Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Головні новини минулого тижня (17.09 - 23.09)

11.35, 24 вересня 2018
371
0

Головні новини минулого тижня по темі: бюджет 2019, перевірки Держпраці, податкові перевірки, ціни на алкоголь, первинні документи, ПДВ, касові операції та бюджетна звітність.

БЮДЖЕТ 2019

Проект Держбюджет на 2019 рік: розміри мінімальної зарплата та прожиткового мінімуму.

Законопроект про Державний бюджет України на 2019 рік (№ 9000) пропонує такі розміри соціальних стандартів на 2019 рік:

1. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

· дітей віком до 6 років: з 1 січня 2019 року - 1626 гривень, з 1 липня - 1699 гривень, з 1 грудня - 1779 гривень;

· дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2218 гривень;

· працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 гривня, з 1 липня - 2007 гривень, з 1 грудня - 2102 гривні;

· осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень.

2. Мінімальну заробітну плату:

· у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні;

· у погодинному розмірі: з 1 січня - 25,13 гривні.

Спрощена система оподаткування у 2019 році буде збережена. При розробці Держбюджету Уряд виходив із того, що буде збережено на 2019 рік спрощену системи оподаткування для платників податків єдиного податку І-ІV груп, а також віднесення до четвертої групи (сільськогосподарські товаровиробники) фізосіб-підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства.

Про це йдеться у Пояснювальній записці до законопроект про Державний бюджет на 2019 рік (№ 9000).

Ставки акцизів, екоподатку та ренти проіндексують із 1 січня. Уряд щорічно до 1 червня має вносити до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції з таких податків:

· акцизний податок;

· екологічний податок;

· рентна плата.

Цього року такий документ подано дещо із запізненням. Йдеться про законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок деяких податків (№ 9085).

Так, залежно від сфери застосування податків, ставки акцизного податку, екологічного податку та рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін у 2018 році будуть збільшені на 9%.

Ставки рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів з урахуванням прогнозного індексу цін виробників промислової продукції у 2018 році будуть збільшені на 10,3%.

У разі ухвалення закон запрацює із 01.01.2019.

З 1 січня 2019 року буде збільшено мінімальний розмір допомоги по безробіттю. Як повідомляє Державна служба зайнятості, 12 вересня відбулося чергове засідання правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Правлінням Фонду було встановлено з 1 січня 2019 року новий мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

· для осіб, яким виплати призначаються без урахування страхового стажу та зарплати, - у розмірі 610 гривень;

· для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та зарплати, - 1630 гривень.

· Нагадаємо, раніше постановою Фонду № 149 було встановлено такі розміри:

· для осіб, яким виплати призначаються без урахування страхового стажу та зарплати, - у розмірі 544 гривні;

· для осіб, яким призначаються виплати з урахуванням страхового стажу та зарплати, - 1440 гривень.

Безробітним запропонують послуги кар'єрного радника та індивідуальний план працевлаштування, детальніше про це читайте у матеріалі за посиланням.

Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ

Із 5 жовтня розпочнуться комплексні перевірки з метою виявлення неоформлених працівників. Кабмін доручив органам Держпраці, ДФС, ПФУ, Нацполіції, іншим центральним органам виконавчої влади провести за участю органів місцевого самоврядування починаючи з 5 жовтня 2018 р. комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення.

Також вищезгадані органи мають провести до 5 жовтня 2018 р. інформаційно-роз'яснювальну кампанію про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.

Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади необхідно переглянути власні нормативно-правові акти та внести до них зміни з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин з найманими працівниками.

Розпорядження КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р.

На скільки оштрафують за несвоєчасно виплачену компенсацію за невикористану відпустку. Компенсація за невикористану відпустку, за наявності відповідних підстав, є обов'язковою виплатою, однак до державних мінімальних гарантій оплати праці не відноситься. До такого висновку доходить Івано-Франківський окружний адміністративний суд у рішенні від 16.07.2018 р. у справі № 809/822/18.

Суд звертає увагу на те, що компенсацію за невикористану відпустку не передбачено ні переліком норм та гарантій оплати праці, встановленого ст. 12 Закону про оплату праці, ні положеннями Глави VIII КЗпП.

Відтак, враховуючи факт усунення позивачем порушень вимог ст. 83 КЗпП та неналежність компенсації за невикористану відпустку до мінімальних державних гарантій оплати праці, Управління Держпраці при винесенні оскаржуваної постанови неправомірно застосовано штраф, у розмірі передбаченому абз. 4 ч. 2 ст .265 КЗпП.

Проте суд уважає правомірним в такому випадку застосування штрафу, передбаченого абзацом 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, про накладення штрафу в розмірі мінімальної зарплати як за порушення інших вимог трудового законодавства. Навіть попри те, що підприємство після винесення припису усунуло порушення трудового законодавства.

Роботодавець не повинен здійснювати самостійний пошук працівників серед осіб з інвалідністю. Обов'язок підприємства зі створення робочих місць для людей з інвалідністю не супроводжується його обов'язком займатися пошуком людей з інвалідністю для працевлаштування, оскільки у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості людей з інвалідністю для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження відповідача людей з інвалідністю, які бажають працевлаштуватися.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в результаті перегляду в касаційному порядку справи за позовом обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Міжлікарняна аптека" про стягнення санкції та пені.

Деталі рішення можна знайти у Постанові Верховного Суду від 21 серпня 2018 року у справі № 817/650/17.

Лічильні помилки при обчисленні суми зарплати: позиція Верховного суду. Спори з приводу утримання роботодавцями зайво виплаченої зарплати не рідкість.

Одних із таких суперечок розглянув Верховний Суд (Друга судова палата Касаційного цивільного суду) в постанові від 20.06.2018 р. у справі № 501/2500/15-ц.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні позову роботодавця до працівника про стягнення зайво виплаченої заробітної плати за роботу за сумісництвом, який було мотивовано незаконністю отримання відповідачем грошових коштів, що встановлено відповідною перевіркою та підтверджено судами при розгляді адміністративного позову.

Суди виходили з недоведеності факту недобросовісного набуття відповідачем цих грошових коштів та відсутності рахункової помилки, яка призвела до цього, що виключає можливість їх стягнення на підставі ст. 1215 ЦКУ.

Залишаючи ці судові рішення без змін, Верховний Суд зазначив, що до правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є заробітною платою і платежами, що прирівнюються до неї, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення ст. 1215 ЦКУ, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають.

До лічильних (рахункових) помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися ними не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, що має місце у цій справі. Це може бути, наприклад, отримання неправильного підсумку при складанні, невірне написання суми, помилки при введенні початкових даних у комп'ютерну програму, які не вимагають правової оцінки. Таким чином, рахункова помилка - це результат неправильного застосування правил арифметики, - не більше того. Різновидом лічильної помилки може бути, наприклад, отримання неправильного результату при додаванні.

На жаль, повного переліку саме "мінімальних державних гарантій в оплаті праці" не визначає КЗпП. Про це йшлося у матеріалі "На скільки оштрафують за несвоєчасну виплату авансу чи виплату його в меншому розмірі" газети "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

ПОДАТКОВІ ПЕРЕВІРКИ

Оновлено план-графік перевірок платників податків-фізосіб та платників ЄСВ і ПДФО. 12.09.2018, зазнав оновлення Розділ І плану-графіка "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" та Розділ ІІ плану-графіка "Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів" з урахуванням коригування (вересень 2018 року).

Тепер же ДФС оновила станом на 14.09.2018:

· розділ ІІІ плану-графіка "Документальні планові перевірки платників податків - фізичних осіб " з урахуванням коригування (вересень 2018 року)

· розділ ІV плану-графіка "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з урахуванням коригування (вересень 2018 року).

Аналітичні матеріали із питань перевірок можна переглянути в інформаційно-правовій системи ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

ЦІНИ НА АЛКОГОЛЬ

Кабінет міністрів України підвищив мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкоголь.

Це сталося завдяки постанові КМУ "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" від 05.09.2018 р. № 748. Постанова набирає чинності через 10 днів з дня її опублікування.

Звернуть увагу! Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 додатка до вказаної Постанови, заокруглюються:

· у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок;

· у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.

Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв наведено у новині.

В інформаційно-правовій системі ЛІГА:ЗАКОН можна поставити на контроль постанову КМУ "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 р. № 957, що дозволить не пропустити зміни до неї, дату її публікації та набрання чинності.

Для отримання безкоштовного доступу протягом 72 годин до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

ПЕРЕВИННІ ДОКУМЕНТИ

Відмінили проставляння печатки на ТТН. ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом вантажовідправник повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Але засвідчувального підпису буде достатньо - згадку щодо печатки прибрано з Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363.

Окрім ТТН, засвідчення печаткою не потребують:

· договір про перевезення вантажів та його проект

· право на пред'явлення претензій вантажовідправником або вантажоодержувачем, яке засвідчується на ТТН;

· довідка про ціну реалізованого вантажу або проведену переоцінку до претензії на зіпсуття швидкопсувного вантажу;

· опис вантажу, який укладається в кожний контейнер з вантажем.

Наказ Мінінфраструктури від 10.08.2018 р. № 368.

Починаючи з 19.07.2017 р. печатка не належить до обов'язкових реквізитів первинного документа. Проте іноді на наявності печатки наполягають як самі контрагенти, так і контролюючі й судові органи. Читайте розлогіше про це у статті "Із 19.07.2017 р. печатка - не обов'язковий реквізит первинного документа" газети "Інтерактивна бухгалтерія"

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

ПДВ

Постачаємо товари через поштового оператора: чи можна складати підсумкову ПН. Товариство - платник ПДВ планує здійснювати постачання товарів кінцевим споживачам за готівку через юридичну особу - оператора поштового зв'язку "Нова Пошта". Грошові кошти від споживача за поставлений товар будуть надходити на поточний рахунок товариства з розрахункового рахунку фінансової установи ТОВ.

Чи можна на такі постачання складати податкову накладну за щоденними підсумками?

Відповідь податківців тут однозначна - ні. Податкова накладна за щоденними підсумками операцій не може бути складена при здійсненні постачання товарів кінцевому споживачу якщо розрахунки за такі товари, будуть здійснюватися через іншу юридичну особу.

Див. ІПК ДФСУ від 11.09.2018 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Заокруглення в ПН призвели до невідповідності первинним документам на 1 коп: чи буде ПК. Платник ПДВ отримує податкові накладні, сума ПДВ за якими через округлення не відповідає сумі ПДВ за видатковими накладними/актами на 1 копійку. Контрагенти-постачальники відмовляються складати та реєструвати в ЄРПН розрахунки коригування до таких податкових накладних, обґрунтовуючи зазначене відсутністю істотної помилки, яка заважає ідентифікувати операцію.

Чи справді помилка є неістотною? Чи можуть відповідні податкові накладні бути підставою для визнання податкового кредиту з ПДВ?

Ось що стосовно цього сказали податківці.

Зазначення платником податку при заповненні графи 7 податкової накладної ціни постачання одиниці товару/послуги з більше ніж двома знаками після коми не може бути єдиною причиною для НЕвизнання податкового кредиту за такою податковою накладною (у разі дотримання усіх інших правил, передбачених ПКУ для формування податкового кредиту).

Враховуючи норми ст. 198 та п. 201.10 ПКУ покупець формує податковий кредит за операцією з придбання товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної за такою операцією, за допомогою якої можливо ідентифікувати здійснену операцію, та не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у якій допущено помилку в обов'язкових реквізитах визначених п. 201.1 ПКУ, якщо помилки в реквізитах такої накладної заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, навіть за умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Водночас, покупець має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у якій допущено помилку в обов'язкових реквізитах, зазначених в п. 201.1 ПКУ, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, а помилки в реквізитах такої накладної не заважають підтвердити зміст операції, період, сторони та суму сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг.

Враховуючи те, що для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з ЄРПН, платник має право на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ згідно складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, сформованих на підставі первинних бухгалтерських документів.

Див. ІПК ДФСУ від 14.09.2018 р. № 4044/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Liga: REPORT - сучасний хмарний сервіс подання звітності та реєстрації податкових накладних. Лише у Liga: REPORT - аналіз ризиків блокування ПН/РК за кодом УКТ ЗЕД/ДКПП, перевірка реєстраційного ліміту ПДВ, а також миттєвий обмін документами з контрагентами.

Спробуйте прямо зараз. 7-денний тестовий доступ без обмежень.

КАСОВІ ОПЕРАЦІЇ ТА РРО

Перезмінка на АЗС відбувається вранці: коли друкувати Z-звіт. Якщо суб'єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Оскільки в добі всього 24 години (тобто, день триває з 0 годин ранку та закінчується 24 годиною вночі), при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня.

Однак, якщо в зв'язку з виробничою необхідністю (зміна працівників на АЗС триває цілодобово (з 09:00 до 09:00 наступної доби)) підприємству зручніше було б друкувати Z-звіт не в 23:55, а під час перезмінки в 09:00.

Саме з такою ситуацією до ДФС звернулося підприємство, що здійснює роздрібну торгівлю пальним на орендованих автозаправних станціях, розміщених в місті та за його межами, із застосуванням РРО, режим роботи цілодобово. Фіскальні звітні чеки друкуються не пізніше 24 години кожного робочого дня.

В ІПК ДФС від 13.09.2018 р. № 4024/ІПК/03-20-14-05-11 податківці вказують: тривалість зміни РРО - це період часу від реєстрації першої за день розрахункової операції до виконання Z-звіту, яка обмежується 24 годинами. Цим і обумовлено вимогу виконувати Z-звіт щодня.

При цьому законодавство не встановлює обмежень щодо кількості друкування на РРО впродовж дня (зміни) Х-звітів та Z-звітів.

Якщо підприємство працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Чи оштрафують за непроведення обліку готівки в КОРО, вчинене до 05.01.2018. З набранням чинності 05.01.2018 постановою Правління НБУ "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 29.12.2017 р. № 148 (далі - Положення № 148), оприбуткуванням готівки вважається проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку доходів/фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції (пп. 18 п. 3 р. I Положення № 148).

Водночас відповідно до п. 1.2 глави 1 раніше діючого Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Положення № 637), оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО).

Невиконання щоденних записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, не підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО призводить до порушення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень, що відображається у книзі ОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО, тобто до неоприбуткування готівки у розумінні Положення № 637.

У разі встановлення в ході перевірки відповідного правопорушення, вчиненого до 05.01.2018, до суб'єкта господарювання застосовується фінансова та адміністративна відповідальність.

Більше про нинішній порядок оприбуткування готівки можна почитати в матеріалах "Касові операції: що нового", "Касові операції по-новому: деякі роз'яснення від НБУ", "Порядок оприбуткування готівки в касі підприємства: як правильно скласти. ЗРАЗОК ПОРЯДКУ" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

БЮДЖЕТНА ЗВІТНІСТЬ

Внесено чергові зміни до Порядку складання бюджетної звітності. Мінфін затвердив зміни до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування. Це сталося завдяки наказу Мінфіну від 17.08.2018 р. № 700.

Серед новацій такі:

1. За бюджетними програмами, призначення за якими встановлюються законом про Державний бюджет щодо загальнодержавних видатків та кредитування, форми звітності можуть підписуватися керівником бюджетної установи та керівником самостійного структурного підрозділу.

2. Розпорядники бюджетних коштів, до мережі яких включені розпорядники та одержувачі бюджетних коштів, що знаходяться на тимчасово окупованій території та на території проведення антитерористичної операції або здійснення заходів ООС, вносять в АС "Є-Звітність" наявні показники звітності таких розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

3. Уточнюється, що подання звітності супроводжується листом, в якому зазначаються перелік форм звітності, що подаються, та їх обсяг (кількість аркушів за кожною формою), а також номери додатків за формами, які не подаються.

4. У Пояснювальній записці зазначаэться та описуэться, зокрема, динаміка дебіторської та кредиторської заборгованості, у тому числі простроченої, за розрахунками з бюджетом на звітну дату порівняно із заборгованістю на початок звітного року та причини її збільшення або зменшення.

На допомогу бюджетним установам в газеті "Інтерактивна бухгалтерія" нещодавно публікувалися матеріали теми тижня "Облік у бюджетних установах".

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку в Facebook щоб завжди залишатися в курсі актуальних бухгалтерських подій

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему