Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Орендар і орендодавець – бюджетні установи: ПДВшний облік орендної плати та відшкодування комунальних платежів

Бюджетна установа (платник ПДВ) отримує орендну плату та відшкодування комунальних послуг (здійснених за рахунок загального фонду бюджету) від орендаря — бюджетної установи. Чи є сума відшкодування об...

Бюджетна установа (платник ПДВ) отримує орендну плату та відшкодування комунальних послуг (здійснених за рахунок загального фонду бюджету) від орендаря - бюджетної установи. Чи є сума відшкодування об'єктом оподаткування ПДВ? Коли нараховувати податкові зобов'язання згідно зі ст. 187 ПКУ: на дату отримання коштів від орендаря чи на дату складання акта наданих послуг (рахунку на оплату)?

ВІДПОВІДЬ: У частині отриманого бюджетником (платником ПДВ) відшкодування комунальних платежів ПДВ-зобов'язання не виникатимуть. А ось орендні платежі потрібно оподатковувати ПДВ. При цьому ПДВ-зобов'язання орендодавець - бюджетна установа визнає на дату отримання відповідних коштів на рахунок у банку.

Відповідно до п. 185.1 ПКУ постачання товарів/послуг на митній території України є об'єктом оподаткування ПДВ. При цьому база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості постачання товарів/послуг (але не може бути меншою мінімально допустимих розмірів, установлених п. 188.1 ПКУ).

Отже, операції з надання орендних послуг оподатковуються ПДВ і базою оподаткування при цьому є орендні платежі. Але якщо ідеться про відшкодування в межах договору оренди комунальних платежів, то для орендодавців-бюджетників є спецправила.

У п. 188.1 ПКУ визначено: до бази оподаткування ПДВ не включаються, зокрема, суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії.

Отже, платник ПДВ - бюджетна установа (орендодавець) на суму отриманого відшкодування комунальних платежів ПДВ-зобов'язання не нараховує. І, відповідно, сума такого відшкодування не відображається в декларації з ПДВ.

Є свої особливості й у визначенні ПДВ-зобов'язань у частині орендних платежів, які здійснюються за рахунок бюджетних коштів. Тут діють спецправила щодо визначення дати формування ПДВ-зобов'язань, прописані в п. 187.7 ПКУ.

Дата визнання ПДВ-зобов'язань - спецправила

Якщо покупець - бюджетна установа оплачує товари/послуги за рахунок бюджетних коштів, то ПДВ-зобов'язання у постачальника (бюджетника) - платника ПДВ виникають на дату, визначену згідно з п. 187.7 ПКУ.

Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на постачання товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України (див. роз'яснення ДФС у підкатегорії 101.13 системи "ЗІР").

Отже, відповідно до п. 187.7 ПКУ датою виникнення ПДВ-зобов'язань у разі постачання послуг (у т. ч. орендних) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є:

· дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку

або

· дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

На замітку!

Продовження статті "Орендар і орендодавець - бюджетні установи: ПДВшний облік орендної плати та відшкодування комунальних платежів" читайте в виданні"Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся БЕЗКОШТОВНИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему