29 листопада відбулося засідання Клубу Рівненського Агробізнесу, яке стало платформою для обговорення актуальних питань аграрної сфери та розвитку бізнесу в умовах сучасних викликів. У заході взяли участь Віталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства України; Олександр Коваль, начальник Рівненської ОВА; Андрій Карауш, голова Рівненської обласної ради; Дмитро Соломчук, народний депутат України, член аграрного комітету Верховної Ради; а також члени Клубу Рівненського аграрного бізнесу та представники агробізнесу з Рівненщини й інших областей, та інші гості.
Віталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства України розповів учасникам заходу про напрямки державної підтримки аграрної галузі у 2025 році та пріоритети Мінагрополітики:
* Майбутнє галузі - в глибинній переробці. Ми маємо створювати додану вартість, а не просто експортувати сировину за кордон. Україна повинна перетворитися з аграрної на агроіндустріальну державу.
* Наша країна рухається в європейську сім'ю. Сьогодні адаптація нашого законодавства до європейського, перехід нашого бізнесу на їхні стандарти - важливий пріоритет Міністерства. Шлях змін завжди складний. Маємо допомогти українському бізнесу інтегруватися в ринок ЄС. Адже роль українського аграрія в світі важлива. Ми забезпечуємо не лише внутрішню, а й зовнішню продовольчу безпеку.
* Тваринництво - без нього не можливий повноцінний розвиток агросектору. Адже ферма в селі - це соціальна і культурна стабільність і сталість розвитку сільських територій.
* Детінізація землі - ще один напрямок роботи. Ми стартували із проєктом “Земельний банк” на початку жовтня цього року і вже провели аукціонів з оренди державних с/г земель на понад 500 млн грн, з яких 150 млн грн - вже оплачені переможцями торгів. Раніше такі кошти осідали в кишенях незрозумілих “діячів”. Тепер - це ще одне джерело наповнення державного і місцевих бюджетів, а також підтримка для розвитку тваринництва і глибинної переробки. Більше того, “відбіливши” землю, ми “відбілюємо” і те, що на ній буде рости.
* Важливість імпортозаміщення, створення організацій водокористувачів, відкриття нових ринків для української продукції та інше.
Міністр закликав аграріїв ініціювати важливі для них реформи і підтримку. Він також зазначив, що ініціатива має йти з базового рівня, щоб зміни були правильні і на користь аграріям. Пан Коваль наголосив, що сила, запорука успіху галузі - в синергії та порозуміні.
Велике ексклюзивне інтерв'ю Міністра аграрної політики та продовольства України для LIGA ZAKON про нагальні проблеми галузі, рух в ЄС, експансію на нові ринки, найближчі перспективи та ключові вектори розвитку аграрного сектору України в наступному році читайте за посиланням.
На заході компанію LIGA ZAKON представляли Анастасія Мішутіна та Ганна Падун. У своєму виступі Анастасія зазначила, що LIGA360 допомагає бізнесу та державним підприємствам уникати ризиків, пов'язаних із дотриманням законодавства, судовою практикою, перевіркою контрагентів та договірною роботою. Вона наголосила, що компанія LIGA ZAKON має потужну команду експертів, які регулярно аналізують законодавство, досліджують специфічні ситуації клієнтів та надають актуальну інформацію. Завдяки їхній роботі всі зміни у законодавстві публікуються оперативно та подаються у доступній і зрозумілій формі.
На основі досвіду роботи LIGA ZAKON з клієнтами фахівці компанії бачать, що аграрії стикаються з низкою викликів, які можна легко й оперативно вирішувати за допомогою функціоналу LIGA360. Наприклад, у розділі “Компанії та персони”, можна ретельно аналізувати надійність контрагентів. Для аграріїв це особливо актуально, адже вони мають справу з великою кількістю постачальників. Важливо не лише переконатися, що партнери надійні, а й забезпечити прозорість і чистоту власного бізнесу. Оскільки аграрії активно працюють на міжнародних ринках, залучають фінансування від банків та гранти, вони повинні ретельно перевіряти як своїх контрагентів, так і слідкувати за власною репутацією, щоб уникнути ризиків. Більше того, в законодавстві останнім часом з'явилося багато змін НПА, що лише посилюють вимоги до перевірки контрагентів та партнерів. Зокрема, нещодавно були внесені зміни до Кримінального кодексу та встановлено кримінальну відповідальність за співпрацю з державою-агресором.
У цьому ж розділі доступна функція “Аналіз тендерів”, що дає можливість перевіряти замовника або учасника тендеру. Адже жоден документ у пакеті тендерної документації не захищає від ризику натрапити на ненадійного контрагента. Тож перевірку варто проводити уважно та прискіпливо, щоб уникати ризиків і приймати зважені рішення щодо співпраці.
Окрім цього, LIGA360 надає ще цілий ряд зручних інструментів для ефективної роботи в агробізнесі. У розділі “Законодавство” можна знайти нормативно-правові акти, які стосуються агропромислового комплексу, та відфільтрувати їх за заданими параметрами. Це дає змогу відстежувати зміни в законодавстві, порівнювати нові редакції документів із попередніми та своєчасно отримувати актуальну інформацію. Після одноразового налаштування під конкретні потреби користувача система працює на постійній основі, контролюючи всі зміни в галузі.
Агропромисловий комплекс доволі обширний, а отже в ньому задіяний широкий спектр спеціалістів - юристи, бухгалтери, фахівці з комплаєнсу тощо. Комплексність LIGA360 поєднує в собі інформаційні потоки та інструменти для всіх цих спеціалістів, таким чином забезпечуючи їхню роботу в єдиному інформаційному просторі. Користуючись розділом “Ситуації” в LIGA360 кожен фахівець агросфери може швидко знайти практичні матеріали та поради для вирішення специфічних питань. Наприклад, бухгалтер може оперативно отримати інформацію щодо блокування податкових накладних або питань МСФЗ, що значно спрощує робочі процеси та дозволяє економити час.
Серед практичних матеріалів у LIGA360 також доступна велика кількість корисних покрокових схем, підкріплених нормативно-правовими актами. У них детально пояснюється, як діяти в специфічних ситуаціях. Наприклад, у зв'язку з війною в країні актуальним є питання отримання компенсації за розмінування сільськогосподарських земель. В LIGA360 можна легко й швидко знайти схему, присвячену цьому питанню, та отримати покроковий порядок отримання такого роду компенсацій.
Загалом, цей захід став важливою віхою для регіону та для розвитку агробізнесу в Україні. LIGA ZAKON щиро дякує Клубу Рівненського Агробізнесу та його голові Станіславу Середюку за запрошення і можливість поспілкуватися з представниками аграрного сектору. Для нас було важливо поспілкуватися з аграріями, обговорити їхні потреби та показати, як LIGA360 може стати корисним інструментом у їхній щоденній роботі.