Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий законопроєкт про мобілізацію – зміна правил бронювання та покарання для ухилянтів

 

Ось і сталося те, чого всі так очікували, хто з острахом, хто з надією, – уряд зареєстрував у парламенті новий проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (№10449 від 30.01.2024). За твердженням Міноборони, коментарі та зауваження до законопроєкту враховані спільно з Генеральним штабом, урядом та народними депутатами, а сам законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобов’язаних.

 

Нові правила мобілізації

Заплановано уточнення підстав для надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, а також синхронізація норм із підставами для звільнення з військової служби.

Встановлять, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий без урахування спеціальності (фаху), інтерни та докторанти, а також педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти.

Проєктом встановлюється, що люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби. Також передбачається, що добровольці по мобілізації матимуть відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації.

Передбачено, що особі не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або в ЦНАП. Електронний кабінет буде створений на базі реєстру військовозобов'язаних «Оберіг».

Особа може переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, проте після переїзду має стати на облік за новою адресою.

Також встановлюється, що після мобілізації всі громадяни мають пройти обов'язкову військову підготовку 2-3 місяці. Акцентується, що особа не може бути відправлена одразу на фронт після мобілізації.

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням.

 

Бронювання від мобілізації

Відбудеться уточнення порядку бронювання для військовозобов’язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, зокрема на посадах державної служби категорії “А” – всі військовозобов’язані, а для державної служби категорії “Б”, “В” – до 50% кількості військовозобов’язаних. Працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони більше не матимуть відстрочки.

Голови міських та селищних рад, територіальних громад – мають бронь. З військовозобов'язаних, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування, бронюють 50%.

Передбачено надання права засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.

Не будуть підлягати призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

– які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас у зв’язку із закінченням строку військової служби, – протягом двох років з дня звільнення з військової служби. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;

– з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;

– з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану, – протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби.

 

Скасування строкової служби та військова підготовка

Законопроєктом запропоновано скасувати строкову військову службу. Втім замість неї пропонується запровадити базову військову підготовку. Відповідно передбачається звільнення зі служби у запас всіх військовослужбовців строкової військової служби.

Передбачено запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців при закладах вищої освіти всіх форм власності з 2025 року. Також буде запроваджено з 2025 року базову загальновійськову підготовку для громадян, які планують вступити:

– на державну службу, зайняти посади в органах прокуратури, а також інших громадян (за бажанням) – у навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України;

– на службу в поліцію – у навчальних частинах (центрах) Міністерства внутрішніх справ України.

Відбудеться запровадження базової військової служби для громадян чоловічої статі (жіночої статі – за бажанням) віком до 25 років, якщо вони не проходили базову загальновійськову підготовку, після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану. Передбачили у проєкті й встановлення додаткових вимог щодо можливості проходження державної служби або служби в поліції тільки після проходження базової загальновійськової підготовки (із відтермінуванням цієї норми, яка набирає чинності з 2026 року) або військової служби.

 

Накладення обмежень на ухилянтів через суд

ТЦК зможе звернутися до суду, який вправі накласти на військовозобов'язаного, що ухиляється від мобілізації, такі обмеження:

– накладення арешту на банківські рахунки та цінності, що зберігаються в банках;

– обмеження на виїзд за кордон;

– обмеження прав на керування автомобілем. 

LIGA360 для органів влади - зручний інструмент для роботи держслужбовців, юристів, бухгалтерів та інших фахівців. Замовте доступ за посиланням.

Обов’язки підприємств та організацій

Планується залучення органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій до активної участі у заходах проведення мобілізації, зокрема до оповіщення та забезпечення прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин. Також буде уточнено норми щодо виконання військово-транспортного обов’язку.

Буде надано повноваження Національній поліції України щодо участі у заходах мобілізації; залучення до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.

 

Обов’язки військовозобов’язаних

Запланована зміна призовного віку з 27 до 25 років. Уточнення обов’язків громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації включає, зокрема, встановлення обов’язків:

– проходити медичний огляд;

– постановки на військовий облік за місцем перебування у разі переїзду під час проведення мобілізації;

– реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

– обов’язкової явки до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації;

– наявності при собі військово-облікового документу разом з документом, що посвідчує особу, які пред’являються за вимогою згідно закону.

 

Демобілізація під час воєнного стану

Встановлять підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного Головнокомандувача. 

Як швидко аналізувати великі масиви законодавчої інформації? З рішенням LIGA360 PRO. Легко знайдіть повязану аналітику, НПА, судову практику для будь-якого документа. Більше переваг за посиланням

 

Набрання чинності Законом та особливі умови

Передбачається, що Закон набере чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування, крім низки положень, які набирають чинності через вісім місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

Прикінцевими та перехідними положеннями встановлюються норми щодо:

– переогляду обмежено придатних громадян;

– оновлення громадянами України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів своїх військовооблікових даних;

– зберігання здобувачами освіти права на відстрочку до завершення поточного навчального року, у разі втрати цього права;

– постановки на військовий облік військовозобов’язаних громадян, які працюють (проходять службу) на посадах у Національній поліції України, Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України (протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону);

переогляду громадян України чоловічої статі віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2024 року (у законопроєкті вказано саме 24.02.2024, хоча за логікою мала би бути дата 24.02.2022 - ред) встановлено інвалідність ІІ та ІІІ груп (крім тих, кому інвалідність ІІ та ІІІ груп встановлено за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також при відсутності кінцівки внаслідок її ампутації), до кінця 2024 року на непридатність до військової служби.

Міноборони також оприлюднило інформаційні картки з ключовими, на їхній погляд, новаціями законопроєкту:

 

 

Читайте також:

Списки для військового обліку на підприємстві: складаємо у 2024 році

Військовий облік жінок із 1 жовтня 2023 року: про що слід знати роботодавцю 

Відповідальний за ведення військового обліку на підприємстві: вимоги та порядок призначення

Заброньований зовнішній сумісник: що з військовим обліком у роботодавців за основним місцем роботи й за сумісництвом

Правила ведення військового обліку на підприємстві: де розміщувати та кого й коли ознайомлювати

Посадова інструкція інспектора з кадрів, відповідального за ведення військового обліку: шаблон для користування

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини