Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Єдиний податок третьої групи у 2025 році

Умови перебування, ставки, строки сплати податків і подання звітності, облік

Третя група платників єдиного податку залишається найбільш чисельною серед суб’єктів господарювання, що обирають спрощену систему оподаткування. Причин для цього декілька: і можливість її обрати як ФОПами, так і юрособами, і значно менше умов для перебування в цій групі, а також значно вищі дозволені граничні обсяги річного доходу платника єдиного податку (далі — ЄП). Розглянемо у цьому матеріалі ключові правила, які діють у 2025 році щодо перебування, ставок, строків сплати податків і подання звітності, обліку платників єдиного податку ІІІ групи. 

Загальні вимоги до платників єдиного податку третьої групи у 2025 році

Відповідно до пп. 3 п. 291.4 ПКУ до платників єдиного податку третьої групи належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Тобто у 2025 році на третій групі єдиного податку можуть перебувати ФОП та юрособи, які:

– займаються будь-якими видами діяльності, за винятком тих, що зазначені в п. 291.5 ПКУ;

– продають товари та надають послуги будь-кому, без обмежень;

– можуть використовувати працю найманих працівників, кількість яких не обмежена;

– мають обсяг доходу, що не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, установлених на 1 січня податкового (звітного) року.

Також на ІІІ групі єдиного податку можуть перебувати електронні резиденти (е-резиденти), які зареєструвалися як фізичні особи – підприємці, здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництва та/або продажу товарів виключно на користь нерезидентів України, за умови що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:

- не використовують працю найманих осіб - громадян або резидентів України;

- не отримують доходи з джерелом походження з України, крім пасивних доходів;

- обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно з п. 299.10 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у визначених законодавством випадках.

 

Ключові показники для платників єдиного податку ІІІ групи на 2025 рік

Ключові показники для платників єдиного податку ІІІ групи на 2025 рік наступні:

– максимальний обсяг доходу за рік - 9 336 000 грн (1167 розмірів мінзарплати станом на 01.01.2025);

– ставка єдиного податку – 3% доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ, 5% доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку;

– ставка військового збору – 1% від доходу;

– ставка ЄСВ (для ФОП за себе) – 1760 грн на місяць (22% від мінімальної зарплати).

Строки сплати єдиного податку та військового збору:

– до 20 травня – за 1-й квартал 2025 року;

– до 19 серпня – за 2-й квартал 2025 року;

– до 19 листопада – за 3-й квартал 2025 року;

– до 19 лютого 2026 року – за 4-й квартал 2025 року.

Строки сплати ЄСВ (по 5280 грн):

– до 21 квітня – за 1-й квартал 2025 року;

– до 21 липня – за 2-й квартал 2025 року;

– до 20 жовтня – за 3-й квартал 2025 року;

– до 19 січня 2026 року – за 4-й квартал 2025 року.

Звітність з єдиного податку, військового збору та ЄСВ подають:

– до 12 травня (загалом до 10 травня, але оскільки це вихідний, то на підставі п. 49.20 ПКУ останнім днем декларування буде 12 травня) – Декларацію по єдиному податку за 1-й квартал 2025 року;

– до 11 серпня – Декларацію по єдиному податку за 2-й квартал 2025 року;

– до 10 листопада – Декларацію по єдиному податку за 3-й квартал 2025 року;

– до 09 лютого 2026 року – Декларацію по єдиному податку за 4-й квартал 2025 року та річний Додаток ЄСВ.

 

Обов’язки ФОП-єдинників ІІІ групи

ФОП на ІІІ групі єдиного податку зі ставкою 5% (неплатник ПДВ) щомісячно:

- до 20 числа (включно) подає об’єднану зарплатну звітність по найманих працівниках (якщо має таких), ФОП та фізичних особах (якщо здійснював їм виплати);

- виплачує заробітну плату двічі на місяць та сплачує ЄСВ, військовий збір, ПДФО із зарплати в день виплати зарплати (якщо має найманих працівників).

Щоквартально потрібно:

- подати декларацію платника єдиного податку протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;

- сплатити єдиний податок протягом 10 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації;

- сплатити військовий збір за себе протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал;

- сплатити ЄСВ за себе до 20 числа місяця, що настає за кварталом.

Нарешті раз на рік потрібно:

- подати річну декларацію платника єдиного податку з Додатком 1 та Додатком 2 протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;

- якщо доходи, які підлягають декларуванню поза єдиним податком, подає декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня за попередній рік.

Для ФОП на ІІІ групі єдиного податку зі ставкою 3%, тобто платника ПДВ, додаються такі обов’язки щомісячно:

- до 20-го числа (включно) подає декларацію з ПДВ;

- до 30-го числа (включно) сплачує ПДВ;

- реєструє в ЄРПН податкові накладні / розрахунки у встановлені строки;

Згідно з п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).

LIGA360 допомагає тримати руку на пульсі податкових реформ. Завдяки нашій платформі, яка включає доступ до широкого спектру нормативно-правових актів і судових рішень у сфері обліку та податків, ви легко адаптуєтесь до нововведень. Дізнайтеся, як наші інструменти можуть зробити ваше податкове планування простішим і більш ефективним, замовивши персональну презентацію.
 

Строки реєстрації платниками єдиного податку новостворених ФОП та юросіб

Новостворені суб'єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня їх держреєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки ЄП ІІІ групи (за ставкою 5%), яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками ЄП з дня їх держреєстрації (пп. 298.1.2 ПКУ).

Натомість із обранням ЄП ІІІ групи зі сплатою 3% від доходу та окремо сплатою ПДВ не все так швидко відбувається. Спершу треба стати платником ПДВ. Тому до моменту ПДВ-реєстрації усі, хто обрав сплату ЄП ІІІ групи, будуть платниками ЄП за ставкою 5%.

 

Можливість бути на єдиному податку ІІІ групи зі сплатою ПДВ

 Ставку єдиного податку, визначену для 3-ої групи у розмірі 3% (зі сплатою ПДВ), може обрати (пп. 4 п. 293.8 ПКУ):

– суб'єкт господарювання, який зареєстрований платником ПДВ, при переході ним на спрощену систему шляхом подання заяви не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу;

– платник ЄП ІІІ групи, який обрав ставку 5%, у разі добровільної зміни ставки ЄП шляхом подання заяви щодо зміни ставки ЄП не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, та реєстрації такого платника ЄП платником ПДВ.

Тому стати повноцінним платником ПДВ зі сплатою ЄП у розмірі 3% можна лише із 1-ого числа кварталу, наступного за поданням заяви про реєстрацію платником ПДВ. Як правило, платник ЄП, який обирає ставку 3%, одразу подає заяви про реєстрацію платником ЄП і платником ПДВ.

Водночас для платників ЄП ІІІ групи за ставкою 5% реєстрація платником ПДВ не передбачена, навіть коли обсяг оподаткованих для цілей ПДВ операцій перевищить поріг в 1 млн грн. У п. 297.1 ПКУ передбачена можливість стати платниками ПДВ лише для платників ЄП ІІІ групи зі ставкою 3%.

Платник ЄП ІІІ групи, який зареєстрований платником ПДВ, повинен:

1) враховувати правила складання та реєстрації ПН/РК в ЄРПН;

2) дотримуватися порядку формування податкового кредиту та податкових зобов’язань з ПДВ;

2) щомісячно подавати декларацію з ПДВ у терміни до 20 числа місця, наступного за звітним періодом;

3) щомісяця сплачувати задекларовану суму податкового зобов’язання із ПДВ упродовж 10 календарних днів, які слідують за останнім днем граничного строку для подання податкової декларації з ПДВ.

 Уникай податкових ризиків та знаходь розʼяснення щодо ПДВ та реєстрації податкових накладних – з рішенням LIGA360. Вся повнота інформації для щоденних бізнес-завдань. Дізнайся більше переваг прямо зараз.
 

 Обмеження діяльності для платників ЄП ІІІ групи

 Платниками ЄП ІІІ групи не можуть бути ФОПи та юрособи, які провадять види діяльності, викладені у пп. 291.5.1 ПКУ, серед яких, зокрема:

– обмін іноземної валюти;

– виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів та роздрібного продажу ФОПами пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

– видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

– діяльність з управління підприємствами;

– діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання телекомунікаційних послуг;

– діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

Також не можуть обрати ЄП ІІІ групи:

– фізичні та юридичні особи – нерезиденти;

– платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП мають податковий борг (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

– суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25%.

Зверніть увагу, що нормами розд. ХІV ПКУ не заборонено продаж подарункових сертифікатів, проте розрахунок за товари подарунковим сертифікатом платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже не дає права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.

 

Визначення доходу на третій групи

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній у п. 292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичних осіб є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Датою отримання доходу ФОП – платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для ФОП – платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ПКУ).

Для юрособи – платника ЄП ІІІ групи датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених ПКУ.

Платники єдиного податку третьої групи, які здійснюють розрахунки за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування визначають дату, зазначену у фіскальному (касовому) чеку.

Окрім загальних правил визначення доходу єдинника, існують і специфічні ситуації. Так, кошти, повернені на рахунок ФОПа – єдинника третьої груп через помилку, допущену такою особою при оформленні платіжної інструкції, не враховуються у складі доходу такої особи за умови документального підтвердження помилкового переказу та повернення таких коштів.

Якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).

Коли йдеться про ФОПів, сума отриманої безповоротної фінансової допомоги не є доходом, отриманим від господарської діяльності, тому такі кошти не включаються до складу доходу платників єдиного податку. При цьому, такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідної фізособи та оподатковується ПДФО і військовим збором на загальних підставах визначених ПКУ.

Згідно з п. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Тобто, до суми доходу платника єдиного податку третьої групи включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) з урахуванням звичайних цін. При цьому поняття звичайна ціна визначено пп. 14.1.71 ПКУ, з урахуванням особливостей, обумовлених ст. 39 ПКУ.

Слід враховувати, що до сум доходу, зазначеного у п. 293.4 ПКУ, ставка єдиного податку для платників єдиного податку першої – третьої групи (ФОП) встановлюється у розмірі 15%. Щодо третьогрупників йдеться про такі випадки:

1) перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 п. 291.4 ПКУ;

2) дохід отримано при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV ПКУ;

3) дохід отримано від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів)).

  

Облік доходів у платників ЄП ІІІ групи

У п. 296.1 ПКУ для ФОП – платників ЄП ІІІ групи передбачено ведення обліку у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. Натомість ФОП - платники ЄП ІІІ групи, які є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.

Облік доходів та витрат можна вести в паперовому та/або електронному вигляді. За бажанням платники ЄП ІІІ групи можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за формами, які колись встановив Наказ №579 (як відомо, він втратив чинність вже кілька років тому). В електронній формі книгу можна вести шляхом створення файлу у програмі Excel або іншому програмному забезпечені на вибір платника.

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з урахуванням положень п. 44.2, 44.3 ПКУ (п. 296.1 ПКУ). Облік доходів підприємства здійснюється відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», формування витрат – відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».

 

Звітність єдинників третьої групи

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп, незалежно від того, отримували вони дохід протягом звітного року чи ні, подають податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларацію) разом з Додатком 1 та Додатком 2 за звітний рік, крім тих:

- які звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, за умови, що вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;

- в яких не виникає обов’язок визначати мінімальне податкове зобов’язання.

Поряд з цим, за відсутності у фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку третьої групи протягом І кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, Декларація за такі періоди не подається.

Якщо платники єдиного податку третьої групи декларували доходи протягом будь-якого кварталу поточного року, то такі доходи знову повинні бути відображені в Декларації за звітний рік без сплати єдиного податку.

Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу Декларацію протягом 40 календарних днів після закінчення податкового (звітного) кварталу (п. 296.3 ПКУ). Якщо останній день строку подання Декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПКУ). Платники єдиного податку третьої групи подають Декларацію до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).

Декларація повинна містити обов’язкові реквізити, зокрема, і інформацію про додатки, що додаються до Декларації та є її невід’ємною частиною (п. 48.3 ПКУ).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (крім податкового періоду для податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного п. 202.1 ПКУ). Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм пп. 296.5 і 296.6 ПКУ (п. 296.7 ПКУ).

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи) у складі податкової декларації платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року подають також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників (абзац другий п. 296.3 ПКУ).

Неподання або несвоєчасне подання Декларації потягне за собою штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання чи несвоєчасне подання. А за повторне порушення протягом року штраф становить 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).

Наказом №57 виклали у новій редакції форми:

податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця;

податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи).

Серед основних змін у формі декларації згідно з Наказом №57:

– відображення суми військового збору;

– визначення розміру коефіцієнту та граничної суми мінімального податкового зобов’язання (МПЗ);

– встановлення мінімальної суми МПЗ (крім територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих): 700 грн/га – для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить менше 50%, 1400 грн/га – для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить більше 50%.

Крім того, при розрахунку МПЗ запроваджено коефіцієнт «К» зі значенням 0,057. Він діятиме у 2025 році та в наступні роки до завершення воєнного стану. Цей коефіцієнт допоможе скоригувати розмір зобов’язань залежно від економічних умов.

Нові форми звітності єдинників набрали чинності 20 лютого, а подаються вони за звітні (податкові) періоди з 2025 року.

Платник на третій групі єдиного податку свої декларації за перший квартал, півріччя та 9 місяців подає без додатків. Виняток – подання ліквідаційної Декларації або останньої Декларації перед переходом на загальну систему оподаткування (у таких випадках, незалежно від звітного періоду, разом із Декларацією потрібно подати всі необхідні додатки).

У складі річної Декларації єдинник третьої групи подає:

– Додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»;

– Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (подають тільки за наявності показників для заповнення).

Додаток 2 подають на підставі ст. 297-1 ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, зокрема, другої – третьої груп – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Декларацію заповнюють українською мовою, без виправлень. Усі суми зазначають у гривнях із копійками.

З LIGA360 ви можете ефективно впоратися з новими вимогами звітності 2025 року. Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та відкрийте нові можливості для вашого бізнесу.

Декларацію платника єдиного податку ІІІ групи подають в один із способів:

– на паперових носіях особисто або через уповноважену на це особу;

– поштою до контролюючого органу за місцем податкової адреси з повідомленням про вручення та з описом вкладення (відправлення потрібно здійснити не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання Декларації – п. 49.5 ПКУ);

– засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Таку звітність в електронному вигляді подають не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк (п. 49.3 ПКУ).

Існують такі типи декларацій:

– «Звітна» – якщо її подають за відповідний базовий звітний (податковий) період у встановлені ст. 49 ПКУ строки для такого подання або з порушенням термінів подання;

– «Звітна нова» – якщо подають до закінчення граничного строку подання за такий самий звітний період із виправленими показниками після поданої Декларації з типом «Звітна»;

– «Уточнююча» – якщо подають після граничного терміну подання за такий самий звітний період (з урахуванням строків давності) для виправлення показників уже поданої Декларації;

– «Довідково» – якщо Декларацію подають відповідно до п. 296.8 ПКУ для отримання довідки про доходи за інший, ніж квартальний податковий (звітний) період, для призначення пенсії, матеріального забезпечення, страхових виплат. Для призначення пенсії / матеріального забезпечення, страхових виплат обов’язково зазначають тип декларація «Звітна» або «Звітна нова» з додатковою позначкою «Довідкова».

У разі припинення підприємницької діяльності подають ліквідаційну декларацію. Ліквідаційна податкова декларація платника єдиного податку складається наростаючим підсумком з початку року та подається разом із додатками 1 та 2 востаннє за податковий (звітний) період, у якому було проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Додаток 2 подається лише за наявності показників для заповнення. За загальним правилом ФОП – платники єдиного податку ІІІ групи подають цю Декларацію у строки, визначені для квартального звітного періоду. Якщо ФОП припиняє діяльність до завершення звітного періоду, Декларацію можна подати за той звітний період, на який припадає дата ліквідації, до його завершення.

 

Пільги для платників єдиного податку ІІІ групи 

З огляду на вимоги ст. 297 ПКУ платники єдиного податку ІІІ групи звільнені від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з:

– податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених абз. 2 і 3 пп. 133.1.1 та пп. 133.1.4 ПКУ (при виплаті доходів нерезиденту та податку при отриманні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії);

– ПДФО у частині доходів (об'єкта оподаткування), які отримані в результаті госпдіяльності ФОП – платника ЄП та які оподатковані єдиним податком. Водночас такий платник виконує функції податкового агента при нарахуванні (виплаті, наданні) оподатковуваних ПДФО доходів на користь фізособи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах. Це ж стосується і військового збору, об’єкт оподаткування для якого такий же як для ПДФО;

– ПДВ, якщо обрали ставку ЄП у розмірі 5%;

– земельного податку за земельні ділянки, які використовують для госпдіяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, яке знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).

У випадку виплати юрособами – платниками ЄП ІІІ групи дивідендів власникам корпоративних прав (засновникам), їх оподатковують ПДФО за правилами розділів II і IV ПКУ, а також військовим збором.

У разі мобілізації ФОП звільняється від сплати єдиного податку, військового збору та ЄСВ на весь строк військової служби (п. 25 підрозд. 10 р. ХХ ПКУ, п. 9-2 р. VIII Закону № 2464).

 

Сплата ПДФО та ЄСВ

Для третьогрупників діють передусім загальні правила щодо таких платежів. Так, з 1 січня 2025 року для податкових агентів встановлено щомісячний обов'язок подання до контролюючих органів податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. До цього був встановлений квартальний термін подання такого податкового розрахунку. Щоправда, навесні у парламенті з’явилися законопроєкти про повне чи часткове повернення до щоквартальної звітності, тож не виключено, що протягом 2025 року будуть чергові зміни.

Також з 1 січня 2025 року сплата єдиного внеску стала обов'язковою для всіх категорій ФОП, як на спрощеній, так і загальній системах оподаткування, а також для самозайнятих осіб, незалежно від виду діяльності та отриманого доходу. Тобто, на 2025 рік скасовується добровільна сплата єдиного внеску, що діяла з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну (з 01 березня 2022 року).

Фізичні особи – підприємці платники єдиного податку визначають базу нарахування ЄСВ самостійно не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску. У 2025 році – від 1760 грн до 35200 гривень.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (абзац перший частини дванадцятої ст. 9 Закону № 2464).

Не сплачують ЄСВ за себе відповідно до п. 4-6 ст. 4 Закону № 2464:

особи із інвалідністю. Вони звільняються від сплати ЄСВ за умови наявності пенсійних або соціальних виплат (ч. 4 ст. 4 Закону №2464). Пільга діє з наступного місяця після набуття такого статусу. Але ФОП буде зобов’язаний знову сплачувати єдиний внесок за місяць, в якому втратить статус особи з інвалідністю;

ФОП-пенсіонери за віком або за вислугу років (звільнення застосовується до осіб, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію чи соціальну допомогу);

ФОП-наймані працівники, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті – за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску;

мобілізовані підприємці (на весь період служби за умови подання підтверджуючих документів).Водночас ФОПи, прийняті на військову службу за контрактом, не звільняються від сплати ЄСВ за себе;

ФОП із тимчасово окупованих територій;

ФОП, які не є роботодавцями і які були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України (на період позбавлення волі та шість місяців після звільнення.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

Сплата військового збору на третій групі

Згідно зі змінами, внесеними Законом № 4015 до ПКУ, платники єдиного податку третьої групи є платниками військового збору. Військовий збір встановлено з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан. Об’єктом оподаткування військовим збором є дохід, визначений згідно зі ст. 292 ПКУ (пп. 3 пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Простіше кажучи, це та сама сума, з якої сплачується єдиний податок. Ставка військового збору для платників ІІІ групи єдиного податку становить 1% від указаного доходу.

Нарахування військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески з військового збору) єдинник відображає у складі податкової декларації платника єдиного податку (у новій формі декларації, затвердженій Наказом №57, додано новий розділ V для визначення податкових зобов’язань з військового збору).

Платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал. Тобто, вперше єдинник ІІІ групи має сплатити військовий збір за 1 квартал до 20 травня 2025 року.

Для сплати єдинниками військового збору відкрито бюджетні рахунки:

– юридичним особам (ІІІ група) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011800 «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»;

– фізичним особам – підприємцям (платникам єдиного податку) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011700 «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».

Рахунок для сплати військового збору єдинником можна знайти на сайті Держказначейства або на вебпорталі ДПС за указаними кодами класифікації доходів бюджету.

Платники єдиного податку ІІІ групи за порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору притягаються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених статтею 124 ПКУ (абз. 5 пп. 1.11 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ), тобто за несплату менше ніж 30 днів – 5% від суми несплаченого військового збору, понад 30 днів – 10% від суми несплаченого військового збору.

Якщо правила сплати військового збору порушено умисно, то контролери накладуть штраф у розмірі 25% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.

Якщо ж аналогічні порушення будуть вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або призведуть до прострочення сплати грошового зобов'язання на строк більше 90 календарних днів, – штраф сягне 50 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.

 

Зберігання документів

Пунктом 44.3 ПКУ встановлено, що платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менше:

- 2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст.ст. 39 і 39-2, п. 141.4 ПКУ;

- 1825 днів – для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначені ПКУ, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з пп. 44.3.1 ПКУ;

- 1095 днів – для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 ПКУ;

- 1095 днів – для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи (пп. 44.3.4 ПКУ).

Строки зберігання документів та інформації, визначені у п. 44.3 ПКУ, розраховують з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої ПКУ, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання – з передбаченого ПКУ граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, – з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів – з дня завершення строку їх дії).

У разі ліквідації платника податків документи, визначені п. 44.1 ПКУ, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст.ст. 39 і 39-2, п. 141.4 ПКУ), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.

Передбачені п. 44.3 ПКУ строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених п. 102.3 ПКУ.

Абзацом першим п. 44.1 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ПКУ (абзац другий п. 44.1 ПКУ).

Актуальні кадрові питання-2025 – у новій LIGA360. Військовий облік, бронювання працівників, нестандартні кейси при нарахуванні й виплаті відпускних, лікарняних тощо. Замовте презентацію прямо зараз.

 

Перехід на сплату інших податків

Платники єдиного податку ІІІ групи зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у таких випадках та в строки (пп. 298.2.3 ПКУ):

– у разі перевищення протягом календарного року встановленого для таких платників у п. 291.4 ПКУ обсягу доходу (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів)) – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення. Заяву слід подати не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

– у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ПКУ (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів)) – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків;

– у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

– у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення;

– у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів)) – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

– у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абз. 3 п. 59.1 ПКУ (3060 грн), на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів. Але податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3060 грн (абз. 3 п. 59.1 ПКУ);

– у разі наявності податкового боргу з єдиного податку у платника єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок за останній податковий (звітний) рік, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів (пп. 8-1 пп. 298.2.3 ПКУ).

Якщо у ФОПа – єдинника третьої груп виник в середині кварталу податковий борг у сумі понад 3060 грн або податковий борг (незалежно від суми) з єдиного податку за останній податковий (звітний) рік, то відлік двох послідовних кварталів (6 місяців) з метою переходу на сплату інших податків і зборів починається з 01 числа місяця наступного за кварталом, в якому виник борг.

Наявність боргу перевіряється на кожне 01 число місяця. Якщо податковий борг обліковується на кожне перше число протягом шести послідовних місяців, наступних за кварталом, в якому він виник, то ФОП має перейти на сплату інших податків і зборів в останній день другого кварталу (останній день шостого місяця).

При визначенні мінімального податкового зобов'язання за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, коефіцієнт "К", визначений у підпунктах 381.1.1 і 381.1.2 ПКУ, застосовується із значенням 0,057.

Відповідно до пункту 74 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума мінімального податкового зобов'язання, визначена відповідно до підпунктів 381.1.1 і 381.1.2 Кодексу, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50%, – 1400 гривень з 1 гектара.

Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї) що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

 

Як може змінитися оподаткування третьої групи

Згідно з Національною стратегією доходів, майбутня фіскальна реформа (дата її впровадження наразі не називається, вочевидь це станеться вже після скасування воєнного стану) буде спрямована, зокрема, на зміну моделі спрощеної системи оподаткування (ССО):

1) протягом перехідного періоду, який триватиме три роки, ставки єдиного податку для юридичних осіб третьої групи будуть поступово збільшуватися до розміру звичайної ставки податку на прибуток (зараз 18%). Після закінчення перехідного періоду для юридичних осіб буде встановлено заборону для перебування на спрощеній системі оподаткування;

2) друга та третя групи ССО для фізичних осіб-підприємців будуть об'єднані в одну, а ставки податку доходу будуть диференційованими. Ця шкала буде передбачати мінімальну ставку в розмірі 3% для торговельної діяльності та міститиме градацію ставок до 17% для низки послуг;

3) для платників ССО об'єднаної другої групи буде обов'язковим застосування реєстраторів розрахункових операцій (класичних РРО чи програмних РРО);

4) поріг реєстрації платником ПДВ буде ефективно застосовуватися до всіх платників ССО.

 Алла Король,

експерт з питань обліку та оподаткування

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб. 

 

 

 

 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини