Списання ЄСВ зі "сплячих" ФОП: хто зможе скористатися шансом?

22.07.2020, 11:35
4825
0
Алгоритм дій для "сплячих" ФОП від видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН
Алгоритм дій для "сплячих" ФОП від видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Справедливість начебто взяла гору. Незрозуміле з точки зору елементарної логіки положення законодавства, яке з 1 січня 2017 року вимагає від самозайнятих осіб, що сплачують ПДФО, сплачувати ще і ЄСВ за себе в мінімальному розмірі навіть за відсутності доходу, кане в Лету. Це станеться 1 січня 2021 року, а "виною" тому буде набрання чинності Законом № 592, який унесе відповідні зміни й доповнення до Закону про ЄСВ.

Проте це - у майбутньому. А поки що деякі норми Закону № 592 уже діють. Вони дозволяють списати борг із ЄСВ, що накопичився за три з гаком роки у самозайнятих осіб, які так і не змогли (або не захотіли) займатися діяльністю, заради якої ставали в податкових органах на облік. Щоправда, скористатися цими нормами можна з деякими застереженнями.

Сьогодні ми розповімо, які саме ці застереження і чи знайдуться ті, хто їм відповідає.

Чим регулюється списання боргу з ЄСВ

Тож Закон № 592 набирає чинності 1 січня 2021 року. Але п. 5 розд. I цього Закону діє з дати, наступної за датою його опублікування. Оскільки таке опублікування відбулося 2 червня 2020 року, згаданий п. 5 розд. I Закону № 592 почав діяти із 3 червня 2020 року.

Саме він доповнив розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону про ЄСВ п. 915, що регулює списання боргу з ЄСВ. Тому далі ми й зважатимемо на цю нову норму Закону про ЄСВ.

Згідно з новою нормою списати можна:

- суми недоїмки з ЄСВ, нарахованої платникам ЄСВ з 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року включно (див. роз'яснення на сайті ДПС у Чернівецькій області);

- суми штрафів і пені, нараховані на цю недоїмку.

У багатьох роз'ясненнях податківців згадано, що "списуваний" період має тривати "до 3 червня 2020 року". Деякі незалежні фахівці чітко зазначають про включення 3 червня 2020 року до цього періоду. На думку автора, це неправильно. Прийменник "до" означає, що ця дата до такого періоду не входить. Тому останній день - саме 2 червня 2020 року.

Кому можуть списати борг із ЄСВ

Списати борг із ЄСВ можуть двом категоріям самозайнятих осіб - платників ЄСВ:

1) фізичним особам - підприємцям (далі - ФОП), які перебувають на загальній системі оподаткування;

2) особам, які провадять незалежну професійну діяльність (т. зв. незалежним професіоналам). До них зараховують осіб, які займаються науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у т. ч. адвокатською, нотаріальною діяльністю, або осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність й отримують дохід від цієї діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Але це ще не все.

Для того щоб скористатися можливістю списання боргу з ЄСВ, названі категорії платників страхового внеску не повинні отримувати дохід (прибуток) від діяльності, який обкладається ПДФО. Оскільки списуваний борг із ЄСВ прив'язаний до певного періоду, до цього ж періоду слід віднести відсутність такого доходу (прибутку) - з 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року включно.

Платники єдиного податку до низки щасливчиків не входять!

Що треба зробити, аби списати борг із ЄСВ

Автоматично борг ніхто не спише. Платникові ЄСВ самотужки варто ініціювати цю процедуру.

Якщо платник ЄСВ належить до ФОП-загальносистемників, йому потрібно:

- подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи;

- подати до податкового органу за основним місцем обліку звітність, складену за період із 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року (включно) відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ.

Своєю чергою, якщо платник ЄСВ є особою, яка займається професійною діяльністю для отримання від такої діяльності доходу, він має:

- подати заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ до податкового органу за основним місцем обліку;

- подати до податкового органу за основним місцем обліку звітність, складену за період із 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року (включно) відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ.

Подавати звітність із ЄСВ потрібно лише в разі, якщо раніше таку звітність не подавали. Це справедливо для кожної з двох категорій платників ЄСВ, які ініціювали процедуру списання боргу.

При цьому штрафні санкції, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, щодо поданої звітності не нараховують, про що чітко зазначено в абз. 9 п. 915 розд. VIII цього Закону. Тобто платника ЄСВ не штрафуватимуть за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою ЄСВ-звітності.

Звісно, аби податківці списали борг із ЄСВ, вони мають отримати від платника ще й заяву про списання цього боргу (недоїмки, штрафних санкцій та пені). Зразок такої заяви див. у роз'ясненні на сайті ДПС у Чернівецькій області.

Подати вказані вище документи потрібно не пізніше ніж 31 серпня 2020 року. Ця вимога безпосередньо випливає з абз.1 п. 915 розд. VIII Закону про ЄСВ.

Як відбувається списання боргу з ЄСВ

Після того, як податківці отримають від платника ЄСВ необхідні документи, вони проведуть камеральну перевірку. На це їм відведено 15 робочих днів.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні податкового органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, а також СЕА ПДВ і СЕАРП (пп. 75.1.1 ПКУ).

За результатами цієї перевірки податківці повинні прийняти одне з рішень:

- або списати суми недоїмки, штрафних санкцій та пені,

- або відмовити в такому списанні.

Якщо прийнято рішення про списання сум недоїмки, штрафних санкцій та пені, вимоги про сплату таких сум, уже прийняті податковим органом, вважаються відкликаними в день прийняття такого рішення.

Однак платникові ЄСВ може й не пощастити. Податковий орган має право прийняти рішення про відмову в списанні боргу з ЄСВ. У Законі про ЄСВ прописано, що це рішення має бути вмотивованим. Так може статися, якщо платник соціального внеску:

- з 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року (включно) отримував дохід (прибуток), оподатковуваний ПДФО. Певна річ, мова йде не про зарплату, а про дохід від підприємницької чи незалежної професійної діяльності;

- у повному обсязі сплатив суми недоїмки, штрафних санкцій та пені. Причому не важливо, така сплата відбулася з власного бажання платника (самостійно) чи в порядку стягнення.

Усі раніше сплачені суми платникові ЄСВ не повертають.

Щоправда, платник ЄСВ усе-таки міг сплатити частину боргу з ЄСВ. У такому випадку спишуть лише несплачену частину, а ту, яку вже сплачено, не повернуть. Цим зможуть скористатися ті, хто не провадив діяльність і не отримував від неї дохід (прибуток), але хоча б раз сплатив соціальний внесок за себе в мінімальному розмірі.

Перспективи? Не такі вже й втішні...

Розмови про можливе списання боргу з ЄСВ із ФОП та "незалежних професіоналів", які займаються нерегулярною діяльністю, через що не кожного місяця отримують доходи, велися вже давно. У підсумку "вистрілив" механізм списання, який не лише різко обмежив коло претендентів, але й призвів до цілої низки жорстких обмежень та поки що не вирішених проблем. Розгляньмо деякі з них.

По-перше, списанням боргу з ЄСВ не зможуть скористатися платники єдиного податку. Ми про це вже казали.

По-друге, борг із ЄСВ спишуть тільки в разі, якщо самозайнята особа попрощається зі своїм статусом. З 1 січня 2021 року - тоді, коли не діятимуть "драконівські" норми, можна буде знову зареєструватися.

По-третє, цей борг спишуть лише за відсутності доходу (прибутку) протягом трьох із гаком років. Погодьтеся, період доволі тривалий, а оскільки жодні межі для отриманого доходу (прибутку) не встановлені, то борг не спишуть, навіть якщо той чи інший ФОП або "незалежний професіонал" за весь цей період отримав усього 1 грн доходу!

Ви можете запитати: а як податківці дізнаються, отримано дохід чи ні? Відповідь спробуємо знайти в роз'ясненні на сайті ДПС у Чернівецькій області. У ньому, зокрема, зазначено, що в комплекті документів, які слід скласти платникові податків, податківці воліють бачити також декларацію про майновий стан і доходи за період із 1 січня 2017 року по 2 червня 2020 року (включно). Хоча в нових нормах Закону про ЄСВ такої вимоги немає!

По-четверте, ті ФОП ("незалежні професіонали"), які не витримали й вирішили позбутися свого статусу, подавши заяву про припинення підприємницької діяльності (про зняття з обліку як платника ЄСВ) до 3 червня 2020 року, нормами про списання боргу скористатися не зможуть. Ці норми, сформульовані в п. 915 розд. VIII Закону про ЄСВ, вимагають подання такої заяви після набрання даним пунктом чинності. Але ж могли бути й ті, хто подав заяву, наприклад, за день до "сакральної" дати. Тож, де тут справедливість?

По-п'яте, з огляду на Закон про ЄСВ незрозуміло, що має бути із зобов'язаннями, які за чинними нормами в мінімальному розмірі потрібно нарахувати з 3 червня 2020 року до дня припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Адже списанню підлягає борг із ЄСВ, який виник до цієї дати.

Цю ситуацію податківці вирішили владнати таким чином. У згаданому вище роз'ясненні на сайті ДПС у Чернівецькій області платникам ЄСВ пропонують скласти звітність із ЄСВ із 1 січня 2017 року по 2020 рік, включаючи місяць, у якому має бути припинена підприємницька або незалежна професійна діяльність. Мабуть, вони мали на увазі, що за останній місяць нараховується повна мінімальна сума ЄСВ.

По-шосте, така звітність із ЄСВ не повинна бути "порожньою". Тобто в ній за всі звітні періоди мають бути нараховані мінімальні страхові внески. І хоча, як ми вже казали, штрафів бути не повинно, побоювання у платників податків усе одно лишаються: а раптом до списання боргу так і не дійде, а ЄСВ сам собі нарахуєш...

По-сьоме, трапляються "сплячі" ФОП, які не значаться в базі держреєстратора як ФОП. То що ж їм робити? Спочатку подати держреєстратору заяву про держреєстрацію як ФОП, а потім - заяву про припинення підприємницької діяльності?

Щодо цього повідомляємо: з 1 червня 2020 року діє Наказ № 1716/5, згідно з яким замість 24 форм заяв використовують лише 9 - вони згруповані за видом фізичної або юридичної особи, щодо якої провадять реєстраційні дії.

Зокрема, Наказ № 1716/5 містить форму № 1 "Заява щодо державної реєстрації фізичної особи - підприємця". Ця форма передбачає зазначення різних реєстраційних дій, які повинні бути проведені щодо ФОП. Для цього зазначення потрібно поставити позначку в одному з таких полів, як: "Державна реєстрація фізичної особи підприємцем", "Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем", "Відомості про реєстрацію до 1 липня 2004 року (у разі включення відомостей про фізичну особу - підприємця)".

Виходить, що нині незалежно від того, які реєстраційні дії треба виконати щодо ФОП, варто подавати одну форму. А як її заповнити в конкретній ситуації, має сенс порадитися з держреєстратором. Однак без відомостей від держреєстратора борг із ЄСВ податківці не спишуть.

Ось і поміркуйте, чи багато самозайнятих осіб зможуть пройти весь цей шлях?..

Олена Кушина, консультант з обліку й оподаткування

Для отримання доступу до аналітики електронного видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - оформіть заявку на повнофункціональний тестовий доступ та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій

Зв’язатися з редактором

Увійдіть, щоб залишити коментар

Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до україніської версії сайту