Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи можуть видати сертифікат про форс-мажор через блокування кордону – ТПП

5 грудня 2023, 10:00
876
0
Автор:
Реклама

Як відомо, з 6 листопада 2023 р. відбулося ускладнення руху вантажного транспорту через страйки польських перевізників як на в'їзд до Польщі, так і на виїзд. Днями почалося блокування перевезень і через українсько-словацький кордон. Зрозуміло, що відповідні обмеження заподіюють серйозну шкоду, як вітчизняним підприємцям, так і польському бізнесу.

Але чи можна отримати підтвердження про форс-мажор через таке блокування? Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону про ТПП, до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносяться, зокрема, блокада, страйк тощо. Відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 13 Закону про валюту підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Київська ТПП вказала, що якщо на виконання ваших зобов'язань вплинуло ускладнення руху на кордоні з боку Польщі, то палата надасть послуги з засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за вищевказаними обставинами.

Дещо інакшу відповідь надала ТПП України. Там нагадали, що важливо розуміти, що сам по собі факт існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) не звільняє автоматично від відповідальності за невиконання зобов'язань передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. Тобто, сторона (суб'єкт господарської діяльності та/або фізична особа), яка порушила зобов'язання за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів, повинна довести, що це порушення сталося внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Враховуючи зазначене, ТПП України, в першу чергу, рекомендує суб'єктам господарської діяльності, які зіткнулися з неможливістю виконання своїх зобов'язань з 6 листопада, внаслідок блокування проїзду вантажних транспортних засобів на території Республіки Польща, вступити в переговорний процес з контрагентом, повідомивши його про настання форс-мажорних обставин та неможливість вчасного виконання зобов'язань для можливості врегулювання спірного питання.

Отже, у разі необхідності, кажуть у ТПП України, суб'єкт господарської діяльності, який порушує зобов'язання за контрактом (договором) має право звернутися до компетентного органу (ТПП) країни, де виникла обставина (блокада, страйк, блокування проїзду вантажних транспортних засобів), для отримання відповідного документа про підтвердження форс-мажорних обставин та їх тривалість. Розуміючи проблеми, з якими можуть зіткнутися на території України суб'єкти господарської діяльності через наслідки блокування проїзду вантажних транспортних засобів на території Республіки Польща, ТПП України готова розглядати звернення щодо засвідчення форс-мажорних обставин у кожному конкретному випадку окремо.

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини