У 2025 році для підприємців доступні чотири групи єдиного податку. Сьогодні розглянемо кому і на яких умовах можна стати ФОП на єдиному податку І групи, скільки податків доведеться сплачувати та як звітувати
ФОП на І групі єдиного податку: основні характеристики
Запорукою майбутньої успішної роботи на спрощеній системі оподаткування є правильно обрана група єдиного податку. Перша група єдиного податку прийнятна для ФОПів, які працюють самостійно та не мають найманих працівників. Вона не є найбільш привабливою, через те, що сфера її застосування досить обмежена як і умови перебування. Такий вид оформлення підходить для бізнесу з малим обсягом доходу, для тих, хто торгує в роздріб на ринках та надає побутові послуги населенню. Річний ліміт прибутку для ФОП на І групі складає трохи більше мільйона гривень (1 336 000 грн).
Як зареєструватися платником єдиного податку І групи
Зареєструватися платником єдиного податку І групи можуть усі повнолітні громадяни України, що бажають займатися підприємницькою діяльністю на території України. Процедура дуже проста. Для цього потрібно тільки написати заяву, підготувати паспорт та ідентифікаційний номер.
Зареєструватися майбутній підприємець може як офлайн, так і онлайн. Подати заяву потрібно за місцем прописки або перебування підприємця в один з таких способів:
- особисто або через уповноважену особу;
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- в електронній формі (через електронний кабінет, Портал Дія);
- держреєстратору під час держреєстрації ФОП.
Новостворені ФОП вважаються платниками єдиного податку з 1-ого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася держреєстрація (пп. 298.1.2 ПКУ).
Які види діяльності підходять для ФОП І групи
ФОП на І групі єдиного податку може займатись виключно роздрібним продажем товарів з торговельних місць на ринках та/або надавати побутові послуги населенню. Це вимога пп. 1 п. 291.4 ПКУ.
ФОП І групи у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування обов'язково вказують види діяльності (п. 298.3 ПКУ), тобто вписують код та назву згідно з КВЕД. Для цього слід використовувати Класифікацію видів економічної діяльності ДК 009:2010, яка затверджена наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457.
ФОП може обрати декілька КВЕД, але вести діяльність лише за одним із них.
Перелік КВЕДів для даної групи обмежений, він налічує 40 позицій.
Це, зокрема:
- догляд за дітьми;
- ремонт побутових приладів, годинників тощо;
- надання послуги перукарнями та салонами краси;
- виробництво текстильних виробів, одягу та взуття;
- роздрібну торгівлю з лотків (прилавків);
- прокат речей;
- діяльність у сфері фотографії;
- прибирання;
- ремонт меблів.
Водночас ФОП, яка проводить роздрібний продаж товарів в магазині, який розташований на території ринку, не може бути платником єдиного податку І групи. На цьому наголосили податківці у роз'ясненні із категорії 107.01.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
Зауважимо, що до доходу, отриманого від діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку І групи, застосовується підвищена ставка 15% (п. 293.4 ПКУ). До того ж звертаємо увагу, що норма пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ вимагає від платника єдиного податку перейти на загальну систему оподаткування, якщо він здійснюватиме діяльність, яка не зазначена у реєстрі платників єдиного податку. У такому випадку перейти на загальну систему оподаткування підприємцю доведеться з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Якщо ж ви прийняли рішення змінити види господарської діяльності, тоді необхідно подати заяву не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ). Варто розуміти, що змінити КВЕД можна лише у межах дозволених для І групи єдиного податку.
Кому не можна обирати І групу єдиного податку
Обрати І групу єдиного податку не можуть ФОП, які проводять діяльність у сферах, визначених пп. 291.5.1 ПКУ. У список потрапили, зокрема:
- проведення азартних ігор, лотерей;
- обмін іноземної валюти;
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів та діяльність ФОП, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
- реалізація корисних копалин;
- послуги пошти (крім кур'єрської діяльності);
- видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
- діяльність з управління підприємствами;
- продаж предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
- проведення гастрольних заходів тощо.
З ким може працювати ФОП І групи
Підприємці першої групі мають чимало обмежень. Вони не можуть вести бізнес із юридичними особами. Такі ФОПи можуть реалізовувати товари та послуги тільки населенню та взаємодіяти із ФОП.
Водночас І група єдиного податку не дозволяє наймати працівників. Підприємцю доведеться працювати самостійно.
Однак для виконання тимчасових робіт чи послуг дозволено залучати фахівців з вузькопрофільним напрямком на підставі договору цивільно-правового характеру.
Якщо працювати самостійно вкрай важко, то доведеться змінити форму оподаткування.
Що заборонено ФОП, який заробляє на І групі єдиного податку
Для ФОП І групи єдиного податку встановлено такі обмеження. Такі підприємці не можуть:
- провадити діяльність, що передбачена пп. 291.5.1 ПКУ;
- працевлаштовувати працівників;
- торгувати вроздріб у магазині, розташованому на території ринку;
- приймати платежі від інших ФОП чи юридичних осіб;
- здійснювати діяльність в якості інтернет-магазину;
- здійснювати бартер, взаємозалік, обмін та видавання подарункових сертифікатів.
Податкове навантаження на ФОПів І групи у 2025 році
Ставки єдиного податку для ФОП на І групі затверджують своїм рішенням сільські, селищні, міські ради залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць (п. 293.2 ПКУ). Крім єдиного податку єдиннику, який заробляє на І групі, потрібно сплачувати ще військовий збір та ЄСВ. Тому податкове навантаження на ФОПів І групи у 2025 році складає:
- Єдиний податок — 302,80 грн, тобто 10% від прожиткового мінімуму — 3028 грн;
- Військовий збір — 800 грн, тобто 10% від мінімальної заробітної плати — 8000 грн;
- Мінімальний ЄСВ — 1760 грн, а саме 22% від мінімальної заробітної плати. Підприємцям повернули обов'язок сплачувати за себе ЄСВ. Водночас збільшили максимальну базу нарахування ЄСВ із 120000 грн (15 МЗП) до 160000 грн (20 МЗП).
Отже, загальна сума податків складає 2862,80 грн щомісяця.
Коли та куди сплачувати податки і збори
ФОПи І групи сплачують військовий збір та єдиний податок до 20 січня. Ці податки можна сплатити авансом за весь квартал, а можна сплачувати щомісячно авансовими внесками не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
При сплаті податків у полі «Код виду сплати» слід прописати код зарахування 101, а у полі «Призначення платежу» прописати, що сплачується і за який період. Тобто, «Військовий збір за травень 2025 року».
Сплачувати ЄСВ слід раз в квартал протягом 20 днів після закінчення кварталу загальною сумою, яка складатиме 5280 гривень (1760 грн х 3 місяці). Однак більшість ФОПів сплачують внесок помісячно, адже мають на це право.
ФОПи-єдинники І групи як і інші підприємці можуть знайти реквізити для сплати єдиного податку та ЄСВ у електронному кабінеті платника податків та в додатку «Дія». Водночас реквізити для сплати військового збору варто шукати на сайті Державної казначейської служби та ДПС України. На сайті податкової є реквізити та інструкції зі сплати для кожної області України, а також розподіл по усіх формах оподаткування.
Ліміт доходу для ФОП І групи єдиного податку
Ми вже відмічали, що такий вид оформлення підходить для бізнесу з малим обсягом доходу.
Обмеження доходу за календарний рік для ФОП І групи єдиного податку — 167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 1 п. 291.4 ПКУ).
Отже, у 2025 році ліміт доходу для ФОП І групи єдиного податку — 1336000 грн.
При цьому доходом такого бізнесу є:
- кошти, отримані в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) за реалізовані товари (роботи, послуги);
- безоплатно отримані товари (роботи, послуги).
Водночас до доходу не варто включати отримані підприємцем:
- пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування;
- доходи у вигляді бюджетних грантів;
- доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).
Відпустка для ФОП І групи
ФОПи-єдинники, які заробляють на І групі можуть один раз на рік скористатися звільненням від сплати єдиного податку та військового збору на період до 30 календарних днів. Для цього потрібно подати заяву до податкових органів заздалегідь, вказавши період відпустки.
Причому краще подавати дві окремі заяви:
- на несплату єдиного податку;
- на несплату військового збору.
Зауважимо, що сплачувати ЄСВ підприємець зобов'язаний навіть перебуваючи у відпустці.
На період відпустки або тимчасової непрацездатності ФОП не має здійснювати діяльність та отримувати дохід. Якщо на його поточний рахунок в період відпустки чи лікарняного надійдуть грошові кошти, ФОПу доведеться документально підтвердити, що це кошти за товари (послуги), які були поставлені до початку відпустки чи лікарняного, або, що раніше був укладений договір, у якому передбачена передоплата.
Адже податківці наполягають, що вся сума доходу, отриманого під час відпустки або хвороби ФОП – платника єдиного податку відображається в податковій декларації (роз'яснення ДПС із категорії 107.01.03 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
Звітність, яку подають ФОП І групи єдиного податку
Звітність всіх ФОП складається з податкової декларації. Її форма затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578. Формат електронної форми для декларації платника-єдинника — ФОП І групи — F0103407.
ФОП І групи подає декларацію один раз на рік. Зробити це можна в територіальному відділі податкової або онлайн через додаток «Дія» та офіційний сайт податкової. У декларації платникові необхідно вказати розмір отриманого за рік прибутку та суму сплачених податків.
У деяких випадках платники єдиного податку І групи подають податкову декларацію за квартал (пп. 296.5.1 ПКУ). Це відбувається, якщо перевищено упродовж року ліміт доходу, або самостійно прийнято рішення про перехід на єдиний податок ІІ або ІІІ груп, або підприємець вирішив перейти на загальну систему оподаткування.
При перевищенні ліміту доходу у податковій декларації окремо слід відобразити обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку І групи та обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15%, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними п. 295.1 ПКУ.
Якщо єдинник І групи, при переході на іншу групу єдиного податку або при відмові від спрощенки, подав податкову декларацію у строки, встановлені для квартального звітного періоду, то річну декларацію як єдиннику І групи подавати уже не потрібно.
РРО/ПРРО для ФОП І групи
У поточному році всіх підприємців зобов'язали використовувати фіскальне обладнання, однак ФОП І групи не варто хвилюватися. Підприємці, що ведуть господарську діяльність в невеликих розмірах, а саме на І групі єдиного податку, звільнені від використання РРО/ПРРО у 2025 році. Це передбачено п. 296.10 ПКУ.
Порушення правил ведення підприємницької діяльності та строків сплати податків
ФОП І групи повинен пам'ятати, що за порушення правил ведення господарської діяльності його покарають:
- за використання праці найманих робітників, такого підприємця автоматично переведуть на загальну систему оподаткування;
- за перевищення ліміту доходу з нового місяця платника переведуть у групу, де дозволений вищий дохід.
- за несплату податку у п. 122.1 ПКУ передбачений штраф у розмірі 50% від загальної ставки податку.
Важливо, що сума штрафу стала незалежно від того, чи податок не сплачений повністю, чи частково. Навіть якщо недоплата склала усього 1 грн, штраф порушнику доведеться платити в повному обсязі.
При цьому, крім штрафу, підприємцю нарахують також і пеню. Розмір пені залежить від того, хто визначив податкове зобов'язання:
- якщо його визнав сам підприємець, то через 90 днів прострочення на суму боргу щоденно нарахують 100% річних.
- якщо заборгованість визначили податківці, то пеню нарахують з другого дня після закінчення розрахункового періоду і її розмір складе 120% річних.
Закриття ФОП І групи
ФОП І групи, які припинили підприємницьку діяльність у 2025 році, подають ліквідаційну декларацію за новою формою, а саме F0103407 в річні терміни, тобто до 01 березня наступного року.
Перед закриттям ФОП варто привести до ладу всі свої справи та податкові зобов'язання. Необхідно перевірити сплату податків, а також нарахованих штрафів за весь час роботи ФОП, адже про деякі з них ви, можливо, і не знали.