Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Звільнення від ПДВ операцій з будівництва житла —Узагальнююча податкова консультація

Реклама

Мінфін своїм наказом від 09.08.2024 р. N 397 затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого п. 197.15 ПКУ.

Нагадаємо, що п. 197.15 ПКУ законотворці звільнили від обкладення ПДВ операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, яке будується за кошти держави. Щодо цієї пільги виникали запитання, тому податківці надали відповіді на найпоширеніші з них.

Питання 1

Що саме розуміється під формулюванням "будівництво житла", визначеним у п. 197.15 розд. V ПКУ?

Відповідь:

З урахуванням норм п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону N 3038-VI, ст. 5 і 13 Закону N 2518-IX під формулюванням "будівництво житла", що застосовується у п. 197.15 розд. V ПКУ, розуміється: нове будівництво житла, реконструкція житла, реставрація житла та капітальний ремонт житла.

Питання 2

Чи належать до поняття "житло" житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості?

Відповідь:

Так, належать.

Питання 3

Чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції генерального підрядника (платника ПДВ) з постачання замовнику будівельно-монтажних робіт з нового будівництва житла, реконструкції житла, реставрації житла та капітального ремонту житла, якщо оплата таких робіт відбувається за рахунок державних коштів?

Відповідь:

Так, такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.

Питання 4

Чи потрібно нараховувати ПДВ на вартість (ціну) будівельно-монтажних робіт з будівництва житла (у тому числі нового будівництва житла, реконструкції житла, реставрації житла та капітального ремонту житла), що постачаються генеральним підрядником (платником податку на додану вартість) замовнику, якщо оплата таких робіт відбувається за рахунок державних коштів?

Відповідь:

Ні, не потрібно.

Питання 5

Яким чином генеральному підряднику (платнику ПДВ) відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ, що були нараховані за операцією з постачання замовнику будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів, яка підлягала звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ?

Відповідь:

Генеральному підряднику (платнику податку на додану вартість) необхідно відкоригувти такі податкові зобов'язання з ПДВ за правилами, встановленими ст. 192 розд. V ПКУ.

Зокрема, генеральний підрядник (платник податку на додану вартість) зобов'язаний:

  • повернути замовнику суму попередньо нарахованого ПДВ;

  • скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком "-" показники щодо поставлених будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН замовником;

  • скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за рахунок державних коштів, яка підлягала звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ, без нарахування податку (з позначкою "Без ПДВ").

Водночас генеральному підряднику (платнику ПДВ) необхідно враховувати, що розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН та відповідно в такому випадку відсутні підстави для зменшення податкових зобов'язань з ПДВ.

Питання 6

Чи зобов'язаний генеральний підрядник (платник ПДВ) при здійсненні операцій, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ, здійснити нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та скласти зведену податкову накладну за правилами, встановленими п. 198.5 та п. 199.1 розд. V ПКУ, якщо придбані ним товари/послуги, необоротні активи з ПДВ призначені для використання або починають використовуватися у повній мірі в таких операціях?

Відповідь:

При здійсненні операцій, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ, генеральний підрядник (платник ПДВ) зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти зведену податкову накладну:

  • за правилами, встановленими п. 198.5 розд. V ПКУ, - у випадку, якщо товари/послуги та необоротні активи (наприклад, будівельні матеріали, обладнання, послуги із спорудження житла), які придбавалися з ПДВ, призначені для використання або починають використовуватися виключно в неоподатковуваних операціях, зокрема в операціях, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ;

  • або за правилами, встановленими п. 199.1 розд. V ПКУ, - у випадку, якщо товари/послуги та необоротні активи (наприклад, будівельні матеріали, обладнання), які придбавалися з ПДВ, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в неоподатковуваних операціях, зокрема в операціях, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ.

Питання 7

Чи зобов'язаний замовник будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти, компенсувати генеральному підряднику витрати на сплату ПДВ за товарами/послугами, необоротними активами (у тому числі, що надані субпідрядними організаціями), які призначені для використання або починають використовуватися повною мірою в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ?

Відповідь:

Так, оскільки ПДВ по товарах/послугах, які придбавалися з цим податком та призначені для використання або починають використовуватися в операціях, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ, включається до собівартості будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Питання 8

Чи підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.15 розд. V ПКУ роботи, виконані субпідрядниками за договорами, укладеними з генпідрядниками, щодо виконання окремих робіт при будівництві доступного житла та житла, що будується за державні кошти?

Відповідь:

Суб'єкти господарювання - платники ПДВ (субпідрядники), які виконують роботи для забезпечення будівництва житла за державні кошти за договорами, укладеними з генпідрядником, застосовують пільгу, визначену п. 197.15 ПКУ, у разі, якщо оплата за такі роботи здійснюється за кошти державного та/або місцевого бюджетів, які передбачені в законі про Державний бюджет України та/або в рішенні про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, та яка надходить безпосередньо на рахунки субпідрядників з відповідного рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України.

Питання 9

Як визначити, що операції, які передбачені п.197.15 ПКУ, здійснюються за державні кошти?

Відповідь:

Операції, передбачені п. 197.15 ПКУ, здійснюються за державні кошти, якщо фінансування таких операцій здійснюється за кошти державного та/або місцевого бюджетів, які передбачені в законі про Державний бюджет України та/або в рішенні про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, та оплата за такі операції надходить з відповідного рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України.

Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини