Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Коли на підприємство можуть завітати посадовці Держаудитслужби

09.56, 21 листопада 2017
6298
0

Замість Держфінінспекції була утворена Держаудитслужба, яка мала б замість контролю здійснювати аудит

Замість Держфінінспекції була утворена Держаудитслужба, яка мала б замість контролю здійснювати аудит. Це судячи з назви, а за фактом нині майже нічого не змінилося, окрім найменування та структури новоутвореного органу. Бюджетні установи перевіряють посадовці цієї служби, як і раніше, і часто навіть перевищують свої повноваження, зокрема, перевіряючи нарахування зарплати.

Тож з'ясуймо, коли, у яких випадках і на яких підставах посадові особи органів Держаудитслужби можуть прийти з перевіркою на госпрозрахункове підприємство

Державний фінансовий контроль став аудитом чи ні?

Попри те що Мінфін ініціював реорганізацію Держфінінспекції шляхом перетворення в Держаудитслужбу начебто для заміни функції контролю на функцію аудиту, і попередня, і новоутворена служба керуються нормами профільного Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939). Назва закону говорить сама за себе.

Головним завданням органу державного фінансового контролю згідно зі ст. 2 Закону № 2939 є здійснення державного фінансового контролю за:

· використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних й інших активів;

· правильністю визначення потреби в бюджетних коштах і взяттям зобов'язань;

· ефективним використанням коштів і майна;

· станом і достовірністю бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Детальніше функції органу державного фінансового контролю прописані в ст. 8 Закону № 2939.

Види державного фінансового контролю: проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель й інспектування (ч. 2 ст. 2 Закону № 2939).

Підконтрольні об'єкти. Державний фінансовий контроль здійснюється:

· у міністерствах й інших органах виконавчої влади;

· у державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування;

· у бюджетних установах;

· у суб'єктів господарювання державного сектора економіки;

· на підприємствах, в установах й організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували) державне чи комунальне майно;

· за діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, - за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Які підприємства є об'єктом контролю чи звірки?

Суб'єкти господарювання державного сектора економіки

Суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка в статутному капіталі яких перевищує 50% чи забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів (ч. 2 ст. 22 Господарського кодексу України, далі - ГКУ).

До об'єктів контролю належать і комунальні підприємства. Суб'єктами господарювання комунального сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише комунальної власності, а також суб'єкти, у статутному капіталі яких частка комунальної власності перевищує 50% чи забезпечує органам місцевого самоврядування право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів (ч. 3 ст. 24 ГКУ).

Оскільки державні та комунальні підприємства засновані на частці державної (чи комунальної) власності й використовують, відповідно, державне (чи комунальне) майно, то вони вже на цій підставі є підконтрольними об'єктами.

Одержувачі бюджетних коштів

До їх числа потрапляють: суб'єкти господарювання, громадські чи інші організації, які не мають статусу бюджетної установи, що вповноважені розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, й отримують на її виконання кошти з бюджету.

Інші суб'єкти господарювання

По-перше, це суб'єкти госпдіяльності, у яких проводять позапланові виїзні перевірки (ревізії непідконтрольних об'єктів) за клопотанням слідчого або прокурора про їх призначення й ухвали суду про дозвіл. В останньому зазначають: підстави проведення, дати початку та закінчення перевірки, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дату й підстави повідомлення про підозру в учиненні кримінального правопорушення (абз. 2 п. 29 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 р. № 550, далі - Порядок № 550).

По-друге, у постачальників товарів, виконавців послуг і підрядників, яким оплачували товари (послуги, роботи) бюджетними коштами, можуть проводитися зустрічні звірки.

Зустрічна звірка - метод документального та фактичного підтвердження в підприємств, установ й організацій виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності й повноти відображення в обліку об'єкта контролю.

(абз. 4 п. 3 Порядку № 550)

Зауважимо: зустрічні звірки, які проводяться органами державного фінансового контролю, не є контрольними заходами та проводяться в разі виникнення потреби в їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу державного фінансового контролю (ч. 7 ст. 11 Закону № 2939).

<...>

Детальніше про те, які питання підлягають перевірці Держаудитслужбою на підприємствах, коли, в яких випадках і на яких підставах Служба проводить зустрічні звірки, які питання найчастіше перевіряють при зустрічних перевірках, які особливості зустрічних звірок у підрядників і в чому полягає суть державного фінансового аудиту в госпрозрахункових підприємствах - у матеріалі газети "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням (ОБМЕЖЕНИЙ ДОСТУП)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему