Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інвентаризація за ініціативою податківців: коли та як її проводять

Наразі ДФСУ об'єднує Податкову, митницю, а також здійснює контроль за нарахуванням і сплатою єдиного внеску. Проте під час адміністрування ЄСВ навряд чи знадобиться інформація про результати інвентари...

Наразі ДФСУ об'єднує Податкову, митницю, а також здійснює контроль за нарахуванням і сплатою єдиного внеску. Проте під час адміністрування ЄСВ навряд чи знадобиться інформація про результати інвентаризації. Митники можуть ініціювати проведення інвентаризації, але тільки щодо матеріальних цінностей, які перебували чи перебувають під митним контролем (п. 8 ч. 1 ст. 347 Митного кодексу України). Тож лише в податківців є право вимагати проведення інвентаризації в повному обсязі. Коли це право виникає та які при цьому наслідки чекають на суб'єктів господарювання - з'ясовуймо в матеріалі

Коли податківці можуть вимагати проведення інвентаризації

Право вимагати проведення інвентаризації надано контролерам із ДФСУ на підставі пп. 20.1.9 ПКУ. Звучить воно доволі лаконічно та містить лише одну умову - "…вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації".

Тож, податківці можуть ініціювати проведення інвентаризації тільки під час проведення перевірок.

У такій лаконічності норми є і позитивні, і негативні сторони.

З одного боку - це чітка норма, котра не містить додаткових передумов, а з іншого -податківці можуть нею скористатися навіть без обґрунтування доцільності такого заходу. Лишається тільки визначитися, про які перевірки йдеться, адже пп. 20.1.9 ПКУ цей момент не тлумачить.

У п. 75.1 ПКУ зазначено: контролери мають право здійснювати камеральні, документальні (планові чи позапланові, виїзні або невиїзні) і фактичні перевірки. Формально виходить так, що, навіть проводячи камеральну перевірку, податківці вправі вимагати проведення інвентаризації, але навряд чи вони скористаються цим правом, оскільки камеральна перевірка здійснюється винятково на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. А документи, що складаються під час інвентаризації, до "когорти" податкових декларацій аж ніяк не належать. Та й Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, затверджені наказом Міндоходів від 14.06.2013 р. № 165, не містять такого "прийому", як інвентаризація на вимогу контролюючого органу.

Якщо ж мовити про документальні та фактичні перевірки, перешкод у контролерів не буде.

Таким чином, як під час фактичної, так і під час документальної перевірки контролери вправі вимагати проведення інвентаризації.

Як виглядає вимога на проведення інвентаризації

Якоїсь окремої процедурної норми для такої вимоги немає. Проте, упевнені, що вона повинна бути письмовою. І насамперед у цьому зацікавлені податківці (як доказ існування вимоги). Найімовірніше, вимогу буде оформлено у вигляді листа на адресу платника податку. І тут є омент на користь платників, адже скласти листа - це одна справа, але ж його ще потрібно вручити. У цій ситуації можна виграти час, бо якщо посадові особи відмовляться отримувати листа, податківцям доведеться надсилати його поштою.

У листі від 13.04.2016 р. № 8191/6/99-99-19-03-02-15 податківці зазначають:

"Що стосується оформлення вимоги контролюючого органу про здійснення інвентаризації платником податків під час проведення виїзної документальної перевірки, то ПКУ та нормативно-правовими актами, прийнятими з метою його реалізації, не передбачено вимог до оформлення та змісту такого документа.

Таким чином, вимога про проведення інвентаризації оформлюється окремим документом у довільній формі із зазначенням обсягів та строків проведення інвентаризації з дотриманням типової інструкції з діловодства та надсилається (вручається) платнику податків у порядку статті 42 ПКУ".

У який строк проводиться інвентаризація на вимогу податківців

На практиці трапляється, що податківці надають вимогу про проведення перевірки з формулюванням "провести інвентаризацію негайно". Це ще один негативний бік надмірної лаконічності пп. 20.1.9 ПКУ. Норма не містить жодного слова щодо строків, протягом яких платник податку повинен виконати вимоги податківців. Натомість в абз. 6 п. 7 р. І Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879(далі - Положення № 879), указано, що інвентаризація на вимогу контролюючого органу має розпочатися "…у термін, зазначений у належним чином оформленому документі <…>, але не раніше дня отримання підприємством відповідного документа".

Ситуації бувають різні. Для того щоб розпочати інвентаризацію на виробничих підприємствах, потрібно призупинити процес виробництва. А зробити це негайно - означає зіпсувати сировину чи обладнання. Подібний випадок розглядав Рівненський окружний адміністративний суд (постанова від 14.10.2011 р. у справі № 2а/1770/4067/2011). Керівництво підприємства не відмовляло в проведенні інвентаризації, але пояснило податківцям, що зробити це негайно неможливо через псування сировини. Своєю чергою, у письмовій формі запропонувало контролерам здійснити інвентаризацію наприкінці робочого дня. У відповідь податківці винесли рішення про застосування адмінарешту майна. Суд став на бік платника податків, розуміючи, що негайна інвентаризація неможлива через об'єктивні обставини.

Однак є й протилежні прецеденти. Наприклад, Вінницький окружний адміністративний суд (постанова від 15.08.2013 р. у справі № 802/2268/13-а) підтримав податківців навіть за обставин, коли провести інвентаризацію було неможливо (через вилучення слідчим первинних документів). Суд поставив у провину підприємству невжиття заходів для виконання вимог податкового органу щодо проведення інвентаризації основних фондів і товарно-матеріальних цінностей. Зокрема, на думку суду, підприємством не надано доказів повідомлення податкового органу про неможливість проведення інвентаризації. А обґрунтування щодо неможливості через вилучення первинних бухгалтерських документів не знайшли підтвердження під час судового розгляду.

Зважаючи на викладене, доходимо такого висновку: варто в письмовій формі повідомляти контролюючий орган, що підприємство не відмовляється від проведення інвентаризації та виконає вимогу в певні день і час. А це, своєю чергою, абезпечить доказову базу в можливих судових спорах.

Принагідно зауважимо: у Положенні № 879 не прописано граничних строків проведення інвентаризації на вимогу податківців. Та строк інвентаризації у вимозі встановлюють контролери. Відтермінувати ("затягти") його можна, хіба що належним чином обґрунтувавши неможливість проведення інвентаризації в установлені строки. Водночас необхідно зазначити, що від інвентаризації підприємство не відмовляється. Певна річ, акти інвентаризації контролери воліють бачити до завершення перевірки.

Що буде, якщо відмовитись виконувати вимоги податківців, відносно інвентаризації? Читайте в продовженні матеріалу "Інвентаризація за ініціативою податківців: коли та як її проводять" видання "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему