Комісійна торгівля у ФОПів - це окрема тема для розмови, і пов'язана вона з визнанням підприємцями доходу за касовим методом. У цьому матеріалі розглянемо, як рахують доходи від комісійної торгівлі ФОПи - єдинники та загальносистемники. Яку думку стосовно цього мають податківці та суди
Передусім нагадаємо: за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або декілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Суть взаємовідносин між сторонами договору комісії зводиться до того, що комісіонер продає «чужий» товар (який належить комітенту), за що отримує певну комісійну винагороду. Однак, на жаль, у підприємців виникали та продовжують виникати неузгодженості з контролерами щодо визнання доходу комісіонером.
Комісійна торгівля у ФОПів-єдинників
За загальними правилами п. 292.1 ПКУ, доходом ФОПа-єдинника є виручка в готівковій та/або безготівковій, матеріальній або нематеріальній формі.
Однак пп. 292.4 ПКУ уточнює, що в разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Простіше кажучи, доходом комісіонера (підприємця-єдинника) є не вся виручка, яка надходить ФОПу від продажу товару, а лише сума комісійної винагороди, яка належить йому по праву згідно з договором комісії.
Приклад
Комітент передав товар для реалізації комісіонеру (ФОП - єдинник групи 3, неплатник ПДВ). За умовами договору комісії, комісіонер отримує свою частину винагороди з виручки, що надходить на його рахунок від продажу товару. Ціна продажу одиниці товару становить 12 500 грн. Комісійна винагорода - 10% від ціни продажу.
Також згідно з умовами договору до сум витрат комісіонера, що оплачуються комітентом, входять підтверджені відповідними документами витрати на доставку товару. Сума таких витрат у червні становить 500 грн.
У червні 2017 року комісіонер реалізував 2 одиниці товару:
· 05.06.2017 р. - на суму 12 500 грн;
Сума винагороди становить (10%) 1250 грн.
· 22.06.2017 р. - на суму 12 500 грн;
Сума винагороди становить (10%) 1250 грн.
До того ж 29.06.2017 р. комітент відшкодував комісіонеру витрати на зберігання та транспортування товару в сумі 500 грн.
Розгляньмо, як відповідно до умов прикладу, єдинник групи 3 заповнює Книгу обліку доходів та витрат . Для цього, наголосимо, доходом єдинника є сума винагороди. Отже, у Книзі відображається лише сума винагороди, а не вся сума коштів, що надійшла на рахунок єдинника. Про таке завважили й податківці ДФС, зокрема, у журналі «Вісник» за 23.09.2016 р № 36 (893), з посиланням на лист ДФС від 18.12.2015 р. № 11834/Б/99-99-17-02-02-14).
<...> |
Зразок заповнення Книги обліку доходів і витрат єдинника відповідно до умов прикладу ви знайдете за посиланням. Там же можна ознайомитися з другою частиною матеріалу, в якій мова йде про визнання доходу від комісійної торгівлі підприємцями-загальносистемниками (ВІЛЬНІ ДОСТУП) |