Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ремонт службового автомобіля після ДТП: податковий і бухгалтерський облік

Порядок відображення в обліку операцій ремонту службового автомобіля після ДТП має особливості, адже зазвичай страхова компанія відшкодовує постраждалому підприємству витрати на проведений ремонт. На ...

Порядок відображення в обліку операцій ремонту службового автомобіля після ДТП має особливості, адже зазвичай страхова компанія відшкодовує постраждалому підприємству витрати на проведений ремонт. На жаль, податківці роз'яснюють питання, пов'язані з оподаткуванням таких сум ПДВ, фіскально. Про це й поговоримо в статті.

Податковий облік

Податок на прибуток

Для операцій ремонту автомобіля, використовуваного в господарській діяльності платника податків, у ПКУ не передбачено коригувань фінансового результату. У пп. 138.3.2 ПКУ зазначено лише особливі правила відображення витрат на ремонт невиробничих основних засобів, що не підлягають амортизації. Тому всі платники податку на прибуток (високоприбуткові й малоприбуткові) відображають такі операції в обліку з податку на прибуток лише за даними бухгалтерського обліку.

Водночас податківці необґрунтовано пропонують орендарям, які проводять коригування фінансового результату на різниці, передбачені в ПКУ, вносити ремонтні витрати до групи 9 "Інші основні засоби" (роз'яснення з розділу 102.05 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ). При цьому податківці посилаються на норми П(С)БО 14. Разом із тим згідно з п. 8 П(С)БО 14 капіталізації підлягають витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, які спочатку очікували від його використання.

Зазвичай ремонтні роботи, що проводять після потрапляння автомобіля в ДТП, здійснюють для підтримання об'єкта в придатному для використання стані й одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання. Тобто такий ремонт не класифікується як поліпшення об'єкта основних засобів, оскільки він не призводить у майбутньому до збільшення економічних вигід. Тому й орендар ремонтні витрати відображає в складі витрат поточного періоду, а не капіталізує на окремому субрахунку для обліку необоротних активів. Відповідно немає й підстав зараховувати такі витрати до складу групи 9 "Інші основні засоби".

Щодо нарахування амортизації в податковому обліку у високоприбуткових платників (з річним доходом понад 20 млн грн) контролери дотримуються такої позиції (роз'яснення з розділу 102.05 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ). Якщо на основні засоби, призначені для використання в господарській діяльності платника податків, у бухгалтерському обліку не призупиняють нарахування амортизації на період виведення їх з експлуатації у зв'язку з поліпшенням або ремонтом, то в податковому обліку на них також нараховують амортизацію за цей період. Якщо ж нарахування амортизації в бухгалтерському обліку призупиняють на час виведення з експлуатації основного засобу для проведення ремонту, то й у податковому обліку амортизацію в цей період також не нараховують.

ПДВ

ПДВ, що належить до ремонтних витрат, підприємство зараховує до податкового кредиту (п. п. 198.1 - 198.3 ПКУ). З цим погоджуються й податківці, які пропонують СТО оформити податкову накладну на ім'я власника автомобіля і в тому випадку, коли ремонт оплачує страхова компанія (лист ДПСУ від 12.01.2012 р. № 809/7/15-3417-26, ІПК ДФСУ від 21.05.2018 р. № 2245/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, роз'яснення з розділу 101.16 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Контролери також підтверджують, що власник автомобіля зараховує суму ПДВ за такою податковою накладною до податкового кредиту, але при цьому вони пропонують нараховувати "компенсувальні" податкові зобов'язання на підставі п. 198.5 ПКУ на частину ремонтних послуг, яку компенсує страхова організація (ІПК ДФСУ від 21.05.2018 р. № 2245/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, роз'яснення з розділу 101.13 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Водночас п. 198.5 ПКУ…

Як правильно відобразити ремонт автомобіля в бухгалтерському обліку? Відповідь на це запитання читайте в продовженні матеріалу "Ремонт службового автомобіля після ДТП: податковий і бухгалтерський облік" видання БУХГЕЛТЕР&ЗАКОН, яке знаходиться за посиланням.

Для отримання доступу до документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему