Працівник СТО, імпортуючи партію б/в запчастин до автомобілів, під час проходження митного контролю як підставу для переміщення товару подав інвойс, що містить неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості (зокрема, неправдиві відомості про фактурну вартість). Це трапилося у 2016 році. Чи загрожує щось нині, зі спливом двох років, підприємству - власнику СТО?
ВІДПОВІДЬ: На наше переконання, строк, протягом якого за вчинене правопорушення могло бути накладене стягнення, минув. Однак не виключаємо, що контролери стосовно цього мають іншу думку. Пояснімо.
Передусім завважимо: відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, з поданням органу доходів і зборів як підставу для переміщення товарів підроблених документів або документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять, зокрема, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, передбачена ст. 483 Митного кодексу України (далі - МКУ).
Санкцією відповідної статті передбачене основне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил. Додатково можлива конфіскація цих товарів.
Справи про правопорушення, передбачені ст. 483 МКУ, розглядаються місцевими судами (суддями) (ч. 2 ст. 522 МКУ).
Водночас ч. 2 ст. 467 МКУ визначено: якщо справи про порушення митних правил розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців із дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-485 МКУ, - не пізніше ніж через шість місяців із дня виявлення цих правопорушень.
Саме у щойно наведеній нормі (а точніше - у тому, як її переважно тлумачать контролери) і криється головна небезпека. Річ у тім, що податківці (як нескладно було передбачити) фразу "триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-485 МКУ" читають занадто буквально: на їх переконання, правопорушення, про яке йдеться у ст. 483 МКУ, є триваючим, тож накласти штраф можна протягом 6 місяців із дня його виявлення.
Однак гірше те, що часом формально до цього питання підходять і суди. Наприклад, у постанові Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16.02.2017 р. у справі № 308/12199/16-п щодо передбаченого ст. 483 МКУ правопорушення свого часу прописали:
"…з ч. 2 ст. 467 МК України чітко випливає, що дане правопорушення відноситься до триваючих та адміністративне стягнення за яке може бути накладене не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення".
Схоже, буквально сприйняв ч. 2 ст. 467 МКУ й Апеляційний суд Тернопільської області, про що свідчить постанова від 16.07.2018 р. у справі № 607/2725/18.
Звісно ж, із таким підходом ми погодитися не можемо. Значно більше нам імпонує позиція Апеляційного суду Черкаської області, який у постанові від 30.03.2018 р. № 712/74/18 зазначив, що…
Продовження матеріалу "Занижено вартість товару під час його переміщення через митний кордон: протягом якого строку можуть оштрафувати" видання "Інтерактивна бухгалтерія" шукайте за посиланням. Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу. |