Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бронь через Дію з 1 грудня та підтвердження критичності до 28 лютого – алгоритми для роботодавця

Дедлайн, щоб оновити критичність і переподати дані працівників — 28 лютого 2025 року

Отже, уряд услід за Постановою №1332 ще раз відкоригував правила бронювання працівників від мобілізації. Цього разу – постановою від 29.11.2024 року №1362, яка діє з 30 листопада і яку вже можна знайти в оновленій LIGA360. Тим самим уряд запустив для всіх підприємств процес оновлення критичності з врахуванням обов’язкових критеріїв щодо рівня зарплати та відсутності податкових боргів.

Ключові нововведення:

– з 1 грудня 2024 року процедура бронювання стала доступною через портал «Дія»;

– для того, щоб бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями;

– підприємства, які ще не оновили, але вже мають статус критично важливих зможуть забронювати працівників — це бронювання буде чинним до 28 лютого 2025 року;

– після оновлення критичності за новими обов’язковими критеріями, підприємства зможуть бронювати працівників на довший строк — до 12 місяців як і раніше.

Цікавить тема бронювання працівників? У новій LIGA360 знайдете ще більше аналітичних матеріалів та консультацій експертів. Замовте презентацію для себе. 

Хто може бути заброньований за оновленими правилами?

Категорії працівників, які підлягають бронюванню за новим порядком, та обсяг бронювання залежно від органів влади чи підприємств (установ та організацій) визначено у пунктах 5-13 Постанови №1332.

Зокрема, обов’язково підлягають бронюванню на 100% такі військовозобов’язані:

– на критично важливих підприємствах – бенефіціарні власники, які не є працівниками, члени наглядових рад стратегічних підприємств (активи понад 200 млн грн) та економічно важливих компаній (активи понад 2 млрд грн або дохід більше 1,5 млрд грн на рік);

– працівники та підрядники, залучені до безперебійної роботи енергосистеми та газотранспортної системи;

– працівники аварійно-відновлювальних бригад операторів мобільного зв’язку та інтернету;

– фахівці у сфері протезно-ортопедичного виробництва.

Для інших категорій працівників бронюється 50% військовозобов’язаних, зокрема – і на критично важливих підприємствах. Міністерство оборони може ухвалити рішення про збільшення кількості працівників, які підлягають бронюванню, якщо це необхідно для забезпечення функціонування важливих сфер. Зверніть увагу: заборонено бронювати працівників без військово-облікових документів, що перебувають у розшуку, та тих, хто не актуалізував дані. У бронюванні може бути відмовлено після перевірки.

Чи можна бронювати новоприйнятих працівників? Так. Підприємство під час бронювання працівника підтверджує, що він отримує зарплату 20 тис. грн. Система перевірятиме дані щомісячної звітності по зарплаті.

Як оновити свій статус критично важливого роботодавця?

Підприємству, яке бажає бронювати працівників від мобілізації, потрібно оновити критичність. Тобто подати пакет документів, які підтверджують, що воно відповідає трьом критеріям з восьми, встановленим для критично важливих підприємств. Два критерії – обов’язкові:

— середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (20 тис. грн) і також зарплата працівника, якого бронює підприємство має бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (20 тис. грн);

— компанія не повинна мати заборгованості зі сплати податків та ЄСВ.

Третій критерій підприємство обирає самостійно із тих, які зазначені у Постанові №76 або в регіональних чи галузевих критеріях:

  1. Сплата податків і зборів понад 1,5 млн євро за рік (еквівалент у гривнях за курсом НБУ).
  2. Валютні надходження понад 32 млн євро на рік, крім позик і кредитів.
  3. Стратегічне значення для держави (визначено в переліку стратегічних об’єктів).
  4. Важливе значення для певної галузі економіки або потреб територіальної громади.
  5. Рівень середньої заробітної плати не нижчий за середній по регіону за IV квартал 2021 року для комунальних підприємств.
  6. Статус резидента Дія.City.

Нагадуємо, що критерій щодо 20-тисячної зарплати не стосується державних та комунальних підприємств, а також резидентів Дія Сіті. Оновлене завдяки Постанові №1362 правило щодо зарплати звучатиме наступним чином: військовозобов'язаним працівникам критично важливих підприємств (установ), які включаються до списків на бронювання, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%, резидентів Дія Сіті).

Пакет документів потрібно подати до ОВА чи профільного для вас міністерства. У Мінцифра навели такий приклад: Працюєте в енергетиці? До Міненерго. Займаєтесь сільським господарством? До Мінагро. Сплачуєте понад 1,5 млн євро податків за рік, 32+ млн євро надходжень або важливі для національної економіки — до Мінекономіки. Якщо третім критерієм ви обрали резидентство Дія.City — відтак ваш профільний орган Міністерство цифрової трансформації. Керівник підприємства має зробити подання, до якого додається копія наказу про набуття резидентства Дія.City, податкова звітність + ЄСВ, довідка про заробітну плату. Документи, підписані КЕПом або написані «від руки» та відскановані подаються на офіційну пошту Мінцифри.

На розгляд документів — до 10 робочих днів. Комісії регулярно збираються для ухвалення рішень.

Підприємства, які ще не оновили, але вже мають статус критично важливих, зможуть забронювати працівників — це бронювання буде чинним до 28 лютого 2025 року та не довше, ніж строк дії критичності. Після оновлення критичності за новими обов’язковими критеріями підприємства зможуть бронювати працівників до 12 місяців, як і раніше.

Як просто відстежувати зміни воєнного стану? Дізнаватись зміни в питаннях бронювання, військового обліку на підприємстві, перевірок ТЦК? З новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

 

Як діяти, якщо ви вже оновили критичність?

Щоб забронювати працівників потрібно дотримуватися наступного алгоритму:

  1. Переходьте на портал Дія, де з 1 грудня можна подати список працівників на бронювання. Процедура незмінна – керівник компанії подає списки працівників на бронювання.
  2. Авторизуйтесь в електронному кабінеті на порталі Дія.
  3. У розділі послуги оберіть «Бронювання”».
  4. Виберіть опцію «Подати заяву».
  5. Вкажіть дані працівників для бронювання.
  6. Підтвердьте заробітну плату працівника, якого бронюєте.
  7. Перевірте заяву та підпишіть її (підпис має поставити керівник підприємства або підписант).
  8. Очікуйте результату:

— заява обробляється протягом трьох днів;

— повідомлення надходить на електронну пошту та в особистий кабінет, успішне бронювання буде відображатись у Резерв+ працівника.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"?  Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

 

Алла Король,

 есперт з питань обліку та оподаткування

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини