Ми вже розповідали про лист НБУ від 01.11.2024 р. № 25-0005/82615 з рекомендаціями з питань здійснення фінансового моніторингу банками та небанківськими надавачами фінансових платіжних послуг. Їхню увагу звернули на необхідність виявлення механізмів "дроблення бізнесу", які можуть свідчити про розроблення та використання незаконних схем з метою ухилення від сплати податків.
Йдеться у листі про ознаки, які свідчать про зв'язки між юридичною особою та ФОПами, що у листі іменують Групою:
- спільна адреса місця знаходження юридичної особи та ФОП;
- спільне місце реалізації товарів і послуг (адреса магазину, інтернет-сайту);
- юридична особа та/або ФОПи мають спільних власників, представників, бухгалтерів, довірених осіб тощо;
- у ФОП зазвичай немає необхідних ресурсів для ведення діяльності, включаючи діяльність з юридичною особою.
Крім того, про протиправні зв'язки між юрособою та ФОПами можуть свідчити й інші ознаки, зокрема, характер операцій, включаючи їх обсяг, регулярність і мету.
Додатковими ознаками щодо належності клієнтів фінустанов до Групи Нацбанк називає:
- значні надходження на рахунки ФОП від юридичної особи або інших суб'єктів господарювання Групи;
- сплата юридичною особою послуг ФОП, вартість яких складно оцінити (оренда, маркетингові, інформаційні послуги, реклама тощо);
- надання юридичною особою фінансової допомоги ФОП;
- значний обсяг фінансових операцій за рахунками новоствореного ФОП;
- здійснення ФОП фінансових операцій протягом короткого періоду часу (два?три місяці) на загальну суму, що досягає граничного обсягу доходу на рік відповідно до обраної групи платників податків;
- послідовне здійснення групою ФОП діяльності, за схемою, що описана в попередньому пункті
- використання одного платіжного терміналу фінансової установи кількома суб'єктами господарювання.
Наведений у листі НБУ перелік ознак не є вичерпним. Фінансові установи мають право визначати самостійно інші ознаки, що можуть свідчити про відповідні зв'язки.
Також НБУ нагадав щодо потреби у перевірці фінансових операцій за індикаторами їх підозрілості, що також можуть свідчити про здійснення діяльності, спрямованої на уникнення сплати податків, а саме:
- клієнт (представник клієнта) не може зрозуміло пояснити, у чому полягає його ділова діяльність (характер діяльності);
- характер фінансової операції та/або обставини, за яких вона ініціюється, дають підстави вважати, що вона здійснюється від імені та/або на користь іншої сторони, особа якої не розкрита;
- рахунками кількох клієнтів, між якими немає логічно пояснюваних взаємозв'язків, управляє один і той самий представник;
- невідповідність фактичних обсягів фінансових операцій заявленим клієнтом ? юридичною особою та ФОП на етапі встановлення ділових відносин із банком / під час його обслуговування тощо.
І якщо за результатами аналізу буде встановлено належність клієнтів до Групи чи є підстави вважати, що діяльність суб'єкта господарювання може бути пов'язана з ухиленням від сплати податків, то фінансові установи повинні повідомити Держфінмоніторинг про такі фінансові операції (діяльність), а також прийняти рішення щодо подальших ділових відносин з урахуванням виявлених ризиків.
Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.