такі об'єкти, передбачені Порядком № 1127 в редакції, що діяла до зазначених змін, зокрема щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року.

Запровадження зазначених змін обумовлено приведенням підзаконних нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства. З Порядку № 1127 виключаються положення щодо надання заявниками для проведення державної реєстрації права власності документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття в експлуатацію будинку, будівлі, споруди, документів про присвоєння їм адреси, результатів проведення технічної інвентаризації тощо, оскільки необхідні державному реєстратору відповідні відомості мають отримуватися з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - ЄДССБ).

Таким чином, на сьогодні залишаються незмінними основні засади державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт у результаті здійснення нового будівництва чи реконструкції, а саме необхідність прийняття відповідного об'єкта в експлуатацію та присвоєння йому адреси, а також проведення технічної інвентаризації цього об'єкта, водночас з урахуванням певних винятків для деяких "типів" об'єктів.

Не дайте рейдерам і шахраям нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

У Порядку № 1127 відтепер відсутні норми, що передбачали можливість долучати до Державного реєстру прав особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідним кооперативом з метою забезпечення державної реєстрації права власності кожного окремого власника нерухомого майна документи, пов'язані з прийняттям об'єкта в експлуатацію, присвоєння йому адреси тощо (п. 77 Порядку № 1127 у редакції, що діяла до 25 листопада поточного року). Йдеться про звичне та вживане серед державних реєстраторів прав на нерухоме майно поняття "папка від забудовника". Необхідність відмови від подання таких документів обумовлена, кажуть у Мін'юсті, виключно впровадженням механізмів отримання державним реєстратором відповідних відомостей з ЄДССБ, про що зазначалося вище.

Зміни до Порядку № 1127 передбачають інший підхід до використання відомостей про технічні характеристики об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта). Як зазначалося вище, такі зміни, в першу чергу, стосуються способу отримання таких відомостей.

Разом з тим Порядок № 1127 передбачає значно ширший перелік випадків використання відомостей про технічні характеристики об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) під час проведення державної реєстрації прав. Так, окрім існуючих положень Порядку № 1127 щодо отримання відомостей про технічні характеристики об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта), зокрема під час реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт у результаті здійснення нового будівництва чи реконструкції, Мін'юст звертає увагу на нову редакцію пункту 58 Порядку № 1127. Вона передбачає, що у разі, коли в документах, що подаються для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт чи об'єкт незавершеного будівництва, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об'єкта, а також якщо реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт чи об'єкт незавершеного будівництва проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт чи об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності відомостей про технічну інвентаризацію такого об'єкта, отриманих державним реєстратором з ЄДССБ.

При цьому вимоги щодо отримання державним реєстратором прав на нерухоме майно відомостей про технічні характеристики об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) під час проведення державної реєстрації прав знайшли своє відображення також в пунктах 44, 53, 54, 67, 68 та 75.

Зміни у законодавстві у сфері державної реєстрації прав в цілому спрямовані на проведення державної реєстрації прав щодо об'єктів будівництва (закінчених будівництвом об'єктів), відомості про який вже мають міститися в ЄДССБ.

Окремо Мін'юст звертає увагу на зміни до пункту 54 Порядку № 1127, які, з-поміж іншого, передбачають, що державна реєстрація права власності на нерухоме майно, утворене у результаті поділу іншого нерухомого майна, проводиться одночасно щодо всіх об'єктів, утворених у результаті поділу, крім випадку, коли в результаті такого поділу хоча б на один із об'єктів, утворених у результаті поділу, змінюється власник нерухомого майна, у тому числі припиняється право спільної власності.

Вказана норма стосується виключно випадків, коли до поділу нерухомого майна і після такого поділу власником залишається одна і та ж особа. Спрямована така норма передусім на забезпечення повноти відомостей Державного реєстру прав, а також уникнення випадків залишення розділів Державного реєстру прав в стані поділу.

Пошук відповідей на ситуації з бухгалтерського обліку займає багато часу? Знаходьте потрібну інформацію в один клік на ІТ-платформі LIGA360. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини