Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Індосамент векселя: облік й оподаткування

16.45, 19 жовтня 2018
2609
0

Підприємство отримало простий безпроцентний вексель у рахунок оплати відвантажених товарів. Згодом було вирішено продати цей вексель — здійснити його індосамент. Що це таке та як його обліковувати? Як...

Що таке індосамент?

Індосамент - це передавальний напис на ордерному цінному папері, що посвідчує перехід прав на цінний папір і прав за цінним папером до іншої особи в установленому законодавством порядку. Таке визначення наведено у ст. 1 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-IV (далі - Закон про цінні папери).

Індосамент може бути бланковим - без зазначення особи, стосовно якої повинні бути виконані зобов'язання, або ордерним - із зазначенням такої особи (п. 4 ст. 4 Закону про цінні папери).

Своєю чергою, власника ордерного цінного паперу, який учиняє індосамент (того, хто передає вексель), називають індосантом, а того, хто одержує вексель, - індосатом.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону про цінні папери, особа, яка розмістила (видала) ордерний цінний папір, й індосанти за ним відповідають перед його законним володільцем солідарно , якщо інше не встановлено законом. У разі задоволення вимоги законного володільця ордерного цінного паперу про виконання посвідченого цим папером зобов'язання однією чи декількома особами із числа тих, хто має такі зобов'язання, особи, що індосували цінний папір, набувають право зворотної вимоги (регресу) щодо інших осіб, які мають зобов'язання за цінним папером.

Для кращого розуміння викладеного вище зобразимо індосамент схематично.

Тож, схематично ми відобразили ситуацію, коли за отримані товари покупець розрахувався векселем, відповідно, постачальник товарів став векселедержателем. Потім векселедержатель (постачальник товарів) вирішив продати цей вексель, тобто вчинити його індосамент. У частині здійснення операції з купівлі-продажу векселя (індосаменту) векселедержатель виступає індосантом, а покупець (отримувач) векселя - індосатом. Таким чином, індосат - це новий векселедержатель.

Облік у першого векселедержателя - індосанта

Бухгалтерський облік

Коли мовиться про вексель як цінний папір, отриманий у рахунок оплати за відвантажені товари, виконані роботи чи надані послуги, то в бухобліку його обліковують на субрахунку 182 "Довгострокові векселі одержані" або на субрахунках рахунка 34"Короткострокові векселі одержані" - залежно від строку погашення такого векселя.

Передання векселя за індосаментом у бухобліку слід відображати як його продаж. Тим часом:

· на субрахунку 719 "Інші доходи операційної діяльності" узагальнюється інформація про доходи від реалізації векселя;

· на субрахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності" відображається собівартість проданого векселя й інші витрати, пов'язані з його реалізацією (згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291).

У випадку ж продажу векселя, що придбавали як фінансову інвестицію (і обліковують на рахунку 14 "Довгострокові фінансові інвестиції" або на рахунку 35 "Поточні фінансові інвестиції"), векселедержатель (індосант) відображає дохід за Кт 741 "Дохід від реалізації фінансових інвестицій" у розмірі продажної вартості векселя, а балансову вартість векселя на дату реалізації включає до витрат - Дт 971 "Собівартість реалізованих фінансових інвестицій".

Крім того, під час передання векселя іншій особі (індосату) перший векселедержатель (індосант) має відобразити номінальну вартість векселя на позабалансовому рахунку 042"Непередбачені зобов'язання". На цьому рахунку вексель необхідно обліковувати до моменту його погашення або закінчення строку позовної давності для пред'явлення вимог до векселедержателя (індосанта).

Податок на прибуток

Продовження матеріалу "Індосамент векселя: облік й оподаткування" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему