Українське законодавство передбачає свободу підприємницької діяльності. У ГКУ навіть є спеціальна ст. 43, яка дає змогу суб'єктам господарювання вести будь-який бізнес, не заборонений законом. Однак не все так просто, про що й поговоримо у статті.
ФОП на загальній системі оподаткування
Доходи ФОП на загальній системі оподаткування від видів діяльності, що не внесені до ЄДР, оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ). Це означає, що дохід від незареєстрованої діяльності оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18 % та військовим збором - 1,5 %.
Утримувати ПДФО з такого доходу буде податковий агент, що його нарахував. Тобто контрагент, який виплатив такий дохід, зобов'язаний утримати ПДФО та належним чином відобразити його у розрахунку за ф. № 1ДФ.
У роз'ясненні з розділу 103.25 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ податківці повідомляють: сума оподатковуваного доходу, виплачена фізичній особі - підприємцю, отримана від виду діяльності, який не зазначено у документі, що підтверджує її державну реєстрацію, відображається у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ під ознакою доходу "157".
Задля уникнення цього підприємець на загальній системі також має внести новий вид діяльності до ЄДР, подавши держреєстратору заяву за формою 11 відповідно до Наказу № 3268/5.
У полі "Перелік змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" поставте позначку навпроти пункту 6 "Зміна видів економічної діяльності".
У блоці 6 "Зміна видів економічної діяльності" вказується номер коду за КВЕД-2010 нової діяльності. Для цього робиться відповідна позначка у графі "Вкл.".
З визначенням коду за КВЕД допоможуть Методоснови № 396.
Також не варто забувати про можливість застосування спрощеної системи. Якщо ФОП відповідає критеріям п. 291.4 ПКУ, він може подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування. Докладніше про порядок переходу із загальної системи на спрощену можна прочитати у статті "До уваги платників єдиного податку: порядок реєстрації".
<...> |
Детальніше про наслідки здійснення незареєстрованої або забороненої діяльності єдинником - у матеріалі модуля БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням (ВІЛЬНИЙ ДОСТУП) |