Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Автоцивілка подорожчає і буде лише електронна – НБУ про переваги нового Закону

29 жовтня 2024, 13:30
1167
0
Автор:
Реклама

Ще 27 років тому в Україні було запроваджено обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. За цей час поліс «автоцивілки» став незмінним атрибутом кожного водія. Але багато хто сприймав його виключно як формальну вимогу для пред'явлення патрульним у разі раптової зупинки. Докорінно змінити це ставлення та наблизити «автоцивілку» до європейських правил покликаний новий Закон, що діятиме з початку 2025 року, каже директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Сергій Савчук.

Автовласники одразу звернули увагу, що новий Закон дає певну свободу страховикам у питанні визначення вартості поліса та висловлюють занепокоєння стосовно підвищення вартості «автоцивілки». Це дійсно так. Крім того, підвищення вартості поліса враховуватиме історію під час керування автомобілем і стосуватиметься передусім клієнтів, що були винуватцями в ДТП. Отже, стане додатковим стимулом відповідальної поведінки на дорогах. Водночас для пільгових категорій зберігається можливість оформлення поліса за 50% вартості.

Новий Закон передбачає відмову від укладання договорів в паперовій формі та зміну на електронну форму з укладанням через єдину централізовану базу даних. Страхові посередники (брокери, агенти та субагенти) підлягатимуть обов'язковій авторизації з боку Національного банку та реєстрації в публічному Реєстрі страхових посередників. Серед інших вимог - про надання до укладення страхового договору безоплатної індивідуальної консультації щодо умов страхових продуктів і забезпечення клієнта доступною та вичерпною інформацією про страховий продукт, страховика та страхового посередника.

Через рік після введення в дію нового Закону всі договори «автоцивілки» підлягатимуть укладенню виключно в електронній формі з обов'язковим внесенням до електронної централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України.

Новий Закон запроваджує пряме врегулювання шкоди автомобілю внаслідок ДТП або можливість потерпілого звернутися за страховою виплатою до свого страховика, в якого придбано поліс. Страховик зобов'язаний прийняти заяву про страхову виплату разом із письмовим повідомленням потерпілої особи про те, що відповідна заява не подавалася страховику винуватця ДТП, розглянути та здійснити страхову виплату, якщо немає встановлених законом підстав для відмови.

Серед таких підстав - встановлення факту вини заявника в ДТП, щодо якого має здійснюватися виплата, перевищення встановленого в законі розміру страхової суми (в такому випадку виплата здійснюватиметься в межах страхової суми) або шкода внаслідок інших обставин, ніж ДТП.

Граничний строк для прийняття рішення про страхову виплату в новому Законі обмежений терміном у 60 днів з можливістю його продовження в разі потреби проведення додаткових заходів із визначення причин, обставин та наслідків ДТП, але не більше ніж до 90 днів. У разі порушення таких строків страховик сплачуватиме пеню за кожен день прострочення виплати.

Досить часто страхові виплати не покривають збитки постраждалих внаслідок ДТП, а процес відновлення тривалий і складний. На розв'язання такої проблеми спрямована низка положень нового Закону, зокрема:

- про скасування коефіцієнта зносу та введення принципу, що страхове відшкодування має забезпечити приведення автомобіля до стану, в якому він був до ДТП;

- про здійснення основної виплати на СТО, що буде здійснювати ремонт автомобіля, та отримання потерпілою особою вже відремонтованого автомобіля;

- про право потерпілої особи обрати СТО із трьох запропонованих страховиком або запропонувати своє СТО, або отримати страхову виплату на свій рахунок;

- про скасування обмеження максимальної суми страхового відшкодування за європротоколом.

Крім того, Закон передбачає поступове підвищення максимальних розмірів страхового відшкодування:

з січня 2025 року:

- за шкоду життю та здоров'ю - з 320 тис. грн до 500 тис. грн;

- за шкоду майну - з 160 тис. грн. до 250 тис. грн;

з січня 2026 року, але після закінчення воєнного стану:

- за шкоду життю та здоров'ю - до 1 млн грн;

- за шкоду майну - до 2 млн грн;

протягом чотирьох років з моменту вступу України до ЄС:

- за шкоду життю та здоров'ю - до еквівалента від 1,3 млн євро на одну потерпілу фізичну особу та від 6,45 млн євро на один страховий випадок;

- за шкоду майну - до еквівалента від 1,3 млн євро на один страховий випадок.

У разі анулювання ліцензії страховику виплати за нього здійснюватиме МТСБУ, не чекаючи завершення судової справи про банкрутство та остаточної ліквідації.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини